Atmosféru niekdajších gulagov, koncentračných táborov z obdobia stalinizmu, by mal priblížiť osobitný „zábavný park“, ktorý na juhu Litvy asi 130 km od Vilniusu vybudovali z iniciatívy niekdajšieho matadora v zápasení, Viliumasa Malinauskasa. Cieľom jeho kontroverzného nápadu je autenticky zasvätiť do hrôz tejto historickej epochy aj príslušníkov mladších generácií, čomu by mala poslúžiť aj verná kópia jedného zo sibírskych lágrov, vrátane drôtov, ktoré vtedy boli napustené elektrinou, takmer „skutočných“ deportácií a pravidelných „výkrikov“ týraných väzňov.
V zariadení, ktorému občania pobaltskej krajiny hovoria iba Stalinworld, víta návštevníkov viac ako 50 sôch velikánov sovietskej histórie, ako aj Karla Marxa a Friedricha Engelsa. Tisícky záujemcov navštevujú zariadenie už v súčasnosti, a to napriek tomu, že niektoré „atrakcie“ – napríklad skryté reproduktory, z ktorých budú môcť hostia počuť vzdychanie a výkriky mučených – ešte nie sú v prevádzke.
Perspektívne ráta Malinauskas s návštevnosťou okolo dvoch miliónov ľudí ročne. V pobaltskej republike, kde obdobie stalinizmu zanechalo hlboké rany v dušiach občanov, odkiaľ sa do sovietskych pracovných táborov dostalo 200 000 ľudí a 30 000 z nich sa domov už nikdy nevrátilo, považujú mnohí tento projekt za nevkusný. Prieskum verejnej mienky však ukázal, že 63 percent opýtaných schvaľuje zriadenie Stalinworldu ako správne, práve s ohľadom na výchovu mládeže.
Viliumas Malinauskas sa v záujme zvýšenia autenticity tábora chystá obliecť personál zariadenia do uniforiem niekdajšej Červenej armády, ba chcel zorganizovať aj deportácie návštevníkov, ktorých by v tábore zozbierali ľudia v oblečení niekdajšej KGB a odprevadili ich k dobytčím vagónom, aby si vyskúšali to, čo svojho času čakalo na desaťtisícky občanov (nielen) Litvy. Zdá sa, že litovské úrady mali však viac taktu ako spomínaný podnikateľ, pretože tento jeho nápad doteraz neschválili. (tasr)