
Na nevšedný spôsob, ako dobre upiecť kurča bez toho, aby „plávalo“ v masti a pripekalo sa, prišli hrnčiari v Pukanci. Pokus s pivovou fľašou naplnenou vodou, na ktorú sa kura natiahlo a postavilo na obyčajný plechový pekáč, nebol úspešný. Vyrobili však hlinený pekáč, ktorý spĺňa všetky požiadavky. Je vytočený na hrnčiarskom kruhu z jedného kusa hliny, správne vypálený a glazúrovaný. Na jeho stred sa kurča (dobre nasolené) jednoducho natiahne, podleje vodou, alebo ešte lepšie čiernym pivom a vloží do vyhriatej pece či elektrickej trúby. FOTO – TASR
Zážitok stredoveku v jednom dni ponúkne túto sobotu najväčší celoslovenský skautský zraz – Rytiersky turnaj svätého Juraja v Kežmarku. Mesto zároveň oslávi 10. výročie skautingu na svojej pôde a pripomenie si sviatok patróna skautov sv. Juraja, ktorý bude 24. apríla. Turnaj sa začne o 9.00 h slávnostným sprievodom cez mesto, symbolickým odovzdaním kľúča od mesta a pochodom na Kežmarský hrad. Tam bude o 10.00 h pokračovať samotnými rytierskymi turnajmi. Popoludní o 15.00 h ho ukončí pasovanie pážat, dvornej dámy a nového rytiera. Na turnaj sa môžu v deň podujatia zaregistrovať aj účastníci z radov verejnosti, a to od 8.00 h na parkovisku pri Evanjelickom kostole aj priamo pri Kežmarskom hrade.
Oslavy 10. výročia skautingu v Kežmarku budú tvoriť najmä dva benefičné koncerty o 15.30 h pri mestskom úrade a o 19.30 h v Bazilike svätého Kríža. Výťažok z koncertov je určený na nákup rehabilitačných pomôcok pre Denné detské sanatórium v Kežmarku. Podujatie bude sprevádzať fotografická výstava na tému nežnej revolúcie, videoprojekcia Skauting v Čechách, predstavenie kežmarského lukostreleckého klubu, sprístupnenie múzea a galérie mesta Kežmarok a rôzne hry pre verejnosť. Deti do 11 rokov budú hľadať stratený poklad, mládež do 16 rokov sa bude môcť zúčastniť na hre Čierna pani a neznámy Kežmarok, pre mladých nad 15 rokov bude pripravený Rytiersky chodník. Zaujímavá bude aj tzv. Dobývačka pre 50 až 70 účastníkov. (sita)