Bratislava 16. januára (TASR) - Skutočné last minute zájazdy predstavujú pre cestovné kancelárie (CK) istú stratu. Prostredníctvom tejto poslednej alternatívy ju CK len minimalizujú. Pre TASR to dnes uviedla Mária Perceová, produkt manažérka CK Saturn.
"Pri tvorení zájazdov nikdy nerozmýšľame nad cenou jeho last minute formy, tá sa stanovuje, až pokiaľ sa zájazd nepredá, približne jeden-dva týždne pred jeho začatím," povedala Perceová. Podľa jej slov sa to isté týka aj leteniek, kde funguje podobný mechanizmus. V tomto biznise údajne žiadna CK nekonštruuje svoje príjmy na last minute zájazdoch, pretože sa to finančne neoplatí.
Riaditeľ TIP travel a.s. Juraj Vitko pre TASR uviedol, že každá CK sa snaží odhadnúť a nakontrahovať optimálny počet leteniek a ubytovania. "Po prvom predajnom období (tzv. First Moment), kedy sa CK snažia predať s maximálnou zľavou čo najväčší počet zájazdov, je určitý priestor na korekciu počtov zájazdov tak, aby počas dovolenkového obdobia bola ponuka primeraná k dopytu," povedal.
Last minute ponuky sa teda objavujú hlavne mimo prázdninových mesiacov, keď je najvyšší záujem o dovolenku v zahraničí. "Pri obľúbených destináciách sa tak last minute zájazdy objavujú len v minimálnej miere a zľavy sú často nižšie ako first momentové. Ide napríklad o Chorvátsko, Turecko a grécke ostrovy, ktoré sú v kurze i v zahraničí a záujem tu prekračuje ubytovacie kapacity," dodal Vitko. Trend sa však podľa neho každoročne mení a nedostatok voľných miest môžu pocítiť i destinácie, ktoré boli v minulosti vďaka last minute zľavám považované za lacné.
V samotnom procese stanovovania ceny zájazdov rozhoduje viacero faktorov. "Finálna cena zájazdu je zložená z mnohých služieb a poplatkov. Najčastejšie sú v nej zahrnuté náklady na ubytovanie, stravovanie, dopravu, poistenie, miestne dane a pri leteckých zájazdoch i letiskové poplatky, palivové príplatky a bezpečnostné taxy," hovorí Vitko.
Ceny zájazdov ovplyvňuje okrem vstupov, ktorými sú ceny jednotlivých služieb, viacero faktorov. Fixne sú ceny niektorých služieb, ako napríklad cena ubytovania, ktorá sa zmluvne dohodne niekoľko mesiacov vopred. "Náročnejšia cenotvorba je u položiek za dopravu, kde napríklad fixnú cenu letenky môže v čase realizácie ovplyvniť aktuálna cena paliva a kurzový rozdiel," povedal Vitko. Ďalej sú v službách za zájazd zahrnuté náklady na miestne dane alebo kúpeľný poplatok, víza a podobne v závislosti od cieľovej destinácie. Ich výšku určuje miestna správa alebo ministerstvo.
Pri dobrodružných alebo poznávacích zájazdoch sú v cene zahrnuté aj ďalšie komponenty, ako napríklad výška vstupov do pamiatok, miestne spoje a podobne. "Pred definitívnym rozhodnutím sa pre konkrétnu cestu preto odporúčame dopredu sa informovať v CK na všetky výdavky, ktoré môžu byť s cestou spojené, ako aj na výšku vreckového, ktorá bude potrebná pre absolvovanie zájazdu," povedala pre TASR Margaréta Gregáňová z CK ETN Slovakia s.r.o.