Sú medzi nimi najmä ranče, farmy a hospodárske dvory.
Aj keď je kraj predurčený na rozvoj vidieckej turistiky, podnikanie v tomto druhu cestovného ruchu sa rozbieha iba pomaly. Podľa vedúceho oddelenia služieb cestovného ruchu BBSK Antona Baču v tomto odvetví podnikajú iba skutoční nadšenci, takí, ktorí svojou zanietenosťou dokážu prekonávať aj zdanlivo nezdolateľné prekážky.
Svoju cestu za podnikaním v lone prírody si musela prácne prešliapať aj Adriana Ukropová, šéfka ranču Bezekov laz neďaleko obce Sása v okrese Zvolen. Starú rodinnú hospodársku usadlosť kúpila pred šiestimi rokmi s cieľom prerobiť ju na ranč s chovom koní. Aj keď sa dvakrát uchádzala o granty z eurofondov, neuspela. To ju ale neodradilo a postupne z vlastných zdrojov i z úveru prebudovala dom a humná v stráni na farmu a ranč.
Na 30-hektárovom pozemku sa dnes preháňajú kone, dom je prestavaný v duchu voľakedajších hospodárskych dvorov. V podkroví sú izby pre niekoľko desiatok hostí, v prízemí malá jedáleň a konferenčná sála. "Toto leto sme tu mali niekoľko turnusov žiakov z celého Slovenska, ktorí u nás našli netradičnú školu v prírode," povedala TASR Ukropová.
Deti spoznávajú domáce zvieratá, vozia sa na koňoch, chodia na výlety do okolitej prírody. Vyhľadávajú najmä Chránenú krajinnú oblasť Gavurky so stovkami dvestoročných dubov. Mierne svahy v blízkosti ranča sú v zime domovom lyžiarov - bežkárov. Bezekov laz sa stal tiež cieľom manažérov rôznych firiem z celého Slovenska. Podľa majiteľky ranča chodia tam na tzv. pracovné tréningové terapie v prírode.