Bratislava 12. decembra (TASR) - Počas nadchádzajúcich vianočných a novoročných sviatkov až jedna tretina disponibilných miest v ubytovacích zariadeniach Vysokých a Nízkych Tatier zostane neobsadená. Dôvodom úbytku hostí je stagnujúci záujem ruských turistov o destináciu Slovensko a tiež nízka administratívna kapacita slovenských konzulárnych oddelení pri udeľovaní víz v Moskve a Sankt Peterburgu, konštatoval viceprezident Zväzu hotelov a reštaurácií (ZHR) SR a riaditeľ hotela Patria Štrbské Pleso Jozef Bendžala na dnešnej tlačovej konferencii ZHR SR v Bratislave.
Žiadosti o víza prijímajú zastupiteľské úrady SR v Ruskej federácii podľa riaditeľa iba do 14. decembra, navyše pracujú iba tri dni v týždni. Hoci prax ukazuje, že skôr sa dá v tomto roku vybaviť vízum na Slovensko na Ukrajine, záujem Ukrajincov o pobyt v slovenských horách je menší ako v minulých rokoch. To potvrdili všetci manažéri tatranských hotelov začlenených v ZHR SR.
Viceprezident podotkol, že tatranské hotely čakajú na zvýšený prílev návštevníkov v novom roku z Česka a Poľska, a to najmä vo februári, čo súvisí s obdobím zimných dovoleniek spojených s lyžovačkou a prázdnin na školách v oboch krajinách.
Ubytovacie zariadenia na Slovensku sú na zimnú sezónu celkovo dobre pripravené, chýbajú však tradične kvalifikované pracovné sily, najmä v radoch kuchárov, čašníkov, recepčných a chyžných, potvrdila za hotelierov prezidentka ZHR SR Zuzana Šedivá. "Odhaduje sa, že v zahraničí v rámci voľného pohybu pracovných síl pracuje v cestovnom ruchu asi 17 000 Slovákov, najmä v Rakúsku, Taliansku, Francúzsku a Švajčiarsku," upozornil Bendžala. Láka ich nielen vyššia mzda, akú by ťažko dostali na Slovensku (v priemere 15 000 Sk v sektore služby a hotely). Navyše dĺžka pobytu návštevníka v týchto vyhľadávaných turistických destináciách je v priemere 5 dní, ale "ťažko sa dá na Slovensku dosiahnuť, aby cudzinec - klient zotrval v Tatrách viac ako 2,5 dňa," dodal viceprezident. V tomto smere očakávam vďaka novej zonácie v Tatrách zlepšenie v budovaní nových zjazdoviek a v náraste zasnežovania lyžiarskych tratí, povedal Bendžala.
V súčasnosti, pripomenula Šedivá, máme na Slovensku k dispozícii 48 000 izieb v ubytovacích kapacitách, pribúdajú ďalšie, aj vyššej kategorizácie, ale stále chýba pružná koordinácia medzi štátnou a komerčnou propagáciou SR ako atraktívnej turistickej destinácie. Zvlášť pre hotelové objekty sa pripravuje novela vyhlášky o kategorizácii hotelov, ktorá sa podľa rezortu hospodárstva posunie do pripomienkového procesu v roku 2008.