Označenie "dží-pí-es" alebo jednoduchšie povedané globálny navigačný systém bolo vždy spájané s luxusnou výbavou automobilov a nedosiahnuteľnou cenou. Dnes je však situácia iná. Navigátory sú zabudované v mobiloch, vreckových počítačoch a za prijateľnú cenu si ich môžete dopriať i v automobile.
Na obežnej dráhe Zeme je prevádzkovaných 24 navigačných družíc, ktoré okolo nej preletia raz za 12 hodín Keďže každá z nich vysiela ustavične svoju identifikáciu a časový údaj, pri spracovaní viacerých signálov je možné s presnosťou na pár metrov vypočítať svoju pozíciu. V každom GPS navigátore je teda zabudovaná akási "mapa satelitov", podľa ktorej navigačný prístroj presne vie, od ktorých družíc má očakávať signál, ak zachytil signál niektorej z nich. Ich poloha je závislá od aktuálneho času, takže to je jeden z dôvodov, prečo pracujú systémy GPS s presným časom. Ak je prístroj zapnutý po prvý raz, vyhľadávanie družíc môže trvať aj desiatky minút. Ak však pri vypnutom prístroji neubehla cesta dlhšia ako 800 metrov od bodu posledného zapnutia, opätovný nábeh trvá iba niekoľko minút.
Parametre navigačných zariadení sa príliš nelíšia. Je to spôsobné tým, že iba niekoľko výrobcov dodáva na trh čipy, ktoré zozbierané údaje vyhodnocujú. Ich úlohou je určiť aktuálnu polohu. Zvyšný komfort musí zabezpečiť softvér a mapové podklady, s ktorými pracuje. Preto by mal byť výber zameraný hlavne na ne. Mapové podklady dokumentujú dopravnú sieť vo zvolenom regióne a doplnené sú o databázu objektov, ktorá pokrýva čerpacie stanice, možnosť ubytovania a stravovania, bankomaty, nemocnice a podobne.
Súčasné navigačné zariadenia zvládajú mnoho úloh. Mapy zobrazujú v 2D a 3D formáte, vybavené sú lokalizovanou hlasovou navigáciou, bez ktorej sa v automobile nezaobídete, a umožňujú plánovať trasy tak, aby ste mohli kedykoľvek vybočiť a trasa na dosiahnutie cieľa sa vypočíta. Softvér upozorní na prekročenie povolených rýchlostí, avizuje prítomnosť rýchlostných kamier a ak je zariadenie vybavené TMC prijímačom, dokáže spracovať dopravné informácie, odkloní vás od neprejazdných úsekov a pomôže vám vyhnúť sa zápche. Neraz je možné absolvované trasy automaticky načítať do softvéru v stolovom počítači na vygenerovanie knihy jázd.
Mnohí stoja pred otázkou, či sa rozhodnúť pre PDA s GPS modulom, alebo radšej investovať do čistokrvného navigačného prístroja, za ktorý zaplatíte o čosi viac. Ak je navigácia iba hobby doplnkom a pomocníkom, PDA je vhodnou voľbou. Ak je však neprípustné, aby v zlých prevádzkových podmienkach (hlavne pri vysokých a nízkych teplotách zariadenie zlyhávalo a závislosť od softvéru sa vám príliš nepozdáva, lepšie je siahnuť po skutočnom navigačnom zariadení.
Pri výbere rozhoduje i dostupnosť máp, ich aktuálnosť, detailnosť a hlavne cena. Práve táto položka môže kúpu lacného zariadenia výrazne predražiť.
iGO My Way
Navigačný softvér s podrobnými mapami Slovenska a Európy, ktorý je distribuovaný na pamäťovej karte formátu Secure Digital. Po zasunutí do vreckového počítača PDA premení ľubovoľný model vybavený GPS modulom na moderný a praktický navigátor určený do automobilu i do ulíc mesta. Výhodou sú pravidelné aktualizácie mapových podkladov a jednoduchá navigácia ovládaná prstom namiesto stylusu. Plná lokalizácia, 3D náhľady križovatiek a automatické preroutovanie trasy sú samozrejmosťou.
n Cena - od 2990 korún / www.i-go.com/sk
Prestigio GeoVision 430
Veľký displej s uhlopriečkou 4,3 palca a rozlíšenie 480 x 272 bodov ponúkajú prehľadné a komfortné zobrazenie mapových podkladov, ktoré pokrývajú celú oblasť strednej, západnej a východnej Európy. Citlivý prijímač SiRFstar III pracuje i v problematických častiach terénu, nechýba ani inteligencia pri výpadku navigačného signálu. Vývojári softvéru sa zamerali na komfort obsluhy, automatický zoom komplikovaných častí mapy, rozšírené plánovanie trás a ukladanie absolvovaných ciest. Súčasťou výbavy je aj multimediálny prehrávač a prehliadač fotografií.
n Cena - 8390 korún / www.prestigio.sk
nüvi 250 Pink VENUS
Výkonný navigátor s kompletným pokrytím Európy a podrobnou mapou Slovenska s bohatou databázou POI. Limitovaná vianočná edícia v ružovom šate osloví nielen tenkým štýlovým telom, ale aj 1,5-gigabajtovou internou pamäťou, z ktorej je 160 megabajtov k dispozícii na dohrávanie mapových detailov. Pri jazde automobilom oceníte citlivý prijímač, ktorý nestráca kontrolu nad situáciou ani pri vysokých rýchlostiach jazdy, poteší aj databáza rýchlostných kamier. Slovenská hlasová navigácia, súbor aplikácií na cestovanie a zábavu, ako aj mobilná cestovná sada a štvorhodinová výdrž batérie - to všetko čaká na vás.
n Cena - 7490 korún / www.garmin.sk
Nokia GPS LD-3W
Všestranný GPS modul komunikujúci prostredníctvom bluetooth modulu možno spárovať nielen s mobilným telefónom, ale i vreckovým počítačom PDA či notebookom. Dvadsaťkanálový prijímač zaznamenáva aktuálnu polohu a nadmorskú výšku, ktoré odosiela do softvéru inštalovaného na cieľovom zariadení. Výhodou je, že napájanie zabezpečuje rovnaká batéria ako v prípade mobilu, takže pri nabíjaní môžete využiť širokú škálu nabíjačiek. Na jedno nabitie je možné počítať s 15-hodinovou výdržou.
n Cena - 2790 korún / www.pcexpert.sk
ASUS P526
Praktická kombinácia mobilného telefónu, vreckového počítača, internetového komunikátora a GPS navigácie v jedinom zariadení, ktoré vkĺzne do vrecka košele. Dvestomegaherzový procesor a 64 megabajtov operačnej pamäte ponúkajú svižný chod, aplikačné vybavenie sa postará o to, aby ste na Slovensku či v Európe nezablúdili. Bluetooth komunikácia, 2G mobilná konektivita a rozšíriteľnosť pomocou SD kariet ponúkajú komfort, jednoduchá synchronizácia so stolovým počítačom je samozrejmosťou.
n Cena - 17 420 korún / www.agem.sk