SME

Schengen ovplyvní návštevnosť Tatier

Skončí sa napríklad i obdobie bezplatných víz pre občanov Ukrajiny. Nové slovenské víza by mali stáť 45 eur, čo zvýši cenu zimnej dovolenky.

Rozhovor spravodajkyne TASR Zuzany Svitanovej s riaditeľom Združenia cestovného ruchu (ZCR) Vysoké Tatry Ing. Petrom Chudým o doterajšom vývoji a budúcnosti cestovného ruchu v slovenských veľhorách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prípravy na nadchádzajúcu zimnú sezónu vrcholia. S akými očakávaniami do nej vstupuje Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry?

"Naši zástupcovia, ktorí sa vrátili z veľtrhov cestovného ruchu v Kyjeve, Moskve a Sankt Peterburgu potvrdili pretrvávajúci záujem občanov z rusky hovoriacich krajín o návštevu Vysokých Tatier. Predpokladáme, že tzv. zlatý týždeň potvrdí doterajšie pozície a všetky ubytovacie kapacity budú na prelome rokov vyťažené.

SkryťVypnúť reklamu

Z diskusie slovenských a ukrajinských podnikateľov na veľtrhu v Kyjeve vyplynulo, že vstup Slovenska do Schengenu od januára 2008 môže mať vplyv už na nadchádzajúcu zimnú sezónu. Skončí sa obdobie bezplatných víz pre občanov Ukrajiny. Nové slovenské víza by mali stáť 45 eur, čo zvýši cenu zimnej dovolenky. Hoteliéri sa obávajú, že administratívne opatrenia môžu odradiť najmä individuálnych turistov. Pre oblasť Vysokých Tatier je návštevnosť ukrajinských hostí v zime dôležitá. Vlani napríklad bolo v Tatrách ubytovaných takmer 8300 návštevníkov z Ukrajiny a vyše 3500 z Ruskej federácie.

Apartmánový boom dorazil na Slovensko a neobchádza ani Vysoké Tatry. Domáci podnikatelia poukazujú na to, že získať povolenie na výstavbu lôžkovej kapacity trvá niekoľko mesiacov, kým napríklad príprava výstavby či rozšírenia zjazdovky trvá roky.

SkryťVypnúť reklamu

"Administratívny povoľovací proces na získanie povolania na výstavbu lôžkovej kapacity, či už ide o ubytovanie v súkromí, penzióny alebo apartmánové domy, je oveľa kratší než v prípade povolení na výstavbu alebo rozšírenie existujúcich zjazdových tratí. Určitý nepomer, či nesúlad, ktorý by mohol nastať medzi rýchlejším nárastom ubytovacích kapacít a rozširovaním služieb, ktoré potrebujeme pripraviť pre návštevníkov, môže spôsobiť pretlak a vyvolať nespokojnosť hostí. Tí chcú prísť do atraktívneho územia kvôli tomu, čo môže poskytnúť, ale narážali by na nedostatok parkovacích miest, nedostatok priestoru na aktivity v rámci takého malého územia a, samozrejme, na nedostatok služieb. Myslím predovšetkým lyžiarskych služieb počas zimnej sezóny.

SkryťVypnúť reklamu

Význam zimnej sezóny v Tatrách v ostatných rokoch narastá na úkor letnej. Znamená to, že s takýmto trendom treba v budúcnosti počítať?

"Klasické rozdelenie príjmov z cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách sme roky vnímali tak, že 50 percent tvoria príjmy z hlavnej letnej turistickej sezóny, 30 percent zo zimnej a 20 z jarnej a jesennej medzisezóny. V ostatných rokoch sa zvyšuje význam zimnej sezóny na úkor letnej. Zimná v súčasnosti dosahuje 34 až 35 percent. Súvisí to aj s predlžovaním zimnej sezóny vďaka technickému zasnežovaniu. Lyžiarska sezóna sa rozbieha vo vyšších polohách už v polovici novembra. Vlani sa začalo lyžovať na Štrbskom Plese 11. novembra, v tomto roku už 10. novembra. Lyžovačka trvala na Štrbskom Plese do 5. mája a na najvyššie položenej zjazdovke na Slovensku - v Lomnickom sedle do 8. mája.

SkryťVypnúť reklamu
Vráťme sa ešte k apartmánovému boomu, ktorého sa niektorí domáci podnikatelia obávajú. Aké sú teda východiská?

"Samozrejme, východisko vidím v tom, že treba citlivo zvážiť, ktoré akcie a v akých časových horizontoch treba povoliť. Podnikatelia, ale aj mesto Vysoké Tatry po vetrovej kalamite z novembra 2004 deklarovali, že nebudú podporovať výstavbu nových ubytovacích kapacít na "zelenej lúke". Súhlasili len s modernizáciou a rekonštrukciou existujúcich objektov. Myslím, že toto by mala byť aj cesta do budúcna.

V cestovnom ruchu pôsobíte dlho. Aké boli vaše začiatky v Tatrách?

"Do Vysokých Tatier som prišiel natrvalo v roku 1975. Som tu teda už vyše 32 rokov. Prešiel som viacerými oblasťami cestovného ruchu. V prvej fáze to bol kúpeľný cestovný ruch. Štrnásť rokov som bol správcom sanatória Helios na Štrbskom Plese. Samozrejme, po celý čas som sa venoval dobrovoľnej činnosti, teda organizovaniu medzinárodných športových podujatí na území Vysokých Tatier, takže športový cestovný ruch mám taktiež v krvi. Posledné roky pôsobím v Združení cestovného ruchu, kde poskytujeme profesionálny servis našim členom tak v oblasti voľného cestovného ruchu, ako aj voľnočasových aktivít či propagácie členských subjektov združenia a tiež mesta na Slovensku i v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Aký je teda váš pohľad na cestovný ruch v slovenských veľhorách a jeho smerovanie?

"Cestovný ruch sa v minulosti vyvíjal vo Vysokých Tatrách v nárazových vlnách. Posledná súvisela s doteraz neprekonanými Majstrovstvami sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v roku 1970, kedy vyrástlo nielen množstvo hotelov a ďalších ubytovacích kapacít, ale k tomuto termínu boli zrealizované aj ďalšie aktivity. Azda najviac by som ocenil plynofikáciu územia mesta Vysoké Tatry, čo výrazne pomohlo skvalitniť životné prostredie. Potom sa tu roky neinvestovalo. Nie však preto, že nebola chuť, ale preto, že existovala stavebná uzávera a množstvo iných objektívnych prekážok. Spomenul by som deficit vodných zdrojov v oblasti Vysokých Tatier. Postupne po roku 1989 sa tieto veci začali riešiť a teraz prichádzame do obdobia, kde v časovom horizonte - odhadujeme to do roku 2010 až 2012 - by sa mali Vysoké Tatry zmeniť v hlavných centrách, teda Tatranskej Lomnici, Starom Smokovci a Štrbskom Plese na porovnateľné medzinárodné strediská tak zimného, ako aj letného cestovného ruchu.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto ešte stále nemá územný plán. Nebude to brzdou rozvoja v týchto strediskách?

"Územný plán bol v hlavných úlohách mestského zastupiteľstva už do roku 2004. Prišla však vetrová kalamita, a tak sa nielen príprava územného plánu, ale aj plánu komplexného sociálneho rozvoja mesta určitým spôsobom zabrzdila, keďže tento veľmi vážny faktor bolo treba zohľadniť. Samozrejme, nastúpila otázka dovtedy nedokončenej zonácie územia. Priznám sa, že som tak trochu skeptický aj pri prijatí územného plánu, pretože proces zonácie prebieha v súčasnosti etapou konzultovania prípadnej náhrady alebo ujmy neštátnych vlastníkov územia. Až po prijatí určitej kompromisnej dohody bude možné zonáciu ukončiť a následne prijať aj územný plán. Počul som názor, že zonácia by mala byť ukončená niekedy na jar 2008. Osobne si myslím, že sa to nepodarí. Skôr budeme radi, ak sa to podarí do konca súčasného volebného komunálneho obdobia.

SkryťVypnúť reklamu

Malí podnikatelia, s ktorými som hovorila, vyslovili obavy, že postupne ich z trhu vytlačia veľkí...

"V každom stredisku cestovného ruchu, či už na Slovensku alebo v zahraničí, je priestor pre malých i veľkých podnikateľov. Neexistuje príklad, kde by sa veľkým podarilo malých vytlačiť úplne, pretože sa navzájom potrebujú a dopĺňajú. Je otázkou, aby dokázali medzi sebou nájsť spoločnú reč. Aj nato je Združenie cestovného ruchu, aby obom pomohlo pri hľadaní vzájomného dialógu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 21 710
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 7 745
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 085
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 979
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 453
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 254
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 1 965
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 1 859
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Irena Šimuneková: Čriepky z Bojníc
  2. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pri pohľadoch na vysoké veže
  3. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  4. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  5. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  6. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  7. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  8. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 26 888
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 455
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 11 941
  4. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 513
  5. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 775
  6. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 385
  7. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 4 830
  8. Martin Halás: Vypískali sme aj Čaputovú a Hegera. A nikto sa tým nechválil 4 155
  1. INESS: Aké je (ne)produktívne zdravotníctvo?
  2. Marcel Rebro: Prezident v maskáčoch: Pellegrini sa ide hrať na vojačika, zatiaľ čo krajina horí
  3. Marcel Rebro: Fico medzi čajom a oknom: Moskva nerada, keď sa kamoši pretvarujú
  4. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  5. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  6. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  7. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  8. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
SkryťZatvoriť reklamu