jšej nížiny v tejto severoafrickej krajine, kde sa úroda zbiera trikrát do roka.Blida je typické mesto poznačené francúzskou architektúrou so širokými bulvármi a množstvom trhovísk. Pôvodná Blida bola postavená južne od terajšieho mesta, ale po ničivom zemetrasení v roku 1825 ju postavili o dva kilometre severnejšie.
Blida je krajským mestom - willaya, kde žije vyše 100-tisíc obyvateľov. Založil ju v prvej polovici 16. storočia Andalúzan Ahmed el Kebir. Jeho hlavnou zásluhou zostal zavlažovací systém či pestovanie pomarančov, ktoré tu v tom čase nepoznali.
Po Francúzoch v Blide ostali cintoríny, z ktorých niektoré sú prehliadkou priam umeleckých skvostov. Hodnotné sochy, náhrobky a hrobky sa dodnes udržiavajú z podpory Francúzov.
Blida je aj univerzitným, americkými firmami moderne vybudovaným mestom, kde študuje vyše desaťtisíc študentov aj z krajín čiernej Afriky. Nájdete tu aj jednu z najväčších mešít v Alžírsku, ktorá vznikla rekonštrukciou katolíckeho kostola.
V uličke lásky žijú rodiny, ktoré si toto najstaršie remeslo prenášajú z generácie na generáciu. A nech vás nemýli, že Alžírsko je moslimská krajina. Klienti tam prichádzali jedným koncom uličky a druhým vychádzali. Klientmi sú zväčša vojaci alžírskej armády.
Fotografovanie v Alžírsku nie je ani dnes bežnou záležitosťou. Alžírčania sa neradi fotia, špeciálne pri zahalených ženách to je vylúčené.
V Blide sme zažili aj hlavný sviatok barana - Aid El Kebir, ktorý sa tu koná každý rok v decembri. Vtedy rodiny, ktoré na to samozrejme majú, kúpia barana. Vypitvajú ho priamo pred domom a mäso potom grilujú na rošte a z hlavy varia chutnú polievku.
Lyžovačka v Chrei
Blidu často postihujú piesočné búrky sprevádzané prílivom horúceho vzduchu zo Sahary. Počas búrky sa všetko, čo nie je pripevnené, dáva do pohybu. Saharským pieskom boli často zasypané aj naše autá, ktorých farba bola na nepoznanie.
Bežné sú aj búrky, aké môžete zažiť aj v Tatrách. Podnebie v Blide prevažne kopíruje klimatické pomery južného Francúzska. V letných mesiacoch teploty sotva presahujú 40 stupňov v tieni, v zimných mesiacoch zasa bod mrazu. Zato však v Blidskom Atlase na známej Chrei sa sneh udrží aj v máji.
Pri veľkých horúčavách sa za osviežením cestuje práve na neďalekú Chreu. Cesta plná serpentín s prevýšením 927 metrov dá autu riadne zabrať. Chrea je typické horské stredisko alpského typu, ktoré vybudovali Francúzi. Sú tu lyžiarske vleky, sedačková lanovka. Severná strana Chrei poskytuje nádherný výhľad na Blidu a pobrežie, z južnej strany zase na nádherné cédrové lesy Blidského Atlasu.
Cez víkendy, čo je vo štvrtok a piatok, z hlavného mesta na Chreu prichádza množstvo turistov najmä z Alžíru, ktorí na kapotách svojich áut ako dôkaz, že boli na Chrei, vymodelujú snehuliačikov. Na hrebeni Chrei je množstvo súkromných chatiek a na severnom svahu je množstvo výdatných prameňov podzemnej vody.
Počas topenia snehu tu rastie množstvo masliakov, ktoré však miestni nezbierajú.
Luxus pri mori
Od hlavného mesta Alžír sa tiahne smerom na západ jedno z najatraktívnejších pobreží Stredozemného mora. Nádherné pláže a turistické komplexy sa končia po osemdesiatich kilometroch v Tipaze, respektíve v Chercheli.
Medzi najkrajšie a najvyhľadávanejšie patrí práve Tipasa, ale aj Sidi Feruch či Zeralda. Od hlavného mesta vedie po pobreží štátna cesta, ktorá je cez víkend prepchatá.
Ľavú stranu cesty lemuje nezvyčajne úrodná pahorkatina Sahelu s množstvom fóliovníkov a skleníkov. Miestami okraj cesty lemujú rozsiahle plantáže viniča. Úroda niektorých plodín sa tu zbiera aj trikrát do roka. Skorá zelenina, najmä z okolia Tipasy, sa v zimných mesiacoch exportuje do Francúzska.
V letnej sezóne zasa pri okraji cesty postáva množstvo detí, ktoré na predaj ponúkajú nielen vajíčka, ale aj živé sliepky, vtáky, holuby, ryby, ovocie, zeleninu. Nechýbajú domácky vyrobené gýčovité suveníry.
Cesta sleduje okraj strmých skalných útesov dosahujúcich do výšky niekoľkých desiatok metrov, odkiaľ môžete vidieť osamelých rybárov alebo húfy kúpajúcich sa chlapcov. V blízkosti pláží je množstvo bungalovov, chatiek, nechýba prírodné divadlo, obchodné centrum či iné atrakcie pre turistov.
Pestrá ponuka
Ak sa rozhodnete prejsť celým pobrežím, čaká vás prehliadka všetkého, čo vám môže Alžírsko ponúknuť.
Malá rybárska zátoka Djemila je zaplnená člnmi, ktoré sa každý deň pred západom slnka vracajú s bohatými úlovkami. Okrem množstva reštaurácií si tu môžete čerstvé plody mora aj kúpiť.
O pár kilometrov ďalej sa zasa rozprestiera kúpeľno-rekreačný komplex Nadi Snow-bar.
Pláž Moretti patrí medzi najnavštevovanejšie v oblasti. Priamo z nej sa otvára nádherný výhľad na malý rybársky prístav Djemila a rekreačný komplex Sidi Feruch. Architektonické riešenie je symbiózou súčasných a klasických arabsko-islamských prvkov. Nechýba ani prístav, v ktorom môže kotviť 400 jácht či potápačský klub. Priamo na hladine mora je impozantné pódium na kultúrne podujatia, kde okrem iných vystupovala aj Lúčnica. V tesnej blízkosti pobrežia sa nachádza aj amfiteáter pre dvetisíc ľudí.
Mestečko Zeralda sa pýši obrovskou plážou, tenisovými kurtmi, hipodrómom či obchodným centrom. Celý komplex fascinuje dekoratívnymi prvkami mramoru v kombinácii s keramikou, ktorou sú vykladané hlavné kolonády poznačené arabsko-islamskými prvkami.
Pobyt na nádhernom pobreží však občas znepríjemní príval ropných škvŕn, keďže obchodné lode vedia odpad vypľuť priamo na mori.
V Bou Ismail je obrovské podzemné akvárium, ktoré vybudovali ešte Francúzi. Ak sa vám podarí vybaviť povolenie na Úrade pre morský rybolov, v Bou Ismaile sa môžete zúčastniť aj na nočnej rybačke s posádkou rybárskej lode.
Historická Tipasa
Nad historickou Tipasou sa okrem horského masívu Chenua vyníma aj hrobka - Tombeau Royal Maurétanien. Je štyridsať metrov vysoká s priemerom 63 metrov a pripomína egyptské pyramídy. Postavili ju z kvádrov z bieleho tufu. V tejto hrobke je údajne pochovaná Cléopatra Selén, manželka Jubu II.
Tipasa je jedným z mála miest v Alžírsku, kde sa zachovali rozsiahle pamiatky starého Ríma. Tie zasahujú až pod morskú hladinu. Nechýba ani impozantný amfiteáter, malá a veľká bazilika, termálne kúpaliská. Väčšina pamiatok je priamo pri pobreží.
Zasnežená Chrea. WWW.LABBIZE.NET |
Autor: Eduard Dobra