Nitra 2. októbra (TASR) - Členovia medzinárodnej i národnej poroty 24. ročníka filmového festivalu Agrofilm 2007, ktorý sa koná tento týždeň v Nitre, majú za sebou prvú desiatku premietaní súťažných filmov. Zo 134 snímok, ktoré prihlásili filmári z 27 krajín a Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), zaradila výberová komisia 52 filmov do súťažnej časti festivalu a 51 do informatívnej sekcie.
Vysokú kvalitu tohtoročnej súťažnej kolekcie naznačil už prvý premietaný film. Pochádza z produkcie belgickej kinematografie a má názov Sivá hmota tsunami. Fascinujúca, iba dvadsaťtriminútová snímka názorne vypovedá o príčinách i následkoch prírodnej katastrofy, ku ktorej došlo 26. decembra 2004 na pobreží juhovýchodnej Ázie. Na objasnenie mnohých otázok využili autori všetky dostupné informácie, vedecké poznatky, výsledky laboratórnych pokusov i poznatky z histórie.
Film odpovedá aj na otázku priamych svedkov katastrofy, prečo slony reagovali na blížiacu sa obrovskú vlnu oveľa skôr ako ľudia v ohrozených oblastiach. Prozaickým dôvodom je vynikajúci sluch slona, ktorý dokáže zachytiť aj zvuk, na ktorý ľudské ucho ešte zďaleka nereaguje. Logická myšlienka, chovať na každej pláži ohrozených ostrovov či pevnín zopár slonov, sa podľa vedcov nedočká masového naplnenia. Slona totiž dokáže vystrašiť aj obyčajná myš alebo ho znepokojí vzdialený zvuk sirény námorného tankera, ktorý človek vôbec nemusí zachytiť. Vedci preto navrhujú okrem iného využiť predovšetkým meteorologické satelity a s ich pomocou vytvoriť globálny výstražný systém, ktorý by obyvateľov ohrozených oblastí včas varoval pred podobnými katastrofami. Film pripomína, že pred tsunami si nemôže byť istá ani Európa. Ohrozené môže byť Stredomorie, citlivou oblasťou je subdukčná zóna neďaleko Grécka. V dejinách Zeme a ľudských civilizácií totiž nie je sedemnásť storočí až takou veľkou priepasťou. Práve pred 1700 rokmi sa v blízkosti Grécka jedno obrovské tsunami vyskytlo. Padla mu za obeť Minojská civilizácia.