SME
Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

Korfu - Sisin ostrov pre všetkých

Keď cisárovná Sisi dostala astmu, rozhodla sa na čas opustiť Rakúsko-Uhorsko a presťahovala sa na ostrov Korfu. Po niekoľkých mesiacoch si nechala na tomto gréckom ostrove postaviť letné sídlo - palác Achilleón. Ten dnes patrí k najnavštevovanejším ...

Palác AchilleónPalác Achilleón

Keď cisárovná Sisi dostala astmu, rozhodla sa na čas opustiť Rakúsko-Uhorsko a presťahovala sa na ostrov Korfu. Po niekoľkých mesiacoch si nechala na tomto gréckom ostrove postaviť letné sídlo - palác Achilleón. Ten dnes patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám ostrova. Ak by cisárovná svoj milovaný ostrov navštívila dnes, nestačila by sa čudovať. Panenská príroda, ktorú tak obdivovala, je len sčasti zachovaná. More je takmer z každej strany obklopené turistami, reštauráciami, hotelmi či diskotékami. Sisin ostrov sa stal miestom oddychu pre všetkých.Ostrov Korfu je najsevernejší a najzelenší zo všetkých gréckych ostrovov. Deväťdesiat percent jeho obyvateľov sa živý turizmom. Počas letných mesiacov sa k 113 tisícovému obyvateľstvu pridá ďalších niekoľko tisícok turistov.

"Korfu, po grécky Kerkyra, má najmenšie letisko v Európe. To je napojené na hlavnú cestu a keď pristáva, alebo odlieta lietadlo, autá majú červenú." Toto sú prvé informácie, ktoré vám po príchode na Korfu prezradí sprievodca. Po takmer dvojhodinovom lete z Bratislavy sa ocitnete na letisku, ktoré stojí takmer v centre mesta. Vitajte v Moraitike, v jednom z najväčších gréckych letovísk, kde vás Gréci privítajú anízovým destilátom ouzom či živicovým vínom retzina.

Talianska kultúra

Ostrov bol známy už niekoľko storočí pred naším letopočtom. Patril pod nadvládu Ríma, neskôr Benátkam a začlenili ho aj pod britskú správu. Až v roku 1864 sa stal súčasťou Grécka.

Gréci majú radi zábavu, tanec a dobré jedlo. Vedia byť pohostinní, ale počas siesty ich radšej netreba vyrušovať. Treba rátať s tým, že v čase od dvanástej do tretej popoludní sú niektoré obchody zatvorené. Rovnako to platí aj pre banky, lekárne či úrady.

Pri ubytovaní v hoteloch musíte čakať až do 14 - 15 hodiny. V praxi to znamená, že ak prídete do hotela o desiatej ráno, na ubytovanie musíte čakať do poobedia.

V Moraitike sú v letnom období hotely obsadené. Ak necestujete s cestovnou kanceláriou, treba si rezerváciu vybaviť už niekoľko týždňov vopred.

Hurá na výlet

V Moraitike sa nudiť určite nebudete. Ak ste však len dovolenkári. Domáci si totiž myslia, že sa nie je kde poriadne zabaviť. "V roku 1995 sme mali na ostrove veľa dobrých klubov. Turisti si obľúbili len niektoré podniky a preto iné skrachovali," hovorí miestny hotelier Alexander Alexejkis. Aj dnes si je z čoho vyberať. Obehnúť bary a diskotéky sa však dá naozaj za týždeň. Takže byť miestnym, po týždni sa nudíte asi tiež.

Diskotéky sú každý deň. Miestni podnikatelia však myslia aj na to, že nie všetci turisti majú chuť tráviť večer pri vlnení sa na letné európske hity. Preto si môžete vychutnať latinsko-americké večery, výučbu salsy, alebo si môžete zaspomínať na staré dobré časy s miestnym Elvisom Presleym. Takmer všetky podniky sú v štýle Las Vegas - veľa svetiel, prskavky, farebné miešané drinky, usmievaví Gréci. Po tom všetkom vás môže na druhý deň bolieť hlava. Dá sa to však rýchlo vyliečiť. Stačí podľahnúť gréckej kuchyni a pochutnať si na tzatzikách - uhorkovom šaláte, ochutnať jahňacie mäso suvlaki, taľacie ragú stafatho či ovčí syr feta.

Cestovné kancelárie pre turistov pripravujú aj fakultatívne výlety. Tie sa pohybujú v cene okolo 35 až 40 eur. Na celodenný výlet sa treba poriadne vybaviť jedlom a vodou. Na konci dňa však zistíte, že ste nevideli ani polovicu z tých krás, ktoré ostrov ponúka. V tomto prípade je oveľa výhodnejšie požičať si auto, ktoré na deň stojí okolo 40 eur. Cena sa dá u niektorých predajcov zjednávať. Skútre sú v ponuke za 15 a štvorkolky za 20 eur na deň. Na nich sa dostanete takmer k všetkým historickým pamiatkam a atrakciám ostrova. Pre tých opatrnejších je výhodnejšie, ak sa na celodenný výlet vyberú prostredníctvom gréckej cestovnej kancelárie, ktorá pobyty ponúka lacnejšie než slovenské.

Večerné mesto

Hlavné mesto Kerkyra je zaujímavé pre svoje úzke uličky, námestie, starú a novú pevnosť. V meste cez deň nie je veľa ľudí - samozrejme, pre vysoké teploty. Občas môžete naraziť na skupinku turistov. Kerkyra však začína žiť až večer. Taverny sú zaplnené do posledného miesta. Z podnikov na každom rohu začuť pokus o spev, alebo známu grécku skladbu Grék Zorba. Nejde o falošných miestnych spevákov, ale o karaoke bary, v ktorých sa niekto chce na chvíľku stať skutočným spevákom. Tento druh zábavy je pre Grékov obľúbený a obľúbili si ho aj turisti.

Príjemné sú aj večerné prechádzky po pláži. Západ slnka s vami bude sledovať ďalšia stovka turistov, ale i tak je to zážitok. Na súkromie zabudnite. Najviac ľudí sa zbieha na moste, ktorý si nechala postaviť cisárovná Sisi. Z jej paláca Achilleón, ktorý stojí asi sedem kilometrov od Moraitiky, viedol most priamo do mora. Dnes z neho zostalo len 20-metrové mólo, na ktoré sa dá dostať priamo z hlavnej cesty. Most zdobí pôvodné súsošie a lampa. Sisi vraj na tomto moste každý večer sledovala západ slnka. Sedávala na schodoch, ktoré tiež vedú do mora.

Ak chcete prežiť dovolenku bez množstva turistov, tak sa na Korfu určite nevyberte v letných mesiacoch. Sú jednoducho všade.

Grécky princ Philip

Málokto vie, že princ Philip, manžel anglickej kráľovnej Alžbety II., sa narodil na ostrove Korfu. Jeho matka bola pravnučkou kráľovnej Viktórie a otec bol synom dánskeho princa Viliama, ktorý sa neskôr stal gréckym kráľom. Philip na ostrove prežil len jeden rok. V roku 1922 bol v krajine prevrat. Grécka kráľovská rodina musela ujsť do azylu, ktorý našla v Paríži. Philip neskôr nastúpil do anglickej kráľovskej námornej akadémie. Počas jednej z ceremónií sa zoznámil s mladučkou princeznou Alžbetou. Požiadal ju o ruku a ona súhlasila. Philip ako grécky šľachtic musel konvertovať z pravoslávnej viery na anglikánsku, musel prijať britské občianstvo a vzdať sa všetkých titulov, ktoré mu prislúchali po grécko-dánskych predkoch. Stal sa z neho vojvoda z Edinburghu, ktorý dnes za svojou manželkou, kráľovnou Alžbetou II., musí podľa protokolu kráčať dva kroky pozadu. To všetko obetoval pre svoju lásku. A Gréci sú na neho hrdí.

Ostrov Korfu

Hlavné mesto - Kerkyra

Mena - euro

Počet obyvateľov - 113 tisíc

Vzdialenosť od Bratislavy - 1150 kilometrov

Dĺžka letu - 1 hodina a 50 minút

Rozloha - 592 kilometrov štvorcových

Poloha - Jónske more

Letoviská - Messonghi, Moraitika, Dassia, Acharavi, Benitses, Agios Georgios, Nissaki, Barbati, Paleokastritsa

Pamiatky a atrakcie

Kerkyra - nová a stará pevnosť

Kassiopi - stredoveká pevnosť

Pantokrator - najvyšší vrch ostrova

Aqualand - v blízkosti hlavného mesta Kerkyra

Achilleón - zámok cisárovnej Sisi

Paleokastritsa - hrad Angelokastro

Obchodná ulica v Moraitike

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
  2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  3. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
  2. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
  3. Autosalón Autoshow Nitra opäť v plnej sile!
  4. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
  5. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  8. Zvonenie v ušiach?!
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 404
  2. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 14 113
  3. Všetkým lepí pred voľbami 10 565
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 7 978
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 788
  6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 132
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 743
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 138
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
  2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
  5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
  6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
  7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
  8. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 63 146
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 170
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 39 098
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 418
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 461
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 025
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 830
  8. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 22 497
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu