Dovolenková sezóna je definitívne preč. Vyznávači chatárčenia a vidieckeho života ešte sem-tam v spomienkach zablúdia k svojim opusteným letným príbytkom uprostred zelene. Ako budú vyzerať rekreačné objekty po opätovnom návrate svojich majiteľov? K ich ochrane môže napomôcť elektronika, ale vyplatí sa aj klasika v podobe okeníc či mreží.
Aj odborníci pripúšťajú - bolo by absurdné inštalovať drahé technické zariadenie náročné na spotrebu energie do drevenice bez elektriny na lazoch, keď sa v nej nachádzajú iba hrnce, posteľ na prespanie a nejaké zaváraniny. Súčasné víkendové chalupy však pomaly získavajú charakter víkendových domov s plným servisom a pohodlím. S tým súvisí aj cenovo náročné zariadenie interiéru. Nechýba v ňom televízor, DVD prehrávače, počítače, satelity, Hi-Fi, domáce spotrebiče, kotle na vykurovanie, klíma drobná mechanizácia a podobne. V takýchto prípadoch už stojí za to uvažovať o investícii v podobe kvalitnejšieho elektronického zabezpečenia. To by malo doplniť starú, ale účinnú formu klasickej ochrany - rolety, precízne urobené okenice a dvere, prípadne mreže, ktorá dokáže potenciálneho páchateľa v mnohých prípadoch odradiť.
Mechanické, či elektronické?
Na odradenie zlodejov niekedy poslúžia silné okenné mreže, inokedy len ceduľka na plote "Pozor, zlý pes". Malá "finta" s rozhádzanými hračkami pred vstupnými dverami zas evokuje pocit, že rodina z chaty ešte neodcestovala... Čoraz viac ľudí sa však spolieha na moderný elektronický ochranný systém, pretože jeho inštalácia už nie je natoľko náročná a cenovo zaťažujúca, ako to bolo donedávna. Výrobcovia tvrdia, že, ovládanie niektorých prvkov na mieste i na diaľku nie je zložité - technické riešenia sú v súčasnosti navrhnuté tak, aby ich užívanie zvládali aj malé deti alebo staré mamy. Dnes už nejde o žiadny zázrak - keď si v pohodlí svojho domova prezeráte vzdialený objekt v tuzemsku alebo v zahraničí, do ktorého ste predtým dali inštalovať kamerový systém. Kamery však nie sú jediným možným technickým vybavením na to, aby ste dosiahli pocit bezpečia.
Od snímačov po hlásenia
Elektronické zabezpečovacie systémy tvoria predovšetkým snímače, ktoré zaznamenajú narušenie priestoru, alebo zmenu iných vplyvov v prostredí. Môžu byť pohybové - reagujú na pohyb osôb v chránenom priestore, či mechanické - magnetické kontakty, ktoré sa inštalujú na prístupové dvere a okná. K ďalším patria snímače teploty, plynu alebo zaplavenia. "Signály z týchto snímačov sa vyhodnocujú v riadiacej ústredni, ovládanej klávesnicou," vysvetľuje Vladimír Zapletal, majiteľ spoločnosti Security Trade, ktorá má dlhoročné skúsenosti v oblasti elektronických zabezpečovacích systémov. Ústredňa obsahuje záložný zdroj napájania, ktorý v prípade výpadku elektrickej siete zabezpečuje funkčnosť systému. Výstupný poplachový signál z ústredne vo väčšine prípadov aktivuje lokálne akustický poplach sirénou, svetelným majákom alebo ich kombináciou. Diaľkovo sa poplachová správa prenáša buď po telefónnej linke prostredníctvom telefónneho komunikátora, ktorý dokáže odovzdať vopred nahovorenú správu o narušení objektu, alebo bezdrôtovo GSM komunikátormi. Tieto zariadenia využívajú prenos siete mobilných operátorov. Posledný variant ráta s prepojením systému na pult centralizovanej ochrany objektov s 24 hodinovým monitorovaním chráneného objektu. Každé zo spomínaných technických riešení má svoje výhody aj nevýhody.
súčasnosti existuje na trhu niekoľko predajcov zabezpečovacej techniky - držiteľov potrebných licencií. Ich zoznam sa dá jednoducho vyhľadať na internete. V každom prípade je dobré obrátiť sa na firmu, o ktorej máte od známych dobré referencie, má patričné skúsenosti, alebo ktorá na trhu funguje už nejaký čas. Predídete škodám, ktoré by mohli vzniknúť neodbornou inštaláciou subjektom bez požadovanej licencie a kvalifikácie.
Ako sa vyznať v ponuke
"Pre každý objekt a požiadavky chalupára je vhodné niečo iné, aj keď sa u väčšiny bežných inštalácií dajú použiť rovnaké prvky," hovorí Zapletal. Pre štandardné inštalácie do letných viliek a rodinných domov odporúča jednoduché ústredne. Pre stredne veľké a väčšie chatové objekty je určený zložitejší systém, ktorý umožňuje vytvoriť rozsiahle aplikácie s veľkou variabilnosťou. Kamery sú podľa jeho skúseností taktiež špecifické. Pri výbere netreba zabúdať, že niektoré aplikácie sú vhodné iba na určité typy a značky kamier. Kamery ponúkané v súčasnosti na trhu od rôznych svetových výrobcov sa líšia technickými parametrami, vonkajším prevedením aj cenou. Aj v tomto prípade platí dôkladne zvážiť návrh vhodného typu kamery pre vybranú aplikáciu s ohľadom na úžitkové vlastnosti a ekonomickú náročnosť.
Bezdrôtovo alebo s káblom?
Bezdrôtové zabezpečovacie systémy majú oproti káblovým výhodu v ľahšej inštalácii. Ceny použitých prvkov sú však vyššie. Na trhu sa dajú kúpiť rôzne systémy od rôznych výrobcov. Niekedy sa predávajú aj v sieťach obchodných reťazcov. Profesionálne riešenia sú zaradené kvôli lepším úžitkovým vlastnostiam a prevedeniam do vyšších cenových kategórií.
Bezdrôtové systémy volíme až vtedy, keď nie je možné použiť káblový systém. Káblové systémy odborníci považujú za viac spoľahlivé v oblasti komunikácie medzi snímačom a ústredňou. Ich zavedením sa vylúči rušenie rádiového prenosu. Pri káblovom prenose - na rozdiel od bezdrôtového - odpadá aj riziko odstávky z dôvodu napájania snímača počas vybitia batérie.
Kombinujte
Miera ochrany dočasne opustenej nehnuteľnosti závisí aj od finančných možností majiteľov chát a letných sídiel. V praxi sa napríklad osvedčilo, že chalupári, ktorí vlastnia chaty na samote, ale so zabudovanou elektrinou, kombinujú mechanické zabezpečenie s elektronickým systémom so snímačmi pohybu a dvernými kontaktmi prepojenými na GSM komunikátor.
Informácia o takomto zabezpečení sa rýchlo rozšíri po okolí a miestni lupiči si radšej vyberú nezabezpečený objekt namiesto toho, aby riskovali.
Ďalšie účinné riešenia
Zapínanie a vypínanie svetiel, alebo sťahovanie roliet je veľmi účinná vec, ktorá evokuje život v objekte. V jednoduchšom prípade stačí nainštalovať časové spínače na lampy a osvetlenie, prípadne rádio.
zložitejšom prípade je potrebné svetlá riadiť programovým časovačom, ktorý ich dokáže rozsvietiť každý deň v inú hodinu a na iný čas. Náhodných lumpov to odstraší, ale opatrenie je účinné len večer.
Ak hovoríme o opustenom objekte, v ktorom sú elektrické žalúzie, nemalo by byť problémom investovať už aj do systému elektronickej ochrany.
Čo to môže stáť
Dverný kontakt od 80 Sk
Infrasnímač pohybu od 700 Sk
Ústredňa pre štyri zóny od 2000 Sk
Externá siréna s blikačom od 1600 Sk
Záložný akumulátor od 400 Sk
Komunikátor na pevnú telefónnu linku od 2800 Sk
GSM komunikátor od 7800 Sk
Ceny bezdrôtových prvkov
Ústredňa od 6000 Sk
Klávesnica od 3800 Sk
Snímač pohybu od 2100 Sk
Dverný kontakt od 1600 Sk
Siréna externá od 3990 Sk
Siréna interná od 1600 Sk
Pozn. K cenám treba prirátať ďalšie náklady na inštaláciu techniky, inštalačný materiál a súvisiace služby - oživenie a naprogramovanie systému, revíznu správu a dopravné náklady.
Susedia nad zlato
"Niet nad dobrého suseda a v prípade chalupy to platí dvojnásobne," hovorí Vladimír Zapletal, majiteľ spoločnosti Security Trade. "Ak máte dobré susedské vzťahy a poznáte človeka, ktorému nie ste ľahostajný a zhodou okolností ešte aj v blízkosti býva, prípadne je tam častejšie ako vy, tak ste vyhrali. Aj s relatívne malou investíciou sa viete účinne brániť."
Trocha štatistiky
Medzi najzávažnejšie majetkové trestné činy patria z pohľadu Prezídia Policajného zboru krádeže vlámaním, ktorých bolo spáchaných v uplynulom roku 19 044. Najviac krádeží vlámaním bolo do bytov (2602), rekreačných chát (2498), obchodov (2287) a reštaurácií (1128). Tall
Mária Tallová