Etiópčania oslávili včera posledný rok 2. milénia. Východoafrická krajina totiž meria čas podľa starého koptského kalendára.
Kým celý svet a najmä Spojené štáty včera spomínali na teroristické útoky z 11. septembra. Etiópia sa radovala.
Oslavovala totiž príchod jubilejného roku 2000. V chudobnej africkej krajine platí starý koptský kalendár, ktorý je oproti zavedenému gregoriánskemu kalendáru o sedem rokov pozadu.
Dvadsaťtriročný taxikár Mulugeta z Adis Abeby by si včera tiež rád vyhodil z kopýtka a oslávil príchod posledného roku 2. milénia na precízne zorganizovaných oslavách, ale nemôže.
„Nemám peniaze, neužil by som si to,“ povedal agentúre AP. Lístok na oslavy by ho stál asi 4–tisíc korún, čo v tejto africkej krajine predstavuje dvojnásobok priemerného platu.
Potemkinovská dedina
Takmer trojmiliónová metropola sa na oslavy pripravovalo svojsky. Desaťtisícom bezdomovcom zakázali žobrať, túlavé psy a kozy pochytali, vysadili kvety a stromy a z väzení prepustili tisíce väzňov.
Časť výdavkov zasponzoroval etiópsky rodák, ropný magnát a podľa Wikipedie najbohatší černoch na svete Muhamed al–Amúdí. V rebríčku najbohatších ľudí sveta magazínu Forbes je na 77. mieste. Amúdí zaplatil výstavbu veľkej koncertnej haly, kde mala v noci na dnes vystúpiť americká skupina Black Eyed Peas s miestnymi hudobníkmi.
Kritikom sa nepáči, že chudobnú Etiópiu stáli oslavy pre 300–tisíc návštevníkov asi 600 miliónov korún. Pre krajinu je príchod okrúhleho roka spôsob, ako propagovať miestnu kultúru za hranicami.
Chaos v čase
Tam je známa skôr vďaka hladomoru, záplavám a vojnám. Etiópia je jednou z mála krajín sveta, ktorá nepoužíva západný gregoriánsky kalendár. Ich letopočet vychádza z koptského kalendára.
Má 12 mesiacov po 30 dní, ku ktorým sa pripočítava päť alebo šesť dní podľa toho, či ide o priestupný rok. Problémy cudzincom nerobí len takmer osemročný posun kalendára, ale aj odlišné rátanie času.
Ten sa ako pri iných solárnych kalendároch ráta od úsvitu. Po východe slnka sa teda v Etiópii končí predchádzajúci deň.
Novoročné predsavzatia
Miestna vláda si pri príležitosti osláv dala niekoľko predsavzatí. Chce zlepšiť zdravotnú starostlivosť, vzdelanosť a zabezpečiť obyvateľom viac pracovných príležitostí.
Niektorí Etiópčania však svoju budúcnosť nevidia tak ružovo. Tvrdia, že až príchodom ich Nového roku sa vyplnia proroctvá o roku 2000.
Etiópiu podľa nich možno nečaká úspešná reforma a zmierenie s okolitými krajinami, ale koniec sveta.
Svet už videl hladných a vychudnutých Etiópčanov. Teraz uvidia baviacich sa ľudí dúfajúcich v lepšie časy.
Senait Arefaine, hovorca OSN v Etiópii