kútom na Apeninskom polostrove.
Ligúrsku rivéru rozdeľuje Janov, ktorý je zároveň jej centrom. Západná riviéra - Riviera Ponente - pretína až francúzsku hranicu a jej posledným bodom je Marseille. Východná - Riviera Levanto - sa končí asi pätnásť kilometrov za La Speziou v Portovenere v zálive básnikov.
Pravdepodobným dôvodom, prečo Slováci túto, možno na prírodné krásy najkrajšiu oblasť Talianska obchádzajú, je neopodstatnená obava z vysokých cien ubytovania či služieb. Ceny sú tu približne rovnaké ako v iných rekreačných oblastiach.
Možnosti ubytovania sú pritom rôznorodé a pláží, ktoré sú skôr rodinného charakteru, tu nájdete stovky. Zvlášť vhodný termín na návštevu Ligúrie je august, aj keď Taliani vtedy majú dovolenky - ferragosto. Napriek tomu sa tu nikde netlačíte a každý deň sa nájde dôvod na nejakú tú oslavu - slávnosti mora, ohňostroje, koncerty či cirkevné oslavy.
Príťažlivá levantská strana
Domáci fajnšmekri dávajú levantskej strane riviéry prednosť pred západnou. Takmer každé mestečko by sme mohli nazvať perlou riviéry, každé má niečo, pre čo sa ho oplatí navštíviť.
Nemôžete vynechať Bogliasco s nádhernými plážami a kvalitným kempingom. V neďalekej horskej dedinke Sessarego sa vždy v prvý augustový víkend konajú slávnosti baklažánu. Na miestnych špecialitách si tu môžete pochutiť skutočne za pár korún.
Sori a Camogli okrem nádherných pláží ponúkajú aj vychytené rybárske múzeum a pokoj. Mondénne stredisko Rapallo zasa diskotéky, kaviarne a obchodíky.
Portofino
Talianskym klenotom číslo jeden, ktoré je zapísané aj na zoznam svetového dedičstva UNESCO, je Portofino v Rajskom zálive. Je súčasťou národného parku.
Leží len 30 kilometrov od Janova a je aj strediskom talianskej smotánky, ktorej členovia tu trávia dovolenky vo vlastných vilách, hrádočkoch, hradoch a nádherných rezidenciách.
Centrom života je Piazzetta - námestíčko v prístave, kde kotvia jachty. Ak budete mať len trošku šťastie, medzi hosťami nespočetných kaviarničiek a reštaurácií určite spoznáte slávne osobnosti ako napríklad tlačového magnáta a bývalého premiéra Silvia Berlusconiho či módneho návrhára Giorgia Armaniho. Nechýbajú tu najznámejší talianski aj svetoví herci, speváci a režiséri.
Do Portofina je príjemné doplaviť sa - napríklad aj výletnou loďkou z Janova a okolia, alebo prísť autobusom zo Santa Margherita Ligure. Autom to tiež nie je nemožné, ale parkovisko v Portofine má veľmi obmedzenú kapacitu.
Keďže Portofino je v prvom rade prírodná rezervácia, odporúčame pešie prechádzky až na rovnomerný vrch Monte Portofino, odkiaľ je nádherný výhľad na celý záliv a veľmi zaujímavá horská cesta navrch vedie okolo rezidencií celebrít.
Národný park je významný najmä pre jedinečnú flóru, ale žijú tu aj vzácne druhy vtákov. Na vrch vedú rôzne pešie cestičky z prístavu a mestečka, ale aj z druhej strany od Camogli. Od Santa Margherity, neďalekého kúpeľného mestečka, je jediný prístup úzkou cestou pre autá a autobusy - pre veľký záujem je však cesta zle priechodná.
V samotnom Portofine je len jeden parkovací nízkokapacitný dom, v uliciach sa v zásade nejazdí, takmer všetky cesty sú súkromné. Pre majiteľov rezidencií tu je premyslený systém v skalách vytesaných chodníkov a výťahov.
Lavagna a jej torta
Mestečko Lavagna sa preslávilo neuveriteľným podujatím, ktorého tradícia siaha až 800 rokov do histórie. Každý rok 14. augusta na námestí cukrári a pekári pripravujú gigantickú tortu.
V roku 1230 miestny gróf Opizzo dei Fieschi sa ženil s urodzenou slečnou Biancou dei Bianchi a pri tejto príležitosti dal pripraviť pre všetkých obyvateľov Lavagne a okolia maxi tortu, aby sa aj oni mohli radovať a požehnať ich svadbu. Tradícia sa vinie storočiami, a tak každý rok sa 300- až 500-členný svadobný sprievod v dobových kostýmoch prejde mestom. Turistov zabáva rytierskymi hrami.
Samotná torta váži okolo 1500 kilogramov a po skončení trojhodinovej ceremónie sa nakoniec delí medzi návštevníkov podľa zaužívanej tradície. Každý muž dostane modrý lístok s číslom a musí si medzi účastníčkami hľadať ružový s rovnakým číslom. Spoločne sa potom prihlásia o kus torty.
Najváženejším hosťom servíruje tortu sám primátor na veľkolepej recepcii pri kostole. Toto podujatie patrí medzi najsugestívnejšie v celom Taliansku a ročne ho navštívi vyše 50-tisíc ľudí.
Cinque Terre
Ďalším z klenotov Ligúrskej riviéry je národný park Cinque Terre - Päť území. Ide o malé osady vtesané do skál medzi morom a nebom, do ktorých ani nevedú cesty. Tie sa končia približne dva kilometre nad osadami na parkoviskách a odtiaľ pešo strmými chodníkmi zostúpite do týchto dnes rybárskych, pôvodne však pirátskych osád.
Odporúčame však navštíviť všetky - Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore - každá je totiž neopakovateľná. Môžete sa k nim vydať aj pešo romantickou cestou - Via dell Amore (Cesta lásky). Je to však dosť časovo náročné a cesta je spoplatnená.
V Manarole napríklad na uliciach parkujú namiesto áut loďky. Pre suchozemcov je táto prírodná scenéria kombinovaná s pitoresknosťou osídlenia, s chránenými prístavmi, zaujímavými obyvateľmi, živiacimi sa prevažne rybárstvom, vinárstvom, pestovaním ovocia, olivovými produktmi, ktoré sa nachádzajú v takmer neprístupných polohách vysoko nad morom, kam často vedú na kolenách zbité lanovky z 18. storočia.
Celá oblasť je tiež zapísaná na zozname svetového dedičstva. Je okrem iného aj rajom pre potápačov.
Neodolateľná focaccia
Typickým mediteránskym jedlom v oblasti Ligúrie je focaccia - fokáča. V podstate sa podobá na pizzu, ale cesto je nepomerne tenšie s podobnými prísadami - rajčiny, syr, šunka, saláma, huby či baklažány a rôzne korenia.
Ligúria je preslávená pestom, ktoré sa využíva ako príloha k cestovinám - originálne pesto sa skladá z bazalky, pažítky, cesnaku, parmezánu, píniových orieškov a to všetko je naložené v panenskom olivovom oleji, samozrejme z oblasti Ligúrie.
Zo sladkostí okrem vynikajúcej zmrzliny sú vynikajúce pandolce genovese - koláčiky z maslového cesta s kandizovaným ovocím a hrozienkami, podobné milánskemu vianočnému koláču panettone.
Po celej Ligúrskej riviére okrem typických talianskych jedál miestni vedia vynikajúco pripraviť ryby a plody mora.
FOTO - AUTOR
V Manarole parkujú na uliciach namiesto áut loďky. |
Pláž v Camogli. |
Autor: Ľudovít Baláž