VEĽKÁ FATRA, TATRY. Prvé dni babieho leta priniesli na Slovensko namiesto príjemných dní prudké ochladenie. Snežilo približne od nadmorskej výšky 1300 metrov, v oblasti Vysokých a Nízkych Tatier a na mnohých miestach Veľkej a Malej Fatry sa na hrebeňoch tvorila aj súvislejšia snehová pokrývka.
„Strávil som noc na Krížnej, bola tam taká fujavica, ktorá pripomínala vianočné obdobie alebo začiatok zimy,“ hovorí Miroslav Saniga z ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách. Podľa neho nie sú teplotné výkyvy na začiatku jesene výnimočné, problémom však môže byť pre prírodu obrovský teplotný skok.
Ešte cez víkend boli teploty vysoké, ochladzovalo sa veľmi rýchlo. „Na horách sú teploty okolo bodu mrazu, sprevádza ich silný vietor. Pred pár dňami vystupovali nad dvadsať stupňov, takže je to citeľný pokles,“ dodal.
Príroda sa síce s dočasným ochladením vyrovná, no zvieratá sa museli nezvyčajnému ochladeniu rýchlo prispôsobiť.
Počasie poznačilo aj jeleniu ruju. „ Približne na päť dní prerušili zásnuby, čo mnohých z nich môže pomýliť,“ hovorí odborník. V dolinách možno v týchto dňoch pozorovať veľké kŕdle vtákov, ktoré inak bežne migrujú ponad horské hrebene. „ Pre extrémne počasie sa to nedá a sťahujú sa do nižších polôh,“ hovorí Saniga.
Problém s prudkým ochladením majú nielen zvieratá, ale aj ľudia. Psychológ Jindřich Cupák hovorí, že tieto zmeny predstavujú výraznú záťaž, ktorá sa môže prejaviť bolesťami hlavy, nervozitou, podráždenosťou či poruchami spánku.
Ochladenie robí problémy aj turistom, ktorí sú v týchto dňoch na horách. Mnohí si vzali so sebou iba letné oblečenie, so zimou nepočítali. Na túry pritom treba v týchto dňoch už páperové vetrovky. Počasie na väčšie túry je nevhodné hlavne na hrebeňoch Tatier.
Prvý sneh včera padal aj v stredisku Skalka pri Kremnici. „Sneh je mokrý, zatiaľ sa nedrží, ale fúka veľmi studený nárazový vietor,“ hovorí chatár Tibor Ferenčík. Na chate každoročne sledujú nástup zimy a piaty september tu nie je úplným rekordom. Pred niekoľkými rokmi sa podobne ochladilo už na rozhraní augusta a septembra.
Chladné počasie by malo potrvať do víkendu, keď sa má začať pozvoľna otepľovať. Predpovede sľubujú, že babie leto by sme si ešte mohli v septembri a októbri užiť.
Turistika v Tatrách je obmedzená
V Západných Tatrách je len čiastočne priechodná Juráňová dolina a Bobrovecká dolina v Oraviciach a cesta k Ťatliakovej chate.
„Značkované turistické chodníky sú síce priechodné, ale s väčšími problémami. Listnaté stromy sa ohli pod ťarchou mokrého snehu až po zem. Konáre vytvárajú prekážky, ktoré turisti obchádzajú po klzkom a často nebezpečnom horskom teréne,“ informoval Ján Krušpán z ochranného obvodu Oravice Štátnych lesov TANAPu. Návštevníkom odporučil, aby túry v tejto oblasti národného parku v najbližších dňoch neplánovali.
Pre popadané stromy je nepriechodná aj Bobrovecká dolina a Jamnická dolina v liptovskej časti Tatier.
(tasr)