BRATISLAVA. Z troch autobusov, v ktorých v uplynulých dňoch zahynuli siedmi Slováci, bol bezpečnostnými pásmi vybavený len jeden. Ani v tom však pravdepodobne neboli všetci cestujúci pripútaní.
Pri pondelkovej nehode diaľkovej linky zo Spišskej Novej Vsi do Kladna zomrel 32-ročný muž potom, ako ho náraz vymrštil cez bočné sklo a autobus ho privalil. Práve autobus spoločnosti ČSAD Kladno, ktorý zrejme dostal šmyk, ako jediný pásy mal.
Bezpečnostné pásy sú v nových autobusoch povinné a podobne ako v autách sa cestujúci na sedadlách vybavených pásmi musia pripútať. Vyzvať ich na to má vodič a obrázok na sedadle. „Ak sa cestujúci napriek výzve nepripúta, je to jeho zodpovednosť,“ hovorí riaditeľ ČSAD Kladno Ludomír Landa.
Autobusy, ktoré havarovali v Rumunsku a pri Hriňovej, bezpečnostné pásy nemali. Prezident Zväzu autobusovej dopravy George Trabelssie však hovorí, že „iba mizivé percento autobusov na Slovensku má pásy“.
František Kocúr z Výskumného ústavu dopravného v Žiline upozorňuje, že pásy môžu výrazne znížiť riziko zranenia. „Mali by byť povinné pri všetkých, nielen nových diaľkových autobusoch.“
Pásy vo všetkých autobusoch nemá ani najväčší prepravca diaľkových liniek Slovak Lines. Vybavené sú nimi len autobusy medzištátnej dopravy.
Trabelssie však hovorí, že hlavným problémom je vysoký vek autobusov. Bol to asi aj prípad 17ročnej Karosy, ktorej v nedeľu zlyhali brzdy a zrútila sa do rokliny pri Hriňovej.
Technický stav zrejme nebol príčinou nehody autobusu so slovenskými dovolenkármi v Rumunsku.
„Bol to autobus práve po generálke, vyrobený v roku 1999. Určite zlyhal ľudský faktor,“ povedal Tibor Šenkár, ktorý autobus pre cestovnú kanceláriu zabezpečoval. Hodinu a pol pred nehodou sa podľa neho vodiči striedali.
Nehody autobusov
Za prvých sedem mesiacov tohto roka došlo na Slovensku k 885 dopravným nehodám autobusov, v 291 prípadoch nehodu zavinili ich vodiči. Pri nehodách autobusov tento rok dosiaľ zahynulo 18 osôb, 214 utrpelo zranenia. Vlani za rovnaké obdobie prišlo o život 20 osôb.
(tasr)