BRATISLAVA 23. augusta (SITA) - Vodiči sa pravdepodobne od januára budúceho roku budú riadiť novými pravidlami, ktoré by mali zvýšiť plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky. "V poslednom čase sa zvýšili predovšetkým následky dopravných nehôd a je našou úlohu, aby sme čo najvyššou možnou mierou prispeli k obmedzeniu týchto nežiaducich javov na našich cestách," povedal minister vnútra Robert Kaliňák pri predstavovaní najdôležitejších bodov nového zákona o cestnej premávke.
V obci by po novom bola povolená maximálna rýchlosť 50 kilometrov za hodinu, na diaľnici ostáva 130 kilometrov za hodinu. V oboch prípadoch však podľa ministra bude možné na niektorých vytypovaných úsekoch rýchlosť dopravnými značkami zvýšiť. Navrhuje sa tiež zvýšenie minimálnej rýchlosti pre jazdu po diaľnici na 80 kilometrov za hodinu mimo obce a v obci na 65 kilometrov za hodinu. Polícia tiež uvažuje o tom, že by okrem úseku diaľnice Bratislava - Trnava zakázala predbiehanie kamiónov aj na ďalších úsekoch diaľnic. Do úvahy pripadá úsek Bratislava - Malacky či Trenčín - Považská Bystrica. Ďalšie obmedzenia sa dotknúť tzv. špeciálnych vozidiel, ako sú napríklad traktory či kombajny. Rezort vnútra plánuje zaviesť povinnosť celoročného svietenia. Zimné pneumatiky by podľa návrhu mali mať vodiči v prípade, že na vozovke sa nachádza súvislá vrstva snehu a ľadu. V prípade, že vodič nemá zimné pneumatiky, nebude môcť na aute jazdiť.
Zmeny sa dotknú aj cyklistov a chodcov. Cyklisti do 18 rokov by mali mať povinne prilbu, dospelí len pri jazde mimo obec. V prípade zhoršenej viditeľnosti si bude cyklista musieť obliecť reflexnú vestu. Reflexné prvky na svojich odevoch budú musieť mať aj chodci pohybujúci sa mimo obce. "Naďalej plánujeme pokračovať v preventívnej akcii Vidieť a byť videný a rozdávať reflexné pásky medzi občanov," poznamenal minister. Zakázané bude parkovanie na chodníkoch s výnimkou, kde je to povolené značkou.
Pokuty za štandardné priestupky sa podľa ministra vnútra meniť nebudú. "To znamená, 90 percent všetkých priestupkov bude riešených tým istým spôsobom ako doteraz, aj v rovnakej výške pokuty," dodal Kaliňák s tým, že vyššie pokuty sa dotknú tých, ktorí dopravné predpisy porušujú extrémne. Najvyššiu pokutu, až 30-tisíc korún a zákaz viesť motorové vozidlo na päť rokov si vyslúži vodič, ktorý ujde z miesta dopravnej nehody, neposkytne zranenej osobe prvú pomoc, či sa odmietne podrobiť testu na alkohol alebo inej návykovej látky. V prípade, ak nebude mať vodič peniaze na zaplatenie pokuty priamo na mieste, policajt mu zoberie vodičský preukaz a vydá potvrdenie na šoférovanie na dva týždne a šek, ktorý je potrebné v tejto lehote vyplatiť. Návrh pozná aj možnosť alternatívneho trestu, keď namiesto zaplatenia pokuty si ju bude možné odpracovať v rámci verejno-prospešných prác. Zvýšiť by sa mala aj výška škody, pri ktorej nebude pri dopravnej nehode potrebné volať políciu, ak pri nej nie sú zranení či mŕtvi, a to na 160-tisíc korún. Nové povinnosti navrhovaný zákon ukladá aj správcovi komunikácie.
Návrh čaká ešte pripomienkové konanie, po ňom ho posúdi vláda a nakoniec Národná rada SR. Minister vnútra predpokladá, že platiť by mohol od začiatku budúceho roku.