Káthmandu 22. augusta (TASR) - Nepál výrazne zníži poplatky za mimosezónne výstupy na Mount Everest s cieľom prilákať horolezcov na najvyšší vrch sveta a podporiť cestovný ruch, na ktorý mal negatívny dopad dlhoročný konflikt s maoistickými povstalcami. Oznámil to dnes minister turizmu himalájskeho kráľovstva.
Desiatky horolezeckých tímov platia sumy najmenej 70.000 dolárov (1,75 milióna Sk) za možnosť vystúpiť na 8850 metrov vysoký vrchol Everestu počas hlavnej sezóny, ktorá trvá od marca do mája. Na jeseň a v zime je však veľhora prakticky prázdna.
"K výstupu na Mount Everest chceme podnietiť mimosezónnych lezcov," povedal minister turizmu Prthví Subba Gurung v rozhovore pre tlačovú agentúru Reuters. "Pracujeme na návrhoch 50-percentnej jesennej zľavy a 75-percentnej zľavy pre zimnú horolezeckú sezónu," dodal.
Jesenná výstupová sezóna trvá od septembra do novembra, zimná od decembra do januára.
Tento rok počas hlavnej sezóny vystúpilo z Nepálu a Tibetu na vrchol Mount Everestu najmenej 520 horolezcov. Ide o najvyšší počet od roku 1953, keď horu po prvý raz zdolali Novozélanďan Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norgay.
Gurung dodal, že poplatky za výstupy počas hlavnej sezóny sa nezmenia.
Podľa odborníkov však väčšina horolezcov bude naďalej dávať prednosť jarnej sezóne kvôli teplejšiemu počasiu a dlhšiemu času denného svetla.
"Na jeseň máte kratšie obdobie možného dobrého počasia medzi koncom monzúnových dažďov a snežením a nástupom silného vzdušného prúdenia na Mount Evereste," hovorí Elizabeth Hawleyová, expertka na dejiny horolezectva.
"V zime na Everest neprichádza takmer nikto, keďže je mimoriadne zima a hodín denného svetla je oveľa menej." Ako dodala, aj na jar môžu denné teploty na vrchole Everestu klesnúť na mínus 25 až mínus 30 stupňov Celzia, v zime až na mínus 50 stupňov.
Na jeseň 2006 Everest zdolal americký a kanadský tím, posledný úspešný zimný výstup z nepálskej strany uskutočnila v roku 1993 japonská výprava. O zimný výstup sa nepokúsil nikto od neúspešného pokusu americkej expedície z roku 1999, povedala Hawleyová.
Prezident Nepálskeho horolezeckého združenia vyhlásil, že finančné zľavy by mali poskytovať aj pre výstupy na iné štíty. "Vláda by mala pre zahraničných horolezcov sprístupniť stovky menších horských vrcholov na hraniciach s Tibetom," povedal šerpa Ang Tšering.
V Nepále sa nachádza osem zo 14 najvyšších vrchov sveta. V krajine je viac ako 2000 nepálskych hôr, pričom pre zahraničných horolezcov sprístupnili 326 z nich.
Turizmus sa na hrubom domácom produkte chudobnej krajiny podieľa zhruba štyrmi percentami. Počet zahraničných návštevníkov však minulý rok klesol na približne 280.000, pričom v roku 1999 to bolo takmer pol milióna. Príčinou je maoistický konflikt, ktorý si vyžiadal viac ako 13.000 mŕtvych.
Maoisti desaťročie trvajúce boje zastavili minulý rok, čo zvýšilo nádeje na návrat turistov. Gurang povedal, že vláda chce v tomto finančnom roku - ten trvá do polovice júla 2008 - prilákať 600.000 návštevníkov.
Analytici však tvrdia, že nepálsky turizmus stále trpí pre veľký počet generálnych štrajkov a výpadkov v doprave, ktoré podporujú bývalí vzbúrenci a iné skupiny, ako aj pre etnické konflikty na úrodných pláňach na juhu krajiny.
Podľa Nepálskeho turistického výboru pricestovalo do krajiny za prvých sedem mesiacov tohto roka 193.211 turistov, čo je nárast o 35,6 percenta oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
1 ari dem