Desať dní táborili ochrancovia životného prostredia v blízkosti londýnskeho Heathrowa. Protestovali tak proti tomu, ako letecká doprava vplýva na globálne otepľovanie.
„Už sa nechceme nečinne pozerať na to, ako sú ekonomické záujmy uprednostňované pred budúcnosťou plánety,“ povedala BBC jedna demonštrantka.
Heathrowom prejde ročne 70 miliónov pasažierov a preprava má ďalej enormne rásť.
Dokončuje sa piaty terminál a plánuje sa stavba tretej pristávacej dráhy.
Výsledok? Miliardové zisky a stovky nových pracovných miest, avšak aj neznesiteľný hluk, búranie domov a väčšie znečistenie životného prostredia.
Denník Independent zistil, že hluk z tretej ranveje ovplyvní takmer dva milióny ľudí vrátane štvrtí ako Chelsea a Notthing Hill, ktoré mali doteraz pokoj.
Rozširovanie prístupových ciest si vyžiada zbúranie vyše tisícky domov, so zemou zrovnajú aj školu a ďalším šiestim budú nad hlavami neustále svišťať lietadlá. Obyvatelia okolitých dedín už roky márne protestujú proti rozširovaniu letisku. Vláda a prevádzkovateľ letiska – firma BAA chcú v stavbe pokračovať.
Dedinčanov prišli cez víkend podporiť aj táboriaci ochranári a v pondelok protesty rozšírili aj do iných častí Británie. Obsadili príjazdovú cestu do jadrovej elektrárne v Suffolku a prilepili sa aj na vchod do sídla ropného gigantu British Petroleum.
„Odmietame mýtus, že nukleárna energia znenečisťuje ovzdušie a je riešením klimatických zmien,“ povedal hovorca environmentalistov.
Pri incidentoch zadržali policajti celkovo 70 demonštrantov. Akcia sa však vydarila. Protesty získali publicitu a zvýšili tlak na vládu a súkromný sektor, aby viac prihliadali na záujmy bežných ľudí.
Tretia dráha
nárast letov zo 480–tisíc ročne až na 720–tisíc
proti stavbe je dvanásť mestských častí, v ktorých žijú dva milióny ľudí
do letovej dráhy sa po prvý raz dostane 150–tisíc domácností
vláda tvrdí, že rozmach leteckého priemyslu prinesie ekonomike 13 miliárd libier