Berlín 13. augusta (TASR) - Nemecká spolková vláda považuje ďalšie politické a historické spracovanie obdobia diktatúry Zjednotenej socialistickej strany Nemecka (SED) v bývalej Nemeckej demokratickej republike za potrebné. Tento proces síce značne pokročil, avšak nie je ukončený, uviedol dnes hovorca kabinetu v Berlíne v súvislosti so 46. výročím výstavby tzv. Berlínskeho múru.
Ústredná vláda krajiny uvoľní podľa jeho slov na tento účel aj naďalej značné finančné prostriedky. Platí to bez ohľadu na to, či Úrad pre archívy —tátnej bezpečnosti NDR zostane samostatnou inštitúciou alebo sa perspektívne zaradí medzi Spolkové alebo Krajinské archívy.
Hovorca uviedol, že východonemecký režim bol diktatúrou, ktorá si nedokázala pomôcť inak, ako zatváraním vlastných občanov. čo predstavovalo v dejinách bezpríkladnú hanebnosť.
Starosta Berlína Klaus Wowereit bol medzi tými, kto položil počas slávnostnej ceremónie vence na pamiatku 133 ľudí, ktorí boli podľa oficiálnej štatistiky zabití pri pokuse o útek cez Berlínsky múr.
V súčasnom Nemecku vyvolá zrejme nemálo polemík, ale aj emócií dokument, ktorý v týchto dňoch objavili v Magdeburgu a v zmysle ktorého mali príslušníci obávanej Stasi na niekdajšej nemecko-nemeckej štátnej hranici používať strelné zbrane nielen na prekazenie trestného činu.
Interné nariadenie totiž obsahuje vetu: Neváhajte s použitím strelnej zbrane ani vtedy, keď dôjde k narušeniu hranice ženami a deťmi.
V paragrafe 21 zákona bývalej NDR z roku 1982 sa pri tom konštatovalo, že použitie strelnej zbrane je oprávnené iba v prípade trestného činu, ktorý sa javí ako zločin. Táto norma podľa možností neodporúčala použitie strelnej zbrane voči ženám a mladistvým.
Krátko po výstavbe múru, ktorý v roku 1961 rozdelil Berlín, nariadil vtedajší tajomník Rady bezpečnosti NDR a neskorší prvý muž krajiny Erich Honecker, aby sa strelné zbrane použili proti zradcom a narušiteľom štátnej hranice. Nariadenie rezortu obrany však obsahuje aj doplnok, v zmysle ktorého by ostrej streľbe malo predchádzať ústne varovanie i varovný výstrel.
Po nástupe Michaila Gorbačova na čelo ZSSR a jeho dištancovaniu sa od udalostí na nemecko-nemeckej štátnej hranici Erich Honecker zrevidoval dovtedajšiu prax nariadením, že strelné zbrane možno použiť výlučne v prípade ohrozenia vlastného života.
V noci z 12. na 13. augusta 1961 došlo na východoberlínskej strane k zablokovaniu prechodov a obmedzeniu dopravného spojenia so západnou časťou Berlína. Ten bol potom až do 9. novembra 1989 súčasťou nemecko-nemeckej hranice a symbolom studenej vojny, ktorý východonemecká propaganda eufemisticky nazývala aj ochranným antifašistickým valom.