SME

Na prvej strane románu o kráse mámivej metropoly

Spisovateľ Peter Altenberg, ktorý svoj život, merajúci šesťdesiat rokov, prežil od začiatku do konca vo Viedni, presnejšie – najmä v jeho známych kaviarňach, už niekedy pred storočím, uvažoval takto veľmi moderne a zároveň presne: „Môžete napísať výborný

dvestostranový román. A môžete to isté povedať na troch stranách a je to rovnako skvelé. Vlastne je to úspora času. Dnes je veľa schopných ľudí, ktorí nemajú čas, aby čítali dvesto strán. Práve pre nich sú tie trojstranové výťažky, ktoré splnia ten istý účel.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Má určite pravdu, no nech by ste sa akokoľvek usilovali, skracovali a vynechávali, Wien, Viedeň, Vienna, Wenen, Vena, Vídeň, Bécs, hlavné mesto Rakúska je určite román najmenej na dvesto strán. Tri strany od nijakého spisovateľa nemôžu nijako stačiť. V tomto meste je toľko hýrivej, až márnivej či mámivej krásy pre oči, toľko nádhery v jej atmosfére, toľko elegancie, no takisto čistoty a štýlu či skôr štýlov – aj toho jej najslávnejšieho, ktorý tu vznikol, čiže secesie – že tri strany, to je tak na jednu ulicu.

SkryťVypnúť reklamu

Alebo na jednu výstavu. A na akú už inú, keď nie na secesnú? Miesto: letné sídlo princa Eugena Savojského – Belveder. Názov výstavy: Gustav Klimt und die Künstler – Compagnie.

Zlatá hmla hudby

Aj tu sú diela v rôznych štý­loch, no napokon tými najskvelejšími sú obrazy Klimta, Schieleho a Kokoschku. No ešte predtým alebo súčasne strhne vašu pozornosť veľký triptych Maxa Oppenheimera s názvom Die Philharmoniker: okolo dirigenta, ktorým je Gustav Mahler, sú doslova natlačení a zhrčení všetci muzikanti veľkého symfonického orchestra, pričom dirigent nestojí pred nimi, ale v strede – a jeho ruka s taktovkou dáva pokyn hudbe, aby sa práve v tejto chvíli rozľahla a znela ako zlatá hmla z trombónov, trubiek, lesných rohov a túb. Zdá sa vám, nie, zazdá sa vám, že tú hudbu naozaj počujete.

SkryťVypnúť reklamu

Veď máločo tak patrí k Viedni ako práve hudba. Schádzate od Belvederu klesajúcou ulicou do centra mesta – a zrazu je tá hudba aj vo vzduchu, možno Mozart, veď kto by si už nespájal Viedeň s Mozartom alebo naopak, ale tentoraz je to možno Schubert, ktorý na jednom zo starších Klimtových obrazov sedí pri klavíri, obklopený mladými dámami. A možno je v tej hudbe akord, ktorý vám pripomína, aby ste sa pri budúcej návšteve Belvederu nezabudli zastaviť aj v múzeu baroka – a ešte aj pri slávnych hlavách F. X. Messerschmidta s ich ešte slávnejšími grimasami.

To už zvoľna prechádzate okolo pamätníka slávnej Červenej armády s vojakom-osloboditeľom, aký je aj v Bratislave, tu však netróni nad celým mestom, ale stojí na námestí, kde ho umne, ako sa vraj usmievajú Viedenčania, kryje obrovská fontána – ohňostroj striebornej vodnej hmly. Pod stromom na trávniku spí unavený chodec. A na koni sa vznešene nesie knieža Schwarzenberg, bojovník proti Napoleo­novi, spolujazdec so sochou Eugena Savojského, ktorý zasa cvála v Hofburgu, sídle panovníkov monarchie, ako hrdý víťaz nad Turkami. Vtedy Viedeň nepadla.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes vám do očí na svietivej Kärtner Strasse najväčšmi padnú Turkyne zahalené v čiernych šatách: vo Viedni majú väčšiu slobodu ako doma, tam by, naj­mä študentky, nesmeli chodiť do škôl ani v šatkách, tu však mô­žu – tu zapadnú do medzi­národ­­ného obsadenia ulíc, kaviarní, múzeí, divadiel a galérií, votkajú sa medzi návštevníkov z celého sveta. Uteše­ný príklad: v Stephansdome sa v drevených laviciach vrúcne mod­lia Japonci. A ako doklad rôznych štýlov stačí ešte raz spo­menúť Starý zá­mok v Hofburgu, kde sa v pa­lácoch splie­ta­jú gotika, renesancia a baroko.

Na ulici Graben sa vám zasa raz môže čosi zazdať: za roh práve zabočil spisovateľ Thomas Bernhard, ktorý si tu v románe Rúbanie lesa chcel kúpiť viazanku; asi nikto nemal na Viedeň a na Rakúsko také ťažké srdce ako tento slávny autor.

SkryťVypnúť reklamu

A zároveň sa kútikom oka ešte zachytíte sklenej vitríny, ktorá na rohu námestia Stock-im-Eisen zakrýva drevený kmeň, do ktorého každý kováčsky učeň, čo išiel okolo, zatĺkol železný klinec, aby sa šťastne vrátil domov; toto námestie sa spomína v inom slávnom diele rakúskej literatúry – Posledné dni ľudstva od Karla Krausa. Kto by sa sem nechcel vrátiť? Thomas Bernhard by s vami asi nesúhlasil, ale keby sa to dalo, pribili by ste svoj klinec k ostatným.

Na posledné dni ľudstva to vo Viedni nijako nevyzerá.

Dôstojný beh pamiatok

V horúčave vás osviežia priehľady do dvorov, kde sa po stenách a múroch stelú popínavé listy psieho vína. A v predlžujúcich sa tieňoch popoludnia čoraz hlasnejšie a zreteľnejšie počuť klopkajúce podkovy koní, zapriahnutých do fiakrov, ktoré pokojne a trpezlivo rozvážajú turistov – beh pamiatok, ktoré sa už nikdy nepohnú zo svojich miest, musí byť vždy dôstojný. Z výšky druhého poschodia sa na vás chladne pozerajú módne figuríny, čoraz väčšmi podobné živým modelkám, možno aj tým, že niektorým chýbajú hlavy. Na bicykli sa okolo vás mihne elegán v pieskovom letnom obleku. A všetci ľudia pijú a pijú, nosia so sebou fľaše s tekutinami, všetci dodržiavajú svoj pitný režim. V zime sa práve na týchto miestach predávajú tie najlepšie pečené gaštany. Zrazu vám na um zíde otázka: kde sú bezdomovci? Tu ich veru niet.

SkryťVypnúť reklamu

Oproti pompéznemu Hofburgu, čo je ďalší niekoľkostostranový román Viedne, stojí dom z roku 1911, známy podľa svojho tvorcu ako Loos – Haus; strohou fasádou, pripomínajúcou kanálovú mrežu, vraj roztrp­čoval cisára Františka Jozefa II. No jeho vzhľad i umiestnenie znovu hovorí o príjemne uvoľnenej a slobodnej atmosfére tohto mesta, v ktorom akoby sa aj tie najväčšie kontrasty vhodne a primerane dopĺňali. Uvedomíte si, že na vlastné oči vidíte kontrapunkt, ktorý je takmer vždy zárukou poézie. Svedčí o tom aj ďalšia prezývka tejto stavby: dom bez obočia.

Ostane vám za chrbtom, oproti vám kráča ďalšia ulica, volá sa Herrengasse, na jednom z jej rohov je cieľ vašej dnešnej prechádzky: kaviareň Café Central. Musíte sa trochu osviežiť; pridať sa k pitnému režimu ostatných obdivovateľov tohto mesta. A hneď vzápätí sa vybrať na ďalšie a ďalšie putovanie – listovať ďalšími a ďalšími stranami tejto metropoly, nielen tými historickými, ale aj mnohými súčasnými, aj keď s vedomím, že ich nikdy nestihnete dočítať či aspoň prelistovať. A nepomôže vám ani úspora času.

SkryťVypnúť reklamu

V kaviarni Café Central na vás čaká starý majster, spisovateľ Peter Altenberg – hneď pri vchode sedí jeho socha v životnej veľkosti. Opis vášho stretnutia si neskôr prečítate na začiatku jednej z jeho krátkych čŕt, ktorými často na niekoľ­kých riadkoch, no nikdy viac ako na troch stranách, opisoval hýrivú a mámivú krásu nočnej Viedne.

Znie takto: V kaviarni ku mne pristúpil akýsi pán a povedal: „Som váš fanatický ctiteľ.“– „No prosím,“ povedal som. „Potom mi asi rád zaplatíte aj nejaké akostné šampanské.“ – „S najväčšou radosťou.“

Autor: Dušan Dušek (Autor je spisovateľ)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 495
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 615
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 262
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 698
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 665
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 922
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 830
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 340
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 727
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 62 178
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 462
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 487
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 938
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 661
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 17 154
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 784
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu