SME

Yellowstonský park krajina gejzírov

Väčšina ľudí pozná americký Yellowstonský národný park z desivých príbehov o turistoch stratených v divočine a prenasledovaných zúrivým grizzlym. Z detských čias sa zasa vynárajú spomienky na neškodného a maškrtného medveďa Yoggyho. Preto nás prekvapilo,

(Zdroj: FOTO - VLADIMÍR SETTEY)

Väčšina ľudí pozná americký Yellowstonský národný park z desivých príbehov o turistoch stratených v divočine a prenasledovaných zúrivým grizzlym. Z detských čias sa zasa vynárajú spomienky na neškodného a maškrtného medveďa Yoggyho. Preto nás prekvapilo, že divočina nie je pre turistov ten najsilnejší magnet. Celý park je vlastne obrovský sopečný kráter a ľudia sem chodia pre množstvo gejzírov a horúcich prameňov. Gejzírov je vraj tristo. "Nikde na svete ich nie je toľko ako v Yellowstovne," píše sa v mape, ktorú dostaneme pri vstupe do parku.Park má rozlohu skoro devättisíc štvorcových kilometrov, takže v konečnom dôsledku si na svoje prídu aj tí, ktorých príbehy o divočine neodrádzajú. Kto chce vidieť hlavné atrakcie, môže sa po parku presúvať autom. Každú zaujímavú zastávku má vyznačenú v mape. Stačí zaparkovať a fotografovať. Pod hlavnými atrakciami sa rozumie lokalita s gejzírmi Old Faithful, územie horúcich výverov Norris Geyser Basin, terasy sformované vyvierajúcou vodou v Mamoth Hot Springs a yellowstonský Grand Canyon.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sprievodca neklame, keď kaňon označuje za "ohromujúci" a "impresívny". Vďaka americkej snahe sprístupniť parky aj tým pohodlnejším, vedie po oboch stranách kaňonu cesta, takže sa stačí len rozhodnúť, na ktorom parkovisku zastanete a necháte sa dojímať. Môžete fotografovať z Inspiration Point (vidíte hĺbku kaňonu a jeden z menších vodopádov), z Grand View (odporúčame, nádherný pohľad na obrovský vodopád) alebo z Lookout

Point (od parkoviska musíte "trochu viac" šliapať, chodník vedie dole do kaňonu na vyhliadkovú plošinu nad obrovským vodopádom, cítite na sebe kvapky vody a cez obrovský hukot sa ani nepočujete), alebo z Artist Point (kde podľa sprievodcu urobíte najlepšie fotky).

SkryťVypnúť reklamu

V očakávaní erupcie

Old Faithful je osada so štýlovými horskými hotelmi a obchodmi, ale predovšetkým miesto gejzírov Old Faithful nie je najväčší z nich, ale strieka často a jeho erupcie s dajú predpovedať, takže je hlavnou atrakciou. Okolo gejzíra sú lavičky, ktoré turisti obsadzujú už hodinu pred erupciou. Gejzír totiž strieka asi každých 90 minút s odchýlkou 30 minút oboma smermi. Erupcia väčšinou trvá pár minút a vystrekne pri nej najmenej štyritisíc galónov vody.

Na erupciu nemusíte čakať na lavičke, môžete sa prejsť. Tabuľky turistov upozorňujú, aby nestúpali na zem, pretože pôda je krehká, vytvorená len minerálmi z vody. Okolo gejzírov a horúcich prameňov vedú drevené chodníky. Pokojne sa môže stať, že práve pôjdete okolo gejzíru, ktorý začne chrliť vodu a získate ešte lepšie zábery ako tí, čo zostali čakať na Old Faithful.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné drevené chodníky vás prevedú aj ďalšími atraktívnymi lokalitami, v Norris Geyser Basin vedú okolo horúcich prameňov. Stúpiť mimo drevenej lávky môže byť životu nebezpečné. Voda pod škrupinou z minerálov má údajne až 237 stupňov Celzia. Krajina sa tu vraj každý rok mení, objavia sa nové pramene, časť zeme sa prepadne, časť prameňov vyschne a z dier sa už len dymí alebo v nich buble blato.

Cestou z Old Faithful do Norris Basin je popri ceste ešte niekoľko miest, ktoré stoja za zastávku. Napríklad Roaring Mountain - Vzdychajúca hora. Opäť označenie, ktoré vás prinúti zastaviť. Podľa historikov bolo kedysi zvuk hory počuť až štyri míle ďaleko, dnes sa musíte riadne započúvať, aby ste počuli unikajúce plyny a praskajúcu skalu. Grand Prismatic Spring je zasa nádherné jazero, ktoré každý pozná z leteckých záberov v National Geographic. Je to najväčšie jazero s teplou minerálnou vodou (71 stupňov Celzia) v USA a tretie najväčšie na svete. Za farby od oranžovej cez červenú a hnedú až po zelenú môžu vraj baktérie, za belasú v strede jazera zase lámanie svetla a veľká hĺbka (49 metrov).

SkryťVypnúť reklamu

Kolóna pre bizóna

Neklamú však ani filmy. Park je zároveň divočinou a zároveň skvelým safari. Ak podľa mapy nie je na parkovisku, ktoré práve míňate, žiadna atrakcia, no napriek tomu je plné áut, zastavte. Zistíte, že tam ľudia stoja kvôli zvieratám. Takto sme pozorovali ďalekohľadom požičaným od belgických turistov hniezdiace dravce a na pár krokov sme sa priblížili k bizónovi. Nikoho si

nevšímal, takže upozornenia v mape, že je nebezpečné a zakázané približovať sa k veľkým zvieratám na menej ako 25 yardov, vyzeralo ako žart. Raz sme sa zase dostali do kolóny áut. Posúvali sme sa slimačím tempom, aby sme zistili, že kolóna obchádza líšku, ktorá si pokojne kráčala stredom cesty. Po dvoch dňoch sme už nad bizónmi pri ceste len mávli rukou a rozhodli sme sa zastaviť, až keby nám cestu skrížil aspoň medveď. Odišli sme sklamaní - medveďa sme nestretli.

SkryťVypnúť reklamu

V turisticky vyťaženej časti parku sa skutočne o divokej zveri veľmi rozprávať nedá. Kto však chce, môže zobrať batoh, nahlásiť sa v rangerskej stanici, oznámiť, kam má namierené, zaplatiť za povolenie kempovať v divočine, dostane špeciálny kontajner na ochranu potravín pred medveďmi a môže vyraziť.

Panikáriť nemusí ani ten, komu začne chýbať tatranský les a horská klíma. Stačí odísť z Yellowstonu južným východom a ste v Národnom parku Grand Teton. Zrána cítite chlad, okolo vás sú horské plesá, štíty a zelené ihličnany.

Pohodlnejší sú tiež bez starostí. Môžu sa previezť ľodkou po jazere a urobiť si malé vychádzky do okolia s marketingovými názvami ako Hidden Waterfall (Ukryté vodopády) či Inspiration Point, z ktorého máte výhľad na štíty aj na celé údolie s plesami.

SkryťVypnúť reklamu

Oproti Tatrám možno drobný rozdiel - časť parku je chránená len preto, že ju od vlastníkov, ktorí sa so zriadením parku nevedeli zmieriť, vykúpil miliardár John Rockefeller mladší a jednoducho ju daroval štátu na účely ochrany prírody.

Yellowstone a Grand Teton

Pri vjazde zaplatíte vstupné a dostanete mapu a noviny parku. Vstupné sa platí za auto - za osobné zaplatíte 25 dolárov. V cene je vstup do oboch parkov. Kto plánuje vidieť aj ďalšie, mal by si zrátať, či ho nevyjde lacnejšie ročný vstup do všetkých parkov USA za 50 dolárov. Kto príde pešo, na bicykli či na lyžiach, zaplatí 12 dolárov, kto na motorke 20.

Vnútri parku nájdete luxusné hotely a kempy. Osady sú skvele vybavené, pokojne tu aj natankujete. Ak chcete spať v parku, musíte si miesto rezervovať niekoľko mesiacov dopredu. A na záver jedno odporúčanie - pozor na ohováranie služieb, krajiny či ľudí v slovenčine. Okrem toho, že sa to nepatrí J, nemôžete sa spoliehať, že vám nikto nerozumie. V amerických parkoch je v lete množstvo slovenských študentov z programu Work and Travel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 226
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 491
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 175
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 148
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 923
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 713
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 840
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 363
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 498
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 52 792
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 464
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 467
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 695
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 876
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 293
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 463
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu