Galandia Galanta
Augustovou novinkou medzi termálnymi kúpaliskami je Galandia. Novovybudované celoročné termálne kúpalisko, na ktoré sa mestu podarilo získať nenávratný finančný príspevok 130 miliónov korún, bude súčasťou väčšieho urbanisticko-architektonického celku - Centra cestovného ruchu v Galante. Po prvej etape výstavby centra by mali prísť ďalšie dve - pribudnúť má hotelový komplex, welness centrum (balneologický posudok potvrdil liečebný účinok geotermálnej vody), športoviská, detské atrakcie. V konečnej fáze mesto ráta s dobudovaním oddychového parku (vrátane amfiteátra), zimného štadióna, pešieho bulváru a s rozšírením parkovacích plôch.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Galandia však vonkoncom nie je prvou skúsenosťou mesta s využitím geotermálnych vôd. Galanta získala do majetku dva vrty vybudované ešte v osemdesiatych rokoch. Voda s teplotou viac ako 70 stupňov Celzia vychádza z hĺbky okolo dvoch tisíc metrov. Na využitie termálnej vody mesto v roku 1996 založilo spolu s ďalšími partnermi spoločnosť Galantaterm. Ponechalo si majoritný podiel a okrem neho sú v súčasnosti spoločníkmi aj SLOVGEOTERM a.s., Slovenský plynárenský priemysel, a.s. a islandská spoločnosť Orkuveita Reykjavíkur. Z geotermálnych vrtov už desiaty rok vykurujú najväčšie sídlisko v Galante, čo je viac ako tisícka bytov a súvisiaca občianska vybavenosť, vrátane školy, či domova dôchodcov. Podľa informácie konateľa Galantatermu Zoltána Horvátha obyvateľom sa to vyplatí. Oproti klasickej plynovej kotolni na jeden gigajoul tepla ušetria 120 korún. Okrem bytov geotermálnou energiou vykurujú aj nemocnicu.
Spomínaná Galandia je výlučne vo vlastníctve mesta a mesto je aj jediným prevádzkovateľom komplexu. Na uskutočnenie ďalších aktivít v projekte cestovného ruchu samospráva oslovila podnikateľov - počas jeden a pol roka by tak mal v centre mesta pribudnúť hotel ARLI a už sa počíta aj s vybudovaním hotelového komplexu v blízkosti areálu Galandie.
"Samozrejme, predpokladáme, že výstavba termálneho centra Galandia napomôže rozvoju cestovného ruchu v meste a okolí," hovorí Zuzana Morovičová, ktorá má na meste o. i. na starosti spoluprácu s investormi. Čo sa týka nárastu cien nehnuteľností v regióne, tie už podľa nej zodvihla investícia spoločnosti Samsung, ktorá zamestnáva viac ako 1500 ľudí, čo prispelo k zvýšenej migrácii a nárastu dopytu po nehnuteľnostiach.
Novolandia Lučenec
Zámer vybudovať aquapark s vodou z geotermálneho prameňa existuje aj pri Lučenci v obci Rapovce. Na vrte sa finančne podieľalo mesto Lučenec. Ako uviedol Vladimír Červenák z Novohradskej vrtnej spoločnosti, v súčasnosti sa vykonávajú potrebné skúšky a pripravujú záverečnú správu. Projekt je pred vydaním územného rozhodnutia. Reliktná morská voda z vrtu má teplotu okolo 39 st. C.
Spoločnosť má pripravené viaceré schémy financovania. Na jeseň sa chce uchádzať o financie z eurofondov, otvorená je otázka strategického investora, záujem podľa Červenáka mala napríklad firma z Japonska. Ráta sa aj s možnosťou financovania z vlastných zdrojov prostredníctvom úveru pri zábezpeke vrtom. Z celkovej plochy 24 hektárov polovicu firma vykúpila, zvyšok má v nájme s predkupným právom. Raritou areálu majú byť aj jedno či dvojvane, ktoré poskytnú každému návštevníkovi vlastnú vodu. Súčasťou projektu je dobudovanie rekreačného areálu blízkeho jazera obcou. Projekt je rozdelený na dve zóny - v prvej bude aquapark, v druhej vily a vidiecky skanzen. Stavať by sa malo na budúci rok.
Spravil niečo medializovaný zámer s cenami nehnuteľností v Rapovciach? Sprostredkovanie na webe ponúka realitná kancelária LX. "Áno, je záujem o pozemky aj domy. Dopyt je však oveľa väčší, ako je ponuka nehnuteľností," hovorí Rudolf Kooijman z tejto realitky. Hoci podľa neho vlastníci nehnuteľností nateraz nechcú predávať a čakajú na výstavbu, podľa starostu Rapoviec Ivana Eibnera ceny nehnuteľností už niekoľkonásobne narástli. "V obci sa momentálne nedá kúpiť rodinný dom," povedal. Domy, za ktoré vlastníci pôvodne pýtali desiatky tisíc korún neskôr chceli predať za stovky tisíc.
AQUA TETHYS Bardoňovo
Tri geotermálne vrty pri obci Bardoňovo v Nitrianskom kraji vlani uskutočnila spoločnosť MAGMA ZAFIR. Vlani prišla s originálnou myšlienkou vybudovať prvé oceánske treťohorné kúpele na svete s názvom AQUA TETHYS, pričom si nechali patentovať riešenie na demineralizáciu morskej vody a na názov kúpeľov, výrobky zo solí i služby má medzinárodnú značku. V súčasnosti dokončili hydrodynamické skúšky a spoločnosť sa zameria na stavebnú prípravu. Podľa informácie Miroslava Žitňanského z MAGMA ZAFIR, stavať začnú na budúci rok.
Vrty sú hlboké 1700 až 1950 metrov, majú tepelný výkon 25 MW, najmohutnejší zdroj má teplotu 80 až 82 stupňov Celzia. Teplom môžu zabezpečovať vykurovanie všetkých stavieb v projekte - od vody v bazénoch až po hotely, domy či naplánované skleníky - aj v obci. Projekt si vyžiada investície zhruba vo výške 107 miliónov eur (viac ako tri a pol miliardy slovenských korún), časť z nich sa už podarilo získať z eurofondov. Z troch vrtov sú dva zdrojové a jeden reinjektážny, ktorý odobranú vodu vráti nazad do ložiska. Výstavba je naplánovaná na päť rokov.
Základnou myšlienkou projektu je vybudovanie oddychovo-zábavného kúpeľného centra v štýle treťohorného oceánu s originálnou vodou, originálnymi stavebnými kameňmi z obdobia treťohôr a originálnymi fosíliami usporiadanými do trvalej výstavy. Súčasťou projektu je vybudovanie vodných terás, pripomínajúcich terasy Pamukkale v Turecku a presklené oceanárium s morskými živočíchmi. Na ploche štyridsať hektárov by mali byť dva kryté a jedenásť otvorených bazénov a vodné atrakcie s celoročnou prevádzkou. Voda z oceánu Tethys má zloženie rovnaké ako voda Stredozemného mora a v Bardoňove by sa mala využívať aj na liečenie kožných ochorení, pohybového a dýchacieho aparátu. Projekt ráta aj s vytvorením centra výskumu v oblastiach paleontológie, výskumu života oceánu Tethys a aplikovaného výskumu geotermálnej energie, zo športového vyžitia by nemal chýbať napríklad golf.
(ht)