Aká je sezóna v Chorvátsku?
„Zatiaľ sa javí ako veľmi úspešná. Podľa chorvátskych úradov navštívilo vlani Chorvátsko viac ako 200-tisíc oficiálne prihlásených turistov zo Slovenska. To číslo môže byť vyššie, nie všetci turisti sa prihlasujú, ako im to ukladá zákon. Počet slovenských turistov v Chorvátsku každoročne rastie.“
Máte informácie o Slovákoch, ktorí v utorok v noci havarovali pri Zadare?
„Rodina nás poprosila, aby sme médiá neinformovali.“
Môžete potvrdiť, či bol príčinou havárie mikrospánok?
„Nemôžem.“
Veľa šoférov cestuje v noci, aby sa vyhli zápcham cez deň. Je to správne?
„Rozprávala som sa so šéfom policajnej stanice, ktorá vyšetruje aj túto nehodu, a ten veľmi zdôrazňoval, že by neprofesionálni vodiči nemali jazdiť na noc. Turisti chcú ušetriť pol dňa dovolenky, ale takto rozmýšľa veľa ľudí, nielen zo Slovenska, a cesty sú čoraz plnšie aj v noci. Šoféri sú unavenejší, mnohí sa ponáhľajú a nedodržiavajú oddychové prestávky. Podľa policajtov je to najhoršie medzi 1.00 a 4.00 h ráno, keď dochádza k vážnym nehodám.“
Aký je prístup chorvátskej polície k dovolenkárom?
„Treba si dávať pozor na podobné veci ako u nás, byť pripútaný, nepoužívať mobil, nepiť a nebyť pod vplyvom drog. Naši mávajú pomerne často problémy pre zlé parkovanie, za čo sú vysoké pokuty. Často sa pýtajú, či je postup polície zákonný, keď im napríklad zadržia cestovný pas. To väčšinu šokuje. Podľa chorvátskych zákonov však policajt môže zadržať pas na 24 hodín, ak napríklad odmietate zaplatiť pokutu. Všetky informácie o Chorvátsku sú dostupné na internete, odporúčam si ich naštudovať.“
Je niečím tento rok špecifický?
„Máme výrazne viac nahlásených krádeží. U nás sa väčšinou hlásia len tí, ktorým ukradnú všetky doklady a nemajú sa ako vrátiť. Toto leto to boli už desiatky ľudí. Treba si dávať pozor najmä na organizované skupiny. Bežný spôsob je, že turistov zastaví iný turista, pýta sa na cestu, ukazuje mapu a odpúta pozornosť. Kým turista - dobrák vysvetľuje a vzdiali sa od nezamknutého auta, po dovysvetľovaní mu chýba príručná taštička so všetkými dôležitými vecami, peniazmi a dokladmi.“
Dotkli sa našich dovolenkárov požiare, ktoré v Chorvátsku vyčíňajú?
„Nemáme nahlásené žiadne úmrtia a zranenia, dokonca ani odhlásené pobyty.“
Vyskytli sa aj prípady úmrtia našich dovolenkárov?
„Za rok 2007 máme potvrdené jedno úmrtie v dôsledku nedávnej dopravnej nehody. Počet úmrtí Slovákov v Chorvátsku sa obvykle pohybuje najviac okolo štyroch – piatich ročne, zväčša prirodzene v dôsledku zlyhania srdca. Prevažne ide o mužov nad 50 rokov.“
Autor: mp