Informovali o tom dnes tamojší archeológovia.
Stavební robotníci vykopali staroveké múry ešte v júni vo štvrti Iztapálapa, ktorá je neslávne známa násilnou kriminalitou a obchodom s drogami. Pozostatky pyramíd skrýva rušná, urbanizovaná časť mesta. Preto ich archeológovia nemohli objaviť, hoci základnú polohu poznali.
Indiánska ríša Aztékov mala v 16. storočí asi 12 miliónov obyvateľov, vznikla spojením mestských štátov Tenochtitlán, Texcoko a Tlacopán. Postupne ju rozdrvili španielski conquistadori. Rozhodujúca bitka bola v roku 1520, potom Španieli zničili hlavné mesto.
Aztékovia mali rozvinuté poľnohospodárstvo, remeslá, astronómiu, astrológiu, piktografické a hieroglyfické písmo. Nepoznali však výrobu železa, hrnčiarsky kruh a koleso ako dopravný prostriedok. Mestské štáty charakterizovalo teokratické zriadenie s vládou kňazov.
Mexickí archeológovia dúfajú, že našli hlavnú mestskú pyramídu. V mexickej metropole je množstvo ruín z obdobia pred príchodom Španielov, v októbri objavili na centrálnom námestí aztécky oltár z 15. storočia a kamennú skulptúru, vážiacu 12 ton.