Rospuda je neporušené údolie, kde žijú ohrozené rysy a rastú vzácne rastliny. Jedinečné rašelinisko patrí medzi chránené územie v rámci európskej siete Natura 2000. O pár rokov však tadiaľto môže viesť diaľnica Via Baltica, ktorá spojí Varšavu s fínskymi Helsinkami.
Rastúca kamiónová preprava smerom k Litve núti Poliakov, aby čo najrýchlejšie postavili rýchlostnú cestu. Rozhodli sa pre variant, ktorý vedie cez územie prírodnej rezervácie.
VIDEO: Údolie Rospuda
Na stranu ochrancov životného prostredia sa postavila aj Európska komisia. Tento týždeň požiadala Európsky súdny dvor, aby Poľsku zakázal práce v údolí Rospuda. Komisia si myslí, že stavba diaľnice porušuje prísne zákony o životnom prostredí.
Varšava trvá na svojom
Poľský minister dopravy označil tlak z Bruselu za bizarný a trvá na tom, že Varšava žiadne predpisy neporušuje.
Ministerstvo pred časom odložilo stavbu diaľnice pre hniezdenie vtákov. Tento týždeň chcelo práce obnoviť, ale tlak Bruselu ho donútil ustúpiť.
„Musíme byť zdržanliví, aby sme tento proces vyhrali. Po víťazstve sa budeme môcť vrátiť k výstavbe,“ povedal včera premiér Jaroslaw Kaczyński pre poľský rozhlas. Sám je optimista a tvrdí, že diaľnicu je treba postaviť cez chránené územie.
Tlak ľudí z Augustova
Na svojej strane má aj obyvateľov 30–tisícového mesta Augustov, ktorých trápi premávka pod ich oknami. Centrom denne prechádzajú tisícky kamiónov, ktoré mieria do Litvy.
O stavbe hlasovali aj v referende. Väčšina súhlasila, ale pre nízku účasť bol výsledok neplatný.
Odpor environmentalistov
Keď začiatkom februára vydali úrady povolenie na stavbu, prišli do údolia stovky demonštrantov. Snažili sa jej zabrániť, niektorí sa dokonca priviazali k stromom. Na ich stranu sa postavila aj manželka premiérovho brata Lecha, ktorý je prezidentom.
Úsek diaľnice cez údolie Rospuda platí Poľsko z vlastnej kasy. Na ostatné časti európskeho koridoru však pôjdu peniaze aj z bruselských fondov. Komisia však pohrozila, že únia nemusí na stavbu finančne prispieť, ak vláda neustúpi s Rospudou.