SME
Nedeľa, 24. september, 2023 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Chlieb a hry Burgenlandu

Nekonečné vinice a lány slnečníc a kukurice, sudy v pivniciach, trstina okolo stepného Neziderského jazera, šťastní cyklisti - to sú najčastejšie fotografie z Burgenlandu, najvýchodnejšieho pásu Rakúska. Táto nudne rovinatá spolková krajina však v lete ..

Nekonečné vinice a lány slnečníc a kukurice, sudy v pivniciach, trstina okolo stepného Neziderského jazera, šťastní cyklisti - to sú najčastejšie fotografie z Burgenlandu, najvýchodnejšieho pásu Rakúska. Táto nudne rovinatá spolková krajina však v lete ponúka aj produkcie, na ktorých si autori propagačných materiálov môžu zgustnúť. Chlebom Burgenlandu je víno, letné hry jeho hlavnou atrakciou pre domácich i turistov.Monumentálne krásne či poeticko-realistické - aj takéto prívlastky si vymysleli organizátori Operných slávností v St. Margarethen o ich tohtoročnej produkcii opery Guiseppe Verdiho Nabucco. Snažia sa prilákať tých, čo v divadle nikdy neboli a zároveň neodradiť ani milovníkov tradičnej opery. Tí druhí musia pod šírym nebom pretrpieť nielen prípadný vietor, komárov, ale aj ozvučenie cez reproduktory, bez ktorého sa však hľadisko pre takmer 4800 divákov nezaobíde.

Produkcia za sedem miliónov eur, ktorej základnú kulisu tvorí impozantný, stále využívaný rímsky kameňolom, nie je však zážitok, ktorý sa dá merať bežnými divadelnými kritériami. Spevácke výkony môžu podľa konkrétneho obsadenia mierne kolísať, scénu si tiež viem predstaviť aj štylizovanejšiu. Diváci si však môžu vychutnať odrazy zapadajúceho slnka na vrcholkoch kameňolomu, Zbor Židov s desiatkami štatistov, kaskadérske zoskoky z výšky či početné ukážky pyrotechnickej zručnosti. Vo výbave svetelných dizajnérov azda ani nie je nič, čo by sa v predstavení nepoužilo. A ohňostroj na záver ako bonus. Určite sa mu potešia aj tí, čo budú o rok priveľmi smútiť za Violettou v La traviate, ktorú intendant slávností Wolfgang Werner už ohlásil na budúci rok.

Opera v kameňolome

Jedno z najväčších open air operných podujatí v Európe navštívi za leto skoro toľko divákov ako naše Národné divadlo za celý rok. St. Margarethen leží asi 70 kilometrov od Bratislavy, neďaleko Eisenstadtu - dostanete sa tam pomerne ľahko, len vás po ceste nesmú zlákať nakupné strediská v Pandorfe.

Táto kvetinami oplývajúca dedinka vošla do povedomia širšej verejnosti už vtedy, keď v blízkom kameňolome začali hrať pašiové hry. Tie sa dodnes opakujú každých päť rokov, pre ne si o štyri roky nechajú miestni chlapi opäť narásť starozákonné brady.

Po minuloročnej pauze však tento rok patrí kameňolom opäť divadlu. Nadácia Esterházyovcov investuje za dva roky do obnovy areálu viac ako sedem miliónov eur. Netešte sa teda na párky s horčicou. Vysoké biele stolíky sú síce plastové, pripomínajú však skôr snobské recepcie. Základným materiálom nových stavieb sú štýlovo vyzerajúce, hrubé plechové pláty s hrdzavou povrchovou úpravou. Ešte aj toalety sú vysoko nad štandard, aký by sme očakávali od podobnej letnej akcie. Aj obecenstvo sa oblieka spoločensky ako do divadla, nie športovo ako do prírody.

Po skončení predstavenia je asi lepšie chvíľu zostať pri dobrom víne miestnych výrobcov. Dopravná záťaž tejto malej dedinky je pri tisíckach áut a desiatkach autobusov vysoká. So zdržaním treba rátať aj pri príchode.

Operetka v Mörbischi

Operný festival v St. Margarethen však nie je jedinou letnou atrakciou Burgenlandu. Operný festival so svojou desaťročnou tradíciou vlastne len dobieha za 50-ročnými operetnými slávnosťami v Mörbischi. Aj tamojší areál je vybavený elegantnými reštauráciami, predajňami CD a iných darčekov.

Intendant festivalu Harald Serafin ponúkol tento rok vizuálny "hoch" zážitok. Hollywoodsky Maximilian Schell, tentoraz v úlohe režiséra, obliekol bezstarostných hrdinov operety Johanna Straussa do elegantných bielych kostýmov, pridal svetelné siluety Schönbrunnu ba i celej Viedne, nech si diváci užijú. Keď pred pauzou zaznie známa melódia ,Wiener Blut, Wiener Blut,' spoza kulís začne z dýz striekať voda, ktorá sa vzápätí premení na impozantný červený dážď. Nechýbajú ani živé kone, kolotoče s množstvom svietiacich žiaroviek. Páčilo by sa to aj režisérovi Bednárikovi. Ani z Mörbischu sa neodchádza bez ohňostroja. Obecenstvo je o niečo menej snobské, ale zato vrúcnejšie.

Muzikál v Kittsee

Dokonca aj tesne pri našich hraniciach v Kittsee tento rok začali pred miestnym zámkom hrať muzikál. V týchto dňoch sa odohrávajú posledné predstavenia Anatevky, čiže Fidlikanta na streche. Pre tých, ktorí majú radi Haydna či Lizsta, sú venované zas jesenné festivaly v Eisenstadte a Raidingu, svoje podujatia majú aj tamojší priaznivci džezu či rocku.

Koexistencia dvoch mega divadelných festivalov spolu s ďalšími menšími hudobnými atrakciami v tejto inak hospodársky menej rozvinutej časti Rakúska, sa možno zdá prekvapujúca. Hudba však mala v tomto kraji oddávna svojich priaznivcov. Esterházyovci, ktorým doteraz patria tisíce hektárov pozemkov vrátane spomínaného kameňolomu, patrili medzi jej tradičných mecenášov. Na dobudovanie divadla k Esterházyho zámku v Eisenstadte im síce nakoniec pre napoleonské vojny nevyšli peniaze, zámok má však jeden z akusticky najlepších priestorov na svete. Zo sály, ktorá sa predtým používala viac na hostiny, dal tamojší dlhoročný kapelník Joseph Haydn vyhádzať mramorovú podlahu a nahradiť ju kvôli akustike drevenou palubovkou. Šarmantné spievodkyne okrem tejto príhody ponúkajú napríklad aj príbeh Melindy, primabaleríny z Budapešti, ktorú si vzal knieža Paul V. Esterházy. Jedna z najbohatších žien Rakúska dodnes žije vo Švajčiarsku, kam sa Paul uchýlil po tom, čo sa dostal z maďarského väzenia v roku 1956.

Burgenland nie je starou spolkovou krajinou, vznikol až v roku 1921. Jeho väčšia časť bola dovtedy súčasťou Uhorska. Pôvodné centrum tejto pohraničnej oblasti - Sopron - pripadlo po referende Maďarsku. Okolie Soprona je vrezané do dnešného Burgenlandu, ak si dnes chcete skrátiť cestu medzi Deutchkreutzom, kde sú povestné vinotéky, a Mörbischom, nezabudnite si občiansky preukaz v hoteli. Zuzana Uličianska

foto - autorka, ofs, lichtstarK.com

Program

Operné slávnosti v St. Margarethen

Nabucco

11. júl - 26. august 2007 (predstavenia sú denne okrem pondelka, v pondelok 20. augusta sa hrá). Začiatky predstavení o 20.30 h.

Vstupenky: 27 - 110 eur

Predaj: www.eventim.sk

Plán na budúci rok

La traviata

9. júl - 24. august 2008, www.ofs.at

Operetné slávnosti v Mörbischi

Johann Strauss: Viedenská krv

12. júl - 26. august 2007

Začiatky predstavení o 20.30 h.

Vstupenky: 20 - 125 eur

Predaj: tickets@ seefestspiele-moerbisch.at

www.seefestspiele-moerbisch.at

Medzinárodné Haydnove dni v Esterházyho paláci v Eisenstadte

6. - 16. september 2007

Vstupenky: 20 - 37 eur

www.haydnfestival.at

Lizstov festival v Raidingu

12.- 21. októbra 2007

Vstupenky: 25 eur

www.franz-liszt.at

Opereta má v Rakúsku dlhú tradíciu i oddaných divákov. Festival v Mörbischi je najväčším operetným podujatím v Európe.

Zázemie pre divákov bolo tento rok z väčšej časti rekonštruované. Za dva roky má byť do areálu investovaných až 7 miliónov eur.

Notoricky známy Nabucco bol dobrou voľbou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Hladinka smeruje do Košíc!
  2. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  3. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
  4. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
  5. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
  6. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  7. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
  8. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
  1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 568
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 9 963
  3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 348
  4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 3 835
  5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 609
  6. Hladinka smeruje do Košíc! 3 337
  7. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 233
  8. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 2 820
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
  2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
  5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
  6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
  7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
  8. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 984
  2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 28 834
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 23 190
  4. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 12 010
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 791
  6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 410
  7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 342
  8. Adriana Boysová: Kto mrzačí naše deti? 6 625
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťZatvoriť reklamu