šmekri.
Cieľom nášho výstupu na jednu z veľkofatranských dominánt boli úplne obyčajné turistické pohnútky. Veľká Fatra je jedným z viacerých slovenských pohorí, ktorých výškové rozpätie najvyšších vrchov sa pohybuje medzi 1400 - 1700 metrov nad morom. Z ďalších spomeňme napríklad Malú Fatru, Chočské vrchy či Nízke Tatry – západ.
Výstupy na tieto pohoria majú zvyčajne veľmi podobný priebeh. V prvej fáze dlhá dolina, v druhej nechutné driapanie sa pomedzi hustý les a v tretej, približne od výšky 1200 - 1300 metrov prichádza sladká odmena - priestor na výhľady: pasienky a kosodrevina.
Oproti mainstreamovým pohoriam typu Vysoké a Nízke Tatry je obrovskou výhodou, že chodníky sú po celý čas dostatočne pohodlné na to, aby nebolo potrebné venovať im pozornosť - takže zrak môže sledovať prírodné scenérie bez toho, aby museli nohy zastavovať.
Ďalšou výhodou je, že na týchto túrach môžete stretnúť autentických ľudí z miestnych dedín: bačov, honelníkov, pastierov oviec, dvanásťročných motorkárov a trinásťročných šoférov starých škodoviek. A v neposlednom rade, na tieto kopce môžete vyjsť v tom istom oblečení, ktoré používate na prácu v záhrade a na hriadkach, bez toho, aby vás iní turisti považovali za exotov. Moje obľúbené turistické topánky sú tie koženkové pracovné z Rempa - stoja asi 400 korún, výborne držia, nepremokajú a dobre sa čistia. Tento moderný kroj tvoriaci rifle, tričko od Číňanov alebo také, aké nosil svojho času môj svokor s nápisom Za intenzifikáciu lúk a pasienkov, plátenný ruksak z 80. rokov a spomínané topánky oceníte v najbližšej krčme po zídení z kopca, pretože vyzeráte iba ako návšteva u susedov, čiže „náš“.
Z hľadiska ostentatívneho ukazovania svojej mestskej odlišnosti bol typickým prípadom mladý cyklopárik, ktorý do dediny nabehol v špičkovom cyklistickom úbore s prilbami. Obaja zastali pri veľkoplošnej mape a študovali poznámky o založení Národného parku Veľká Fatra v roku 2002. Slečna pritom poznamenala, že „teraz nám to zrušia“, za čo dostala od mládenca pusu. Každému muselo byť jasné, že sú to paštikári, ktorí chodia do prírody ako do skanzenu, a bez vládou uznaného skanzenu to už pre nich nebude to pravé.
Veľká Fatra je jednoducho niečo pre fajnšmekrov, čosi ako alternatívny žáner, ktorým sa nemôžete vystatovať, ale prináša úžitok práve a výhradne pre vás.
Ploská sa nachádza v strede Veľkofatranskej magistrály a je dostatočne vysoká a (úplne) odlesnená na to, aby poskytovala skvelé výhľady na Turiec, časť Liptova i na celú hrebeňovku.
kazda.blog.sme.sk
Autor: Radovan Kazda