SME
Utorok, 26. september, 2023 | Meniny má Edita

Malé veľké mesto s luxusom v názve

„Celé leto som musela tvrdo pracovať, aby som si mohla kúpiť tento kabriolet,“ povedala mi luxemburská kamarátka Nina pri mojej druhej návšteve. Rovnako ako ja bola študentka, a tak som sa pousmial nad jej „letnou brigádou“. V tejto malej krajinke s luxus

Pont Grand Duchesse Charlotte, pozoruhodný červený kovový most spájajúci starú a novú časť mesta.Pont Grand Duchesse Charlotte, pozoruhodný červený kovový most spájajúci starú a novú časť mesta. (Zdroj: REUTERS)

„Celé leto som musela tvrdo pracovať, aby som si mohla kúpiť tento kabriolet,“ povedala mi luxemburská kamarátka Nina pri mojej druhej návšteve. Rovnako ako ja bola študentka, a tak som sa pousmial nad jej „letnou brigádou“. V tejto malej krajinke s luxusom

om

v názve (i letecká spoločnosť sa volá Luxair) som podobných situácií zažil viac.


Prvýkrát som tam priletel v roku 1999 (s Luxairom, ako inak) a po pár minútach vo vlaku som vystúpil v mestečku Esch sur Alzette, južne od Luxemburgu, tri kilometre od francúzskej hranice. Nezávislé kultúrne centrum Kulturfabrik, ktoré sa stalo (na tri mesiace a potom ešte dvakrát) mojou luxemburskou oázou, sa rozprestiera v desiatich budovách bývalého bitúnku z prelomu storočí.

SkryťVypnúť reklamu

Koncertná sála, kino, divadlo, galéria, ale i ateliéry, skúšobne a miestnosti pre work­shopy slúžia oficiálne návštevníkom od roku 1998 po viac než pätnásťročnej undergroundovej minulosti a zamerané sú na prezentáciu súčasného umeleckého diania, niekedy viac, inokedy menej s nádychom alternatívy.

Kulturfabrik a Luxemburské národné divadlo

Na jeseň 1999 v Kulturfabrik skúšalo Theatre National du Luxembourg – Luxemburské národné divadlo je však nezávislou divadelnou spoločnosťou. Žiadne štátne „národné“ divadlo neexistuje. Raz hrá tu v Esch sur Alzette, inokedy zasa niekde inde, nemá ani stálu strechu nad hlavou. Pracoval som pre nich chvíľu ako javiskový technik, a pochopil som, že za dva mesiace by som si našetril, podobne ako Nina, na ojazdené auto.

SkryťVypnúť reklamu

Centrum biznisu i ocele

Až v Luxemburgu alebo v Luxembourg Ville, ako svoje hlavné mesto volajú domáci, som si uvedomil, že nie je oveľa väčšie než Žilina, z ktorej prichádzam. Menej než stotisíc obyvateľov okolo stredovekej pevnosti je v porovnaní s inými mestami v Európe až smiešne málo.

V celom štáte, ktorého oficiálny názov je Luxemburské veľkovojvodstvo (Grand-Duché de Luxembourg), žije na 2,5-tisíca štvorcových kilometroch približne pol milióna Luxemburčanov a Francúzov, Nemcov, Belgičanov, Portugalcov a ďal­ších imigrantov (spolu tvoria až 40 percent populácie). Napriek malej rozlohe Luxembursko každý na mape pozná – v Luxemburgu nájdete európske inštitúcie, je centrom biznisu a bankovníctva, ale je aj centrom oceliarskeho priemyslu v Európe. Časť krajiny aj preto volajú Terre Rouge – červená zem s industriálnou scenériou železiarskych fabrík.

SkryťVypnúť reklamu

A ešte jedna vec, pre ktorú všetci radi do Luxemburska zablúdia. Keď sme sa raz s mojím luxembursko-arabským kamarátom Karimom, divadelným osvetľovačom, vracali z koncertu vo Francúzsku a dvakrát sme zabudli odbočiť z diaľnice, preleteli sme Luxembursko za 20 minút a už sme boli v Belgicku. Spýtal som sa ho, či sa nestane, že veľa motoristov si ani nevšimne, že Luxemburskom prešli.

„Nie, každý vie, kde sme, pretože tu naberie benzín, nakúpi alkohol a cigarety,“ odpovedal a mal pravdu – oproti susedom sú luxemburské spotrebné dane smiešne malé, a tak alkohol, cigarety, benzín nestoja viac než u nás.

Človek si pred príchodom do krajiny chtiac-nechtiac urobí o nej nejaký obraz. O Luxembursku, možno pre blízkosť Holandska, som mal pocit, že idem niekam, „kde to žije“.

SkryťVypnúť reklamu

A preto ma možno najviac zarazila rezervovanosť a konzervatívnosť. Domy vzdialené od seba a oddelené plotmi. Okná zatvorené, a nebyť prisťahovalcov, niekedy nestretnete na ulici mnoho ľudí.

Keď v roku 2000 slovenský fotograf Tibor Takács realizoval v Luxembursku projekt Land-Leute-Mensch-Auge, putoval s fotoaparátom za ľuďmi, zvonil pri ich brá­nach. Spolužitie medzi prostredím a ľuďmi Tibor zhmotnil v neutrál­nych čierno–bielych portrétoch obyvateľov a krajiny. Veselou príhodou z vernisáže zostane rozkričaný Luxemburčan pýtajúci sa, kde je na týchto fotografiách jeho krajina – tú, čo pozná z fareb­ných a životom prekypujúcich propagačných fotiek.

Poriadok a čistota

Návštevníka, ktorý má rád poriadok a čistotu, Luxemburg určite poteší. Nič sa nerozpadá, všetko je opravené, od vlaku až po námestia všetko žiari. Na prechodoch autá zastavujú chodcom, niekedy akoby predbiehali váš úmysel prejsť na druhú stranu.

SkryťVypnúť reklamu

Trávniky sú pokosené, vlastne ani nevidíte rozdiel medzi budovou superbohatej banky, sídlom vojvodu Henriho alebo múzeom, všetky vyzerajú tak dobre. Aj najväčšia a renomovaná galéria súčasného umenia sa tu volá príznačne – Casino Luxembourg.

Poriadok a buržoázny luxus majú však aj svoje negatívne alebo komické stránky. Parkujúce staršie autá, občas nejaká trma-vrma, pouličný ruch alebo aj voľný pohyb v (súkromnom) lese – to sú veci, ktoré tu často márne hľadáte.

Hardcoráci v bavorákoch

Možno preto veľa Luxemburčanov a ľudí, ktorí tu pracujú, býva v blízkych francúzskych a nemeckých mestách. Napríklad Jang Kayser, dramaturg a organizátor koncertov, denne dochádza 50 kilometrov.

Nielen preto, že za rovnaké peniaze by si v Luxembursku kúpil len byt. Na luxemburské pracovné podmienky však nedá dopustiť. Ani na výplatu. Luxembursko je preto krajina s najväčším počtom ľudí dochádzajúcich cez hranicu za prácou.

SkryťVypnúť reklamu

Tu nájdete také paradoxy ako mladých, ktorí prichádzajú na čiernom BMW, parkujú, vystupujú s gitarami a už o chvíľku v skúšobni cvičia hard-core s typickými sociálnymi textami o nerovnoprávnosti a chudobe. Pracujú v banke.

Luxemburg je väčšinou pre turistov zastávkou na dlhšom poznávacom zájazde. Hoci som tu žil niekoľko mesiacov, až úplne posledný týždeň som si doplnil turistické minimum. Podobne ako iní prebehol som najznámejšie pamiatky v starobylom centre zapísané na zozname UNESCO. Viac ma bavili dve údolia, ktoré staré mesto obkolesujú a v ktorých sú najlepšie bary a kaviarne. Príznačne to tu Luxemburčania volajú Grund. Z historického centra mesta sem zídete peši po schodoch alebo výťahom, oplatí sa to najmä v piatok večer.

Druhú časť mesta tvorí moderná sklenená zástavba okolo Kirchbergu, volajú to tu aj Wall Street Luxemburska. Veľmi známy je moderný Pont Grand Duchesse Charlotte, pozoruhodný červený kovový most spájajúci starú a novú časť mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Na záver to nebolo zlé, ale radšej, tak ako všade, tu zostaňte dlhšie - začnete stretávať ľudí, objavovať zákutia, ktoré sú určené len pozornému návštevníkovi. Môžete si urobiť výlet po vidieku, ktorý je tu takisto ako v celom Beneluxe nádherný a fungujúci od poľnohospodárstva, vinohradov, pivovarov až po turistický ruch.

Nájdete aj Keeler Poteau, zvláštnu krajinu na juh od Luxemburgu, ktorú vytvorila ťažba železnej rudy. Už asi dvadsať rokov sa tu nepracuje, a tak všetky tie krátery, jamy a hŕby kameňov zarástli stromami a tráva sa zelenie. Ľudia sem radi chodia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
  2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  3. Most nahradia v Trenčíne záhradou s kaviarňami
  4. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
  5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  6. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
  7. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  8. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
  1. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
  2. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
  3. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
  4. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
  5. Bratislavská Kuchajda ožije športom
  6. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  7. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  8. Nerovnováha v kontrole močového mechúra
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 006
  2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 520
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 113
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 4 162
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 3 624
  6. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 3 566
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 2 684
  8. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme 2 452
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
  2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
  5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
  6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
  7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
  8. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 164
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 198
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 205
  4. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 34 970
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 32 761
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 451
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 631
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 226
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu