BRATISLAVA. Pri uplatňovaní náhrady škody za meškanie vlaku sa rozlišuje, či ide o medzinárodnú alebo vnútroštátnu prepravu. V medzinárodnej preprave vzniká nárok na odškodnenie vtedy, ak denný vlak mešká viac ako 60 minút. V prípade nočného vlaku je to viac ako 120 minút. Za denný vlak sa považuje spoj, ktorý premáva od 6.00 do 22.00 h. Železničná spoločnosť Slovensko odškodňuje už pri päťminútovom mešakní.
Nevrátia všetko
Európske železničné spoločnosti nevracajú celú časť cestovného. Výška odškodnenia je len 20 percent ceny medzinárodného cestovného dokladu vrátane rezervácie, prirážky a príplatku. V prípade spiatočného cestovného lístka sa posudzuje osobitne cesta tam a späť.
Podmienkou je, aby hodnota cestovného bola minimálne 50 eur vrátane ostatných príplatkov. Zákazník musí predložiť znehodnotené cestovné doklady a rezervácie u prepravcu. Svoj nárok musí poškodený uplatniť do dvoch mesiacov, odkedy cestu ukončil. Tieto pravidlá pri meškaní vlakov platia nielen v členských krajinách EÚ, ale aj v Nórsku a Švajčiarsku.
Nárok na odškodnenie si zákazník uplatňuje v tej železničnej spoločnosti, ktorá mu vystavila cestovný doklad. Na adresu tejto spoločnosti zašle vyplnenú žiadosť, ktorú by mal získať na požiadanie aj vo vlaku, pokladniciach, v zákazníckom centre alebo na rezervačnom pracovisku. K žiadosti priloží potvrdenie o meškaní a originál medzinárodných cestovných dokladov. Železnica je povinná vybaviť žiadosť do troch mesiacov od jej doručenia.
Ak železnica uzná, že klient má nárok na náhradu, klientovi vyplatí odškodnenie formou elektronického dobropisu v národnej mene dopravcu. Dobropis platí spravidla jeden rok a môže byť použitý na platbu za medzinárodné cestovné doklady (napríklad cestovné lístky, lôžka, miestenky). Z dobropisu sa nevydáva.
Na Slovensku je meškanie päť minút
Ak vlak mešká viac ako päť minút a cestujúci sa rozhodne, že ním nepôjde, v nástupnej stanici mu vrátia celú sumu cestovného. Také sú pravidlá prepravného poriadku Železničnej spoločnosti Slovensko. V prípade, ak sa cestujúci rozhodne v niektorej zo staníc, ktoré sa nachádzajú medzi východiskovou a cieľovou stanicou vystúpiť a vrátiť sa najbližším vlakom do nástupnej stanice, dopravca ho tam prepraví bezplatne a na jeho žiadosť sa mu vráti cestovné. Cestujúci sa tiež v prestupnej stanici môže rozhodnúť, že nebude pokračovať v ceste. "V tom prípade mu železnice vrátia neprecestovanú časť cesty," povedal hovorca Železničnej spoločnosti Miloš Čikovský. Cestujúci si však musí vypýtať potvrdenie od sprievodcu alebo na príslušnej stanici o meškaní a o tom, že nepokračoval v jazde.
Ak meškajú viac ako 60 minút vlaky SC, EC alebo IC, cestujúci má nárok na vrátenie zaplateného príplatku v hotovosti alebo formou dobropisu. Železničná spoločnosť Slovensko vráti zákazníkovi len cenu zaplateného príplatku vo výške 40 korún za celý príplatok alebo 20 korún za polovičný príplatok. Cena miestenky sa nevracia.
Pri medzinárodnom, ale aj vnútroštátnom meškaní platí, že železničné spoločnosti nevyplácajú odškodné, ak vlak mešká napríklad z dôvodu prírodných katastrof, štrajku, nehôd na železničných priecestiach alebo zákazník nedodrží časy na prestup.
Viac informácií získa cestujúci aj na internetovej stránke www.railPassenger.info alebo www.zssk.sk.