SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Púť do Santiaga de Compostela

Mesto Betanzos. Vidím tabuľu, vidím písmená, napriek tomu ich nevnímam. Jediné, čo vnímam, sú vlastné slová: jeden a polmetra, jeden a polmetra... Dĺžka dvojkroku opakovaná nahlas.

(Zdroj: AUTOR)

Som pútnik do španielskeho Santiaga de Compostela.

Mám doráňané chodidlá a ledva sa vlečiem. Dôsledok dvojdňovej chôdze po asfaltových cestách s ťažkým batohom na chrbte. Takto som si svoju púť k telesným pozostatkom svätého Jakuba nepredstavoval. El Camino de Santiago - Cesta svätého Jakuba, alebo Cesta pútnikov. Obyčajne sa tento názov používa výhradne pre Francúzsku cestu (Camino francés) z mestečka Saint Jean Pied de Port, ktorej asi stokilometrový úsek je spolu s historickým jadrom Santiaga de Compostela zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Už menej sa vie o ostatných cestách: Camino Primitivo - Pôvodnej ceste z O Aceba, Camino Norte - Severnej ceste z Ribadea, Via de Prata - Striebornej ceste z A Canda, Camino Portgués - Portugalskej ceste z Tui a Camino Inglés - Anglickej ceste začínajúcej v prístavoch na atlantickom pobreží La Coruna alebo Ferrol. Všetky cesty vedú ku Katedrále na námestí Praza do Obradoiro. V jej podzemí v striebornom sarkofágu sú údajne uložené telesné pozostatky svätého Jakuba.

Svätý Jakub

Svätý Jakub strávil sedem rokov v Galícii, kde vyučoval evanjelium. V roku 44 však zomrel mučeníckou smrťou v Jeruzaleme. Jeho posledným prianím bolo, aby ho pochovali práve v Santiagu. Tým sa začína legenda, ktorej pravdivosť mnohí spochybňujú. Z pôvodného hrobu totiž svätcove pozostatky vyzdvihli jeho dvaja pomocníci. V prístave Jaffa (dnes súčasť Tel Avivu) sa nalodili na loď bez plachiet a posádky. V priebehu siedmich dní sa vylodili v Padróne, meste vzdialenom 20 kilometrov od Santiaga.

SkryťVypnúť reklamu

Pochovali ho na mieste, kde bol ďalších 750 rokov úplne zabudnutý. V roku 813 pozostatky objavil neznámy pútnik. Kopec jasne osvetlený hviezdami bol zabudnutý hrob a súčasne miesto, ktoré dostalo meno Compostela. Podľa latinského campus stellae - hviezdne pole. Alfonso II., kráľ Astúrie, postavil na tomto mieste kaplnku a svätého Jakuba vyhlásil za patróna kresťanského Španielska. Ešte v 14. storočí púť sem vykonalo viac ako milión pútnikov ročne.

Katedrála

Katedrála je pôvodne románska stavba. V jedenástom a dvanástom storočí, po útoku moslimského vezíra al-Mansúra z Córdoby, ju prvýkrát výrazne prestavali. Najkrajšou pamiatkou je Pórtico de Gloria. Brána, ktorá pôvodne tvorila západnú stenu chrámu. V roku 1188 ju vytvoril majster Mateo a predstavuje vrcholné dielo románskeho umenia. Postavy zobrazené na portále sú v uvoľnenej a veľmi ľudskej podobe.

SkryťVypnúť reklamu

Jedna časť nad bočnými dverami zobrazuje Očistec (mimochodom, po absolvovaní púte by sa vám čas v Očistci mal skrátiť o polovicu).

Druhú časť tvorí Posledný súd. Ježiš dominuje rade dvadsiatim štyrom starším z Apokalypsy a jeho samotného súčasne oslavujú apoštoli (Matúš s anjelom, Lukáš s okrídleným býkom, Ján s orlom, Marek s levom).

Svätý Jakub sedí pod Kristom na centrálnom stĺpe. Ak sa mu dobre pozriete do tváre, môže vás prekvapiť veľmi vľúdny výraz, trochu nezvyčajný pre prísne poňatú stredovekú náboženskú výchovu. Na tomto mieste vzdávali pútnici vďaku za úspešnú cestu tým, že sa pomodlili s dvoma vztýčenými prstami položenými do koreňov stromu, na ktorom svätí sedia. Rokmi a miliónmi dotykov sa mramor dokonale vyhladil a súčasne doň bolo vyhĺbených päť jamiek. Dnes si už modlitbu na tomto mieste a v tejto polohe pútnici musia odpustiť. Všetky tri stĺpy pôvodného portálu sú ohradené.

SkryťVypnúť reklamu

Románsky portál je od roku 1750 prekrytý fasádou Obradoiro. V priebehu dvanástich rokov postavil architekt Fernando de Casas, rodák zo Santiaga, obrovskú barokovú budovu zo žuly charakteristickú vežami, sochami, schodiskami, terasami, vázami a drobnými ornamentmi. Vytvoril dielo, ktoré sa považuje za vrchol španielskeho baroka. Katedrála je zo všetkých strán vďaka vlhkému podnebiu obrastená machom a trsmi tráv. Chvíľami vyzerá akoby ju práve vyslobodili zo zajatia tropickej džungle.

Kadidlo

Z interiéru Katedrály sa asi najčastejšie spomína Botafumeiro - kadidlo, zavesené na kovovej konštrukcii medzi tridsaťmetrovým oblúkom. V prednej časti kostola ho rozhojdávali ôsmi kňazi. V časoch dávno minulých to robili s cieľom vydymiť pach a choroby, ktoré šli ruka v ruke s pútnikmi po ich ceste. Pútnici sa mali pred vstupom do mesta okúpať, ale podľa veľkosti kadidla ich snaha určite nebola priveľmi úspešná.

SkryťVypnúť reklamu

V krypte pod oltárom, ktorá je mimochodom počas celého dňa voľne prístupná, sú uložené pozostatky svätého Jakuba. Kosti apoštola sa druhýkrát v histórii stratili v roku 1700. Vtedy ich Galícijčania ukryli pred Angličanmi. Pri stavebných prácach v roku 1879 ich znova objavili.

Staré mesto v Santiagu je typickým zachovalým španielským stredovekým mestečkom. S ďalšími kamennými kostolmi, domami a množstvom malých kaviarní.

Naša púť

Napriek tomu, že väčšina článkov a turistických sprievodcov hovorí o Francúzskej ceste do Santiaga, my sme sa rozhodli pre Camino Inglés - Anglickú cestu. Nakoniec sme boli radi. Neviem, či pre ten pocit vyčerpanosti alebo chuti všetko vzdať. Možno práve preto, že prvé dva dni neboli o ničom inom len o chôdzi po tvrdom asfalte popri ceste, ktorá bola ako hradská vedúca nekonečnou dedinou.

SkryťVypnúť reklamu

Vo Ferrole, kde sme začínali, sme v žiadnom kostole nedostali pútnický pas, ktorý sme si mali dať opečiatkovať vo farských kostoloch. Pečiatky sme veľmi zriedkavo zbierali do našich cestovateľských zápisníkov.

Očakávaný "stredovek" sme našli až druhý deň večer v meste Betanzos. Krásne gotické stavby z 12. až 14. storočia boli prísľubom, ktorý sa splnil. Cesta viedla lesmi a dedinami, ktoré ani zďaleka nepripomínali nekonečný vidiek okolo zálivu medzi Ferrolom a La Coruňou. Nenašli sme pútnické hostely v Neda a Bruma.

Na predmestí Santiaga cesta viedla okolo priemyselných hál. Trochu sme závideli našim predchodcom, ktorí namiesto nevábnych prefabrikovaných škatúľ veľkoskladov prechádzali po vŕškoch, z ktorých sa im otváral pohľad na údolie s mestom.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sme sa blížili k centru pútnického mesta, necítil som nijaké vzrušenie a už vôbec nie povznášajúci pocit. Bol som unavený, smädný a liezlo mi na nervy pripekajúce júnové slnko. Až v tichu Katedrály som si uvedomil, že je koniec.

A hoci som predtým uvažoval, že počas tej obrovskej fyzickej driny nemôže pútnik dosiahnuť nijaké duchovné poznanie, pri nádhernej hrobke svätého Jakuba mi došlo čosi iné. Na tej ceste sa totiž udiali malé zázraky. Vo chvíli, keď sme zablúdili, sa našiel človek, ktorý nevedel ani slovo po anglicky, nemecky či po francúzsky, a predsa nás vrátil na správnu cestu. Keď sme si už mysleli, že sa nám v ústach minuli posledné sliny, objavil sa dom s dvorom. Na to, aby vám jeho obyvatelia dali napiť, stačil pohľad alebo jednoduché aqua, porfavor.

SkryťVypnúť reklamu

Ako do Santiaga de Compostela

Doprava : Bratislava - Barcelona La Coruna - letecky

La Coruna - Ferrol - autobus (pravidelná linka cca 1 autobus/h)

Spiatočná cesta: Santiago de Compostela - Barcelona - Bratislava - letecky

Všetky letenky spolu cca 10 500 Sk

Ubytovanie : hotely a hostely okolo 20 - 30 eur/noc za osobu. Zohnať ubytovanie vo väčších mestách nie je problém, pútnickú ubytovňu sme našli len v mestečku Bruma - poplatok za ubytovanie je dobrovoľný okolo 5 eur/noc, v meste Sigueiro sa na začiatku júna otváral veľký pútnický park, v ktorom má byť aj ubytovňa.

Stravovanie : po ceste nie je problém dopĺňať zásoby nákupom v supermarketoch, vo väčších mestách sú reštaurácie, ceny kompletného menu sa pohybujú okolo 10 - 15 eur

SkryťVypnúť reklamu

Pútnické pasy : zadarmo by mali byť k dispozícii vo všetkých väčších kostoloch a pútnických ubytovniach. V meste Ferrol ich nemali v žiadnom kostole ani v kláštore. Pečiatky nám dali v niektorých kostoloch a v ubytovni v Bruma do zápisníkov, ktoré si bežne nosíme so sebou na cesty a zapisujeme si do nich poznámky. V Santiagu, v registračnom stredisku, nachádza sa v tesnej blízkosti Katedrály, po vysvetlení situácie, akceptovali túto formu potvrdení a dostali sme compostelu - diplom - potvrdenie o absolvovaní púte. Potvrdenie, pečiatky by pútnici mali dostať v kostoloch na pútnickej ceste, rovnako ako u nás, kostoly bývajú zatvorené a nájsť faru je problém, je možné preto skúsiť si vypýtať pečiatku aj v kaviarni, hoteli alebo v predajni so suvenírmi, alebo v turistickom centre (ak sa ho podarí nájsť, my sme nenašli ani jedno, hoci jedna tabuľka nám ho sľubovala). (ľv)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako vybrať správny televízor? QLED verzus QD OLED
 2. Zaujímavé štúdium, skvelá práca aj plat. Vieš, kam ísť.
 3. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
 4. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 5. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc
 6. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nemusia
 7. Vytvor si svoju budúcnosť
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. SPŠ strojnícka v Prešove úspešne realizuje program Erasmus+
 2. Kríza nie je dôvodom na zmrazovanie miezd
 3. Zmeny v systéme revíznych postupov
 4. Prvotriedne služby, nikoho iného by sme už nebrali
 5. Posledné voľné byty z úrody Jabloní. Nenechajte si ich ujsť.
 6. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
 7. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 8. Získajte sériu retro keramických hrnčekov
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 17 006
 2. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 895
 3. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 6 888
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 5 537
 5. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 2 604
 6. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 2 025
 7. Blíži sa najväčšia investičná konferencia roku 2022 1 619
 8. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc 1 571
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Ľuboš Vodička: Maličkosti z Malých Karpát: Kamenné tváre a Obelisk
 2. Soňa Fröhlichová: Jazero Powell – najkrajšie priehradové jazero v USA, deň číslo 6
 3. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť piata-Tirana
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 50. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 2/3, prvý polrok 1929
 5. Aleš Tvrdý: Južná Amerika
 6. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť štvrtá- Skaderské jazero a príchod na albánske pobrežie
 7. Soňa Fröhlichová: Grand Canyon –⁠ jeden z najkrajších prírodných divov sveta, deň číslo 4
 8. Aleš Tvrdý: Cestovateľ
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 183 569
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 789
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 128
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 4 845
 5. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 4 018
 6. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 882
 7. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 3 385
 8. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 2 687
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
SkryťZatvoriť reklamu