Nitra 3. júla (TASR) Ani jedno z prírodných kúpalísk v Nitrianskom kraji nie je vhodné na kúpanie a vodné športy. Dokazujú to prieskumy vody zo štrkovísk, vodných nádrží a prírodných vodných plôch, ktoré pred letnou turistickou sezónou vykonali hygienici. Ľudia napriek tomu často využívajú tieto vodné plochy na rekreáciu a kúpanie. V regióne Komárno patria k obľúbeným miestam lokality Komárno-Apáli, KomárnoKava a HurbanovoBohatá napriek tomu, že v posledných rokoch návštevnosť poklesla pod tisíc osôb denne. Na neorganizované kúpanie sú využívané i melioračné kanály či rieky Váh a Dunaj. Hygienici upozorňujú, že vo všetkých lokalitách sa ľudia kúpu na vlastné riziko.
V nitrianskom regióne patria k najvyhľadávanejším vodné nádrže Jelenec, Vráble, Koliňany a Slepčany a štrkovisko Veľký Cetín. V okrese Levice navštevujú ľudia najmä prírodné kúpalisko BátovceLipovina. Vzhľadom na nevyhovujúcu kvalitu vody nevydal hygienik ani v jednom prípade súhlas na využívanie týchto vodných plôch na kúpanie. Najznámejšou lokalitou v okrese Topoľčany je vodná nádrž Duchonka. Podľa výsledkov poslednej analýzy vo fyzikálno-chemických ukazovateľoch farba a fenoly voda na Duchonke nevyhovuje požiadavkám na kúpanie. Po mikrobiologickej stránke je voda vyhovujúca, napriek tomu nie je oblasť schválená na rekreačné účely.
Každoročne sa opakujúcim problémom na prírodných kúpaliskách zostávajú sinice. Drobné mikroskopické organizmy sa vo vode môžu premnožiť natoľko, že sa hromadia na hladine v podobe farebnej kaše nazývanej vodný kvet. K premnoženiu siníc dochádza pri znečisťovaní vody splachmi z blízkej poľnohospodársky obrábanej pôdy a priesakmi žúmp a trativodov z okolitej zástavby. Sinice môžu produkovať toxíny. Hygienici upozorňujú aj na možnosť nákazy vtáčou chrípkou, pokiaľ by bola voda kontaminovaná vírusom. Podľa posledných zistení dokáže vírus prežívať na vodných plochách až jeden mesiac pri teplote 4 až 17 stupňov Celzia.