Káthmandu 3. júla (TASR) - Desaťročné nepálske dievča zbavili titulu "žijúcej bohyne", pretože odcestovala do zahraničia propagovať dokument o tejto stáročia fungujúcej tradícii. Informovali o tom dnes miestne médiá.
Sadžani Šakjovú označili spolu s viacerými ďalšími dievčatami v Nepále za kumari, žijúcu bohyňu. Ako jedna z troch hlavných kumari nemala opustiť kráľovstvo, v máji však odišla na cestu do USA a iných krajín v rámci propagácie dokumentu BBC o týchto dievčatách v Údolí Káthmandu. Predstavitelia jej chrámu ju nahradia po návrate.
Žijúce bohyne uctievajú hinduisti i budhisti. Dievčatá vyberajú vo veku dvoch až štyroch rokov po viacerých skúškach. Musia mať bezchybnú pokožku, vlasy, oči a zuby, nemali by mať jazvy alebo rany a nemali by sa báť tmy.
Kumari nosia vždy červené odevy, vlasy majú zviazané v uzle a na čele namaľované "tretie oko". Veriaci sa čelami dotýkajú ich nôh, čo je najväčší znak úcty medzi hinduistami v Nepále. Počas sviatkov dievčatá ťahajú vo vozoch. Titul im obvykle ostáva do prvej menštruácie.
Hlavná kumari žije odlúčene v palácovom chráme v metropole Káthmandu. Má niekoľko vybraných kamarátok a von môže ísť len niekoľkokrát do roka počas sviatkov. Iné "bohyne" ako Sadžani môžu bývať doma a chodia riadne do školy.
Vláda minulý tok oznámila, že súčasné aj niekdajšie kumari dostanú mesačný dôchodok vo výške 40 dolárov (987 Sk). Dosiaľ hlavnej z nich dávali len zlatú mincu počas výročného festivalu, ostatným dary od veriacich.
V Nepále sa hovorí, že muž, ktorý sa ožení s bývalou kumari, zomrie mladý. Mnohé tieto dievčatá preto ostávajú slobodné a vedú ťažký život.
Táto tradícia podľa kritikov porušuje medzinárodné právo i nepálske zákony týkajúce sa práv detí.