Na téme študenti spoločne pracovali najskôr v Drážďanoch a následne priamo v teréne pohraničného národného parku. Návšteva zároveň oficiálne ukončila už druhý rok ich spolupráce v tomto projekte.
Prechádzka národným parkom dodáva človeku energiu, poskytuje mu relax a oddych. Ich výskyt je však v niektorých krajinách veľmi ojedinelý. Česko-saské Švajčiarsko je jeden z mála pohraničných národných parkov nachádzajúcich sa na rozlohe vyše 700 štvorcových kilometrov. Rozmanitosť prírody na českej aj nemeckej strane národného parku privádza do úžasu mnoho návštevníkov. Svoj čas môžu stráviť na veľmi dobre sprístupnených turistických chodníkoch. Po jednom z nich sa môžete dostať na vyhliadkovú terasu nazvanú Bašta (Bastei). Nachádza sa vo výške 194 m nad úrovňou Labe a od roku 1851 sa na ňu môžete dostať cez 76 metrov dlhý kamenný most. Medzi známe vyhliadky tejto časti patrí Wehlrundaussicht, ktorá poskytuje prekrásny výhľad na skalné masívy či pieskovcové stĺpy. Ich tvary popierajú zákony gravitácie a dodávajú typickú tvár česko-saskej prírode. Rozmanitosť a vzácnosť druhov zvierat je podobná tej na Slovensku. Vyskytuje sa tu rys ostrovid, sokol sťahovavý, výr veľký alebo lososy v rieke Labe.
Pod jednou strechou bez hraníc
Centrum národného parku bolo otvorené v októbri roku 2001 vďaka podpore Nemeckej spolkovej nadácie životného prostredia (DBU). Dvojjazyčné centrum národného parku sa nachádza v česko-nemeckej pohraničnej oblasti Česko-saské Švajčiarsko, odborne nazývanej Labské pieskovce. Z tejto oblasti pochádza aj pán Peter Bouška, ktorý nás previedol expozíciou centra národného parku. Expozícia prostredníctvom modelov, preparátov, experimentov a hier poukazuje na rôzne aspekty národného parku. Pomocou pútavých snímok, hudby a komentárov uvádzajú návštevníkov do krás národného parku.
Centrum usporadúva aj tematické výstavy venujúce sa kultúrnemu dedičstvu krajiny Česko-saské Švajčiarsko. Momentálne sa snaží poukázať nielen na ochranu prírody, ale aj na zachovanie pôvodnej architektúry v chránenej krajinnej oblasti (CHKO). Cieľom je spopularizovať myšlienku národných parkov, čím sa snažia o jej rozšírenie po celom svete. Tieto aktivity zároveň podporujú zahraničnú spoluprácu.
Aby sa zbytočne nepoškodzoval nezastavaný priestor, vzniklo z budovy nevyužívaného kina v centre nemeckého mestečka Bad Schandau jedno z najmodernejších informačných stredísk v oblasti ochrany prírody Nemecka. Činnosť informačného centra je veľmi prospešná najmä pre turistov chystajúcich sa navštíviť Česko-saské Švajčiarsko, keďže ich informuje o kráse, pôvode a výnimočnosti Labských pieskovcov.
Radoslav Vida, Jozef Broniš, Peter Perniš, Martin Kováč, Lukáš Blahovský, Ružena Ovčiariková, Michaela Obertová, Alexandra Ölveczká, Lenka Ligačová