MUDr. Alžbeta Béderová, CSc,odborníčka na výživu z Úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.
Ako výdatne a kedy by sa mal najesť šofér ešte pred dlhou jazdou a aké druhy potravín by mal voliť?
Šoférovanie kladie vysoké nároky na psychiku, reakčný čas šoféra na krízové situácie počas jazdy závisí od viacerých faktorov. Okrem iného aj od zaťaženia tráviaceho traktu. Potrava sa zdržiava v žalúdku rozlične dlho, podľa toho, z akých živín sa skladá. Najdlhšie, až 5 hodín, zostáva v žalúdku tuková potrava, bielkovinová približne 4 hodiny a najkratšie, 3 hodiny, sa v žalúdku spracováva sacharidová potrava. Ťažšie jedlá môžu spôsobiť malátnosť a zníženie pozornosti vodiča. Preto konzumujeme jedlá ľahšie stráviteľné, napr. cestovinovo-zeleninové. Dodajú potrebnú energiu a živiny a nespôsobia centrálny útlm.
Čo a ako často by mal vodič konzumovať počas cesty?
Je to pravdepodobne individuálne, ale radšej jeme častejšie a v menších dávkach, opäť ľahko stráviteľné potraviny. V aute je vhodné prepravovať potraviny v chladiacom boxe a uprednostňovať tie, ktoré nepodliehajú rýchlemu znehodnoteniu. Preto nie sú vhodné mäkké mäsové výrobky - údeniny, pretože prítomná voda v nich podporuje hnilobné procesy a obsah soli zvyšuje pocit smädu a potrebu tekutín. Obmedzujeme aj prísun bielkovín, organizmus zaťažujú.
Ako je to s ovocím alebo zeleninou?
Sú na osvieženie počas jazdy veľmi vhodné. Majú nízky glykemický index čo znamená, že uvoľňujú inzulín postupne a telu sa tak lepšie darí držať stálu hladinu krvného cukru. Pozor si musia dať len ľudia so sklonom k nadúvaniu, pretože niektoré druhy zeleniny spôsobujú tieto ťažkosti a v spojení s dlhším sedením hrozia až kolikové bolesti.
Odporúčate sladkosti ako energetický zdroj?
Cukor je výborné palivo pre prácu svalov, ako aj pre samotnú činnosť mozgu. Sladkosti sú jednoduché cukry s vysokým glykemickým indexom a rýchlou náhradou energie. Dobrým príkladom sú športovci, ktorí tesne pred výkonom často zjedia niečo sladké, čo dodá telu potrebnú a rýchlu energiu. Cukry s vysokým glykemickým indexom spôsobia však intenzívne vyplavenie potrebného inzulínu. Známa je "inzulínová hojdačka". Po prijatí sladkých jedál rýchlo vymizne pocit hladu a nastáva nárazové zvýšenie hladiny cukru v krvi. Vyplaví sa inzulín a ten veľké množstvo cukru relatívne rýchlo zníži až pod optimálnu úroveň. Čoskoro tak má človek opäť pocit často až vlčieho hladu a chuť na niečo sladké. Prudké výkyvy dávajú mozgu signál s informáciou o pocite hladu. Preto týmto spôsobom nahrádzame potrebnú energiu len príležitostne a radšej si urobíme prestávku a skonzumujeme plnohodnotnú stravu s komplexným príjmom potrebných živín a energie.
Aké druhy tekutín a ako často má šofér piť?
Piť dostatok tekutín počas jazdy autom, a to aj v prípade, že človek nepociťuje smäd, je nevyhnutné. Dehydratácia je veľmi nebezpečná, pretože spôsobuje zníženie tlaku krvi, čo môže viesť až ku kolapsovým stavom, strate vedomia. Na pitie nie sú vhodné sladké, sýtené a veľmi studené nápoje. Najvhodnejšie na náhradu stratených tekutín a minerálov sú vlažný čaj, alebo vlažná, stredne sýtená, komplexne mineralizovaná voda.
Aký spôsob stravovania sa odporúča pre spolucestujúcich?
Tu platia podobné zásady ako pre šoféra, možno nie také prísne z pohľadu útlmu centrálneho nervového systému, ale rovnako prísne z pohľadu možnej nákazy potravinami. Vhodná je strava, ktorá nenadúva. Pozor si musia dať ľudia s konkrétnymi ochoreniami a teda aj špeciálnymi diétami, aby ani počas presunu na dovolenku si zdravotný stav nezhoršili.
Čo ponúkať počas celodennej cesty deťom?
Opäť platí zásada: ľahká strava, nepodliehajúca nákaze ktorá dodá primeranú energiu a živiny. Pripravíme také potraviny, ktoré vieme, že deti obľubujú a nie nové neznáme a neosvedčené. Deti jesť zásadne nenútime.
Je konzumovať a piť nevyhnutné len na odpočívadle alebo je to vhodné robiť aj počas jazdy v aute?
Rozhodne je potrebné si urobiť prestávku. V prípade, že uprednostňujeme vlastné zásoby pred jedlami v motorestoch, odporúčam nejesť počas jazdy, ale zastaviť sa pri niektorom kultivovanom odpočívadle. Je to zároveň čas na relaxáciu, uvoľnenie, prípadne precvičenie tela, aby sa uvoľnilo stuhnuté svalstvo chrbta a osviežila sa myseľ a tým aj pozornosť vodiča.
Alžbeta Slováková