VEĽKÁ NAD IPĽOM. Mostu do Maďarska sa majú dočkať dve slovenské obce blízko hraníc - Kalonda a Veľká nad Ipľom. Kalonda je hraničným priechodom do Maďarska. Hneď za hranicami - v maďarskom Ipolytarnóci sa nachádza známy Park skamenenín navštevovaný turistami z celého sveta. Tí už zriedka prejdú aj na slovenskú stranu, zväčša sa vracajú na Budapešť. Most to môže zmeniť.
Starosta Veľkej nad Ipľom Juraj Šuba stavbu mosta víta: „ Je to myšlienka občianskeho združenia Kalondiensis, Euroregiónu Neogradiensis a súkromnej spoločnosti, ktorá bude investorom. Pre celý región to bude prínos. Samosprávy výstavbu mosta podporujú,“ hovorí starosta.
Výstavba bude stáť okolo 4,5 milióna korún, do jesene by malo byť vydané územné rozhodnutie.
Starosta je presvedčený, že blízkosť svetoznámeho Ipolytarnócu je aj pre slovenské obce pri Ipli veľkou šancou pre rozvoj cestovného ruchu. O to viac, že niektoré skamenené pamiatky sa nachádzajú aj na slovenskej strane. Vo Veľkej nad Ipľom je takáto vzácna pamiatka umiestnená nad hrobom kňaza Borbása, ktorý zomrel na začiatku 20. storočia. Pred smrťou si želal, aby nad jeho hrobom vztýčili skameneninu z Ipolytarnócu. Postupne sa na vzácny náhrobok pozabudlo, o jeho oživenie sa postaral miestny nadšenec histórie Ján Rideg. Vek náhrobku sa odhaduje na 20 miliónov rokov .
Medzi históriou Ipolytarnócu a torzom pamiatok na Slovensku existuje množstvo súvislostí, ktoré by sa dali využiť pre spoločné projekty.
Územie dnešného Parku skamenelín začal skúmať začiatkom 19. storočia zemepán z Vidinej Ferencz Kubinyi. V roku 1836 mu pastieri ukázali torzo skameneného stromu, ktorý mohol pôvodne dosahovať výšku do sto metrov. Časť stromu je dnes uložená v Parku skamenelín.
Náhodné nálezy menších častí skamenelín však nie sú výnimkou ani na slovenskej strane. Na jednu z malých skamenenín narazil pred časom na štrkovisku pri Veľkej nad Ipľom aj starosta. „V štrkovisku bolo vtedy tak málo vody, že tam uhynuli aj ryby. Vtedy sa mi podarilo nájsť časť skameneného stromu,“ dodal.