Viedeň 18. júna (TASR) - Plánované a čiastočne sa už črtajúce zlepšenie dopravného spojenia medzi Rakúskom a jeho východnými susedmi napreduje, ale dochádza k nemu s niekoľkoročným oneskorením. Zhodli sa na tom jednomyseľne zástupcovia politiky a hospodárstva na dnešnom viedenskom sympóziu Dopravná infraštruktúra v strednej Európe (Verkehrsinfrastruktur in Centrope).
Pod Centropou sa chápu rakúske spolkové krajiny Viedeň, Dolné Rakúsko a Burgenlandsko a susedné štáty Slovensko, Česko a Maďarsko.
Slovenský veľvyslanec vo Viedni Jozef Klimko uviedol, že SR chce plánovať projekty "pomaly ale naisto". Slovensko chce zlepšovať infraštruktúru nielen v rámci Centropy, ale aj v súmestí Bratislava - Viedeň.
To, že východné Rakúsko je podstatne horšie napojené na susedné krajiny než iné regióny republiky, vidí člen vedenia rakúskych železníc ÖBB Gustav Poschalko v historických faktoroch. Východné Rakúsko sa do pádu "železnej opony" pozeralo smerom na západ, konkrétne na Nemecko. Proces zmeny myslenia, ktorý sa tu začal po roku 1990, "nie je ešte uskutočnený na 100 %". Priznal, že sú stále nedostatky v spojení Maďarska a Slovenska, ale plány projektov, ktoré by ich mali odstrániť, sa dostali do vysokého štádia vyhotovenia.
Spolupráca medzi Rakúskom a susednými štátmi je viac ako prospešná. A to platí aj o spolupráci letísk. Šéf Viedenského letiska Herbert Kaufmann povedal, že hoci sa Viedni nepodarilo prevziať letisko Bratislava, musí sa nájsť cesta pre úzku spoluprácu medzi nimi. Letisko Viedeň získava na tom, že má veľa cestujúcich, ktorí na ňom presadajú z lietadla do lietadla. Takých je až 34 % z celkového počtu cestujúcich. Pri tesnej spolupráci letísk by sa dalo lietať do viacerých destinácií a mohla by sa dosiahnuť hustejšia frekvencia odletov a príletov.
Informovala o tom APA.