„Ľudia si dávajú väčší pozor, rešpektujú svoje schopnosti, počasie a menej riskujú,“ povedal Janiga. Dodal, že sa tiež znížila úrazovosť, hoci počet návštevníkov sa nezmenil.
Za záchranné akcie na horách sa na Slovensku platí od 1. júla minulého roku. Zásah v teréne môže návštevníka vyjsť na niekoľko tisíc korún, cena závisí od dĺžky akcie a počtu záchranárov.
Hodina práce záchranára stojí približne 700 korún. Cena navyše stúpa, ak záchranári použijú auto či dokonca vrtuľník. V takom prípade môže za záchrannú akciu turista zaplatiť oveľa viac, letová minúta vrtuľníka stojí vyše tisíc korún.
Podľa Janigu sú však turisti o zavedení spoplatnenia dostatočne informovaní a vopred sa poistia. „Svedčí o tom aj to, že až 90 percent návštevníkov, ktorým bola poskytnutá pomoc, bolo poistených,“ povedal Janiga. Ceny poistiek sa pohybujú od desiatich korún za deň pri skupinách, pre jednotlivcov je to od 20 korún na deň. Poistka je však drahšia, ak záujemca chce na horách vykonávať rizikovejšie činnosti ako napríklad horolezectvo.
Očakávalo sa, že spoplatnenie zásahov prinesie ďalšie peniaze pre záchranárov. Tí si od toho sľubovali väčšie investície do techniky a skvalitnenia služby, očakávania sa však naplnili len čiastočne. „Za polovicu roka 2006 sme získali dva milióny korún,“ spresnil Janiga. Podľa pôvodných očakávaní však to malo byť vyše desať miliónov korún ročne.
Za pomoc sa do júla 2006 platilo len v prípadoch, keď horská služba preukázala porušenie zákona.