Päťmiliónový národ venoval svetu vrece dobrých nápadov. Ako však sami so sebe vlastným, suchým humorom podotýkajú - čo iné nám už zostávalo, keď tu stále prší.
Škótsko je výborným typom, ak sa chcete vytratiť z preplnených miest a vychutnať si trochu pokoja. Svadobné radovánky tu prežil aj slávny John Lennom a Yoko Ono. Na úzkych cestách úplne najsevernejšieho kúta Škótska sa im "podarilo" rozbiť auto. Nič vážne sa im nestalo. Mimochodom - ak nemáte radi Beatles, Škóti majú aj vlastné vynikajúce kapely. Čo takto pustiť si do prehrávača Franz Ferdinand, Travis, Snow Patrol či Belle and Sebastian? Táto hudba presne zapadá do rozmanitosti a nespútanosti severnej časti Britských ostrovoch.
Čo presne v Škótsku navštíviť?
Najlepšie je prenajať si auto, kúpiť mapu a riadiť sa vlastnou intuíciou. Možností sú tisíce. Rozprávkový Edinburgh ako z knihy o čarodejníkovi Harrym Potterovi, priemyselný Glasgow s najdlhšou nákupnou promenádou po londýnskej Oxford street alebo romantické pobrežia plné oviec a rybárov.
Celé Škótsko pozostáva z neuveriteľných 790 ostrovov, menej ako 90 je však obývaných. Kvalitným turistickým tipom sú najmä Orkneje. Do odľahlých častí sa dá dostať letecky. Kuriózne je letisko Barra - jediné v Európe, kde pravidelné linky pristávajú na pláži. Domáci vtipkujú, že lietadlo musí najprv počkať na odliv a potom rýchlo pristáva.
A dobrá rada pred cestou - zoberte si pršiplášť a hrubý sveter. Škótska klíma je veľmi premenlivá, ovplyvňuje ju Golfský prúd z Atlantiku. Vďaka tomu majú Škóti mierne zimy, ale aj chladnejšie a daždivejšie letá. Aj začiatkom mája sú bežné desaťstupňové denné teploty.
Oranžový Irn Bru
Škóti sú hrdý národ, ktorý má vlastné prednosti a odlišuje sa od Angličanov. "Máme vlastnú identitu. Viac sa staráme o druhých, máme sociálnejšie cítenie a v neposlednom rade pijeme aj odlišné nápoje," hovorí v glasgovskom pube Alison Thewlis (24). Nemá na mysli len whisky, ale aj vlastný škótsky nápoj Irn Bru. Pre Stredoeurópana je to neveľmi chutná, sladká, oranžová energetická tekutina. Domáci ju však milujú a pijú ho viac ako kolu či sprite. Alison si však v pube Irn Bru nedala. Zvolila tmavé pivo, ktoré špeciálne navarili na toto nedeľné popoludnie. "Ponuku takto pravidelne obmieňajú. Vždy vyskúšam niečo nové," vysvetľuje Alison v preplnej krčme, kde hrá živá džezová kapela. Starší si prišli oddýchnúť po obede, niekoľko pánov galantne pozývalo svoje polovičky a už sa trúsili pomedzi stoly. Výborná nálada, skoro ako zábavy na slovenskom vidieku. Aj keď predsa len je obecenstvo trochu galantnejšie a atmoféra napriek množstvu vypitých pív príjemná.
Vnútri sa navyše nefajčí. Škóti si ako prví v Británii odhlasovali zákaz fajčenia v baroch, reštauráciách a na iných verejných miestach. Zákaz sa od vlaňajšej jari prísne dodržiava a fajčiari chodia poslušne von. Keďže v tomto kúte Európy často prší, bary im pristavili malé prístrešky, aby nezmokli. V zime sú k dispozícii aj ohrievače, aby zákazník neprechladol.
Alkohol je väčšia metla
Nie všetci sú však so zákazom spokojní. O pár stoviek kilometrov na sever v mestečku Wick sa fajčiar Neil McDonald (27) posťažuje, že obmedzenia by sa mali týkať aj alkoholu. "Samozrejme, že fajčenie je škodlivé. Aj ja sám som po zákaze v krčmách skúšal prestať. Oveľa väčší problém má však krajina s alkoholom a s tým sa nič nerobí."
Štatistiky i bežná skúsenosť mu dávajú za pravdu. Stačí sa vybrať v piatok do ktoréhokoľvek škótskeho mesta a rovnako ako po celom Anglicku stretnete na uliciach davy pripitých ľudí. Výsledok - bitky, nehody, zdravotné problémy. "Myslím, že by sa cena alkoholu mala ešte zvýšiť a dane by mali ísť do zdravotníctva. Treba obmedziť aj reklamu zameranú na mladých," uvažuje Neil.
Podobný názor má aj väčšina jeho krajanov. Skoro tri štvrtiny Škótov chcú, aby parlament obmedzil po cigaretách aj prístup k alkoholu. Už dnes proti nemu bojujú vyššími daňami, v Škótsku vyrobená whisky je drahšia ako kdekoľvek v západnej Európe a pre "budgetového turistu zo Slovenska" sa oplatí kúpiť si ju radšej doma. Ak, samozrejme, netrváte na originálnom kolku zo Škótska.
Škóti sú na zlatistý nápoj patrične hrdí. V každom kúte varia "špeciálnu odrodu" v takých množstvách, že produkcia whisky sa radí popri bankovníctve, eletrotechnike a turizme medzi najdôležitejšie časti ekonomiky. Každoročne vyvážajú fľaše za stovky miliónov libier.
Samostatné Škótsko?
Škótsko bolo nezávislým kráľovstvom až do roku 1707, keď sa uzavrela únia s Anglickom a vzniklo kráľovstvo Veľkej Británie. Zachovali si však rozdielny právny i vzdelávací systém, vlastnú cirkev i futbalovú ligu. Za štúdium na škótskych univerzitách sa neplatí a starí ľudia majú zadarmo zdravotnícku starostlivosť - na rozdiel od Anglicka. A práve to prináša mnoho problémov. Angličania sa sťažujú, že musia na Škótov doplácať, Škóti zase kritizujú Londýn, že nedostatočne prihliada na ich špecifiká a nelobuje za ich záujmy v Bruseli.
Názory nacionalistov dostali v tohtoročných regionálnych voľbách rekordnú podporu a Škótska národná strana vo voľbách zvíťazila. Ich dlhodobý cieľ - referendum o odtrhnutí od Británie - je zatiaľ nereálne pre odpor ostatných parlamentných strán. Dostali však šancu vládnuť štyri roky a kto vie - ak sa im bude dariť, môže ich snaha o nezávislosť získať aj podporu väčšiny obyvateľov Škótska. Ekonomicky by to určite zvládli. Škótskemu hospodárstvu síce tradične dominoval ťažký priemysel - oceliarne, lodenice, ťažba uhlia. Po ťažkých thatcherovských rokoch sa však ekonomika preorientovala na služby, špeciálne na bankovníctvo. Hlavné mesto Edinburgh je dnes šiestym najväčším finančným centrom v Európe po Londýne, Paríži, Frankfurte, Zürichu a Amsterdame.
Škótsko
- 5 miliónov obyvateľov.
- hlavné mesto: Edinburgh
- najväčšie mesto je Glasgow: 630 tisíc obyvateľov, s predmestiami však až 2, 2 milióna, čo je takmer polovica celej škótskej populácie.
- ďalšie veľké mestá - Dundee, Aberdeen, Inverness
- oficiálne jazyky: angličtina, gealčina, škótčina
- vlajka: pochádza z 9. storočia, je najstaršou na svete, ktorá sa stále používa
- hlavné odvetvia - výskum a vývoj elektroniky
- druhý najväčší finančný sektor v Európe (najmä vďaka Royal Bank of Scotland)
- producent whisky - hodnota vyše 2,4 miliardy libier - zamestnáva 10-tisíc ľudí
- turizmus - viac ako 17 miliónov turistov v roku 2005, zamestnáva vyše 200-tisíc ľudí
- silný ropný priemysel, poľnohospodárstvo a rybolov