VYSOKÉ TATRY 15. júna (SITA) – Štátne lesy Tatranského národného parku začali v Javorovej doline vo Vysokých Tatrách s asanáciou prvých odumretých stromov v blízkosti turistických chodníkov. Ide o stromy, ktoré sú poškodené alebo zničené podkôrnym hmyzom a mohli by ohroziť turistov. „Tieto stromy sa nebudú z lokalít odvážať. Stromy sa spília, prereže sa časť, ktorá zasahuje do turistického chodníka a stromy ostanú na mieste,“ doplnil vedúci odboru prác celospoločenského významu ŠL TANAP-u Peter Spitzkopf ml.. Lesníci spília stromy na základe zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý umožňuje zásah aj v piatom stupni ochrany v prípade bezprostredného ohrozenia života alebo zdravia človeka. Všetky stromy určené na asanáciu boli označené v spolupráci s odbornými pracovníkmi Správy TANAP-u.
Potenciálne ohrozenie predstavujú suché stromy nachádzajúce sa v okruhu do dvoch dĺžok stromu. Až tak ďaleko však lesníci nebudú stromy asanovať. Odstránia len stromy do vzdialenosti výšky stromu, ktorý predstavuje riziko pre turistov na chodníku. Podľa prvých odhadov len v oblasti Tatranskej Javoriny predstavujú v súčasnosti riziko stovky stromov. Keďže populácia podkôrneho hmyzu sa stále rozrastá, „dá sa povedať, že potenciálne riziko predstavujú tisícky stromov,“ dodal Spitzkopf. Mŕtve stromy lesníci spília aj v blízkosti turistických chodníkov v Zadných Meďodoloch, Bielovodskej doline, Doline Kežmarskej Bielej vody a chodníkov k Rainerovej chate, Sliezskemu domu a Chate pri Popradskom plese. Asanácii sa nevyhnú ani mŕtve stromy ohrozujúce chodníky v Tichej a Kôprovej doline, ako aj na Orave. Ide väčšinou o chodníky v centrálnej časti TANAP-u, ktorú postihla vetrová kalamita.
Lesníci budú suché stromy asanovať celú letnú turistickú sezónu. „Nepredpokladáme, že by turisti mali byť nejako masívne obmedzovaní. Keby sa však situácia nejako rapídne zmenila, budeme ich o tom informovať,“ uviedol Spitzkopf.
K tejto situácii v TANAP-e došlo podľa lesníkov paradoxne vďaka ortodoxnému dodržiavaniu zákona o ochrane prírody a krajiny. V minulosti lesníci stromy napadnuté podkôrnym hmyzom prednostne spílili a zbavili ich kôry. Ich včasným vyhľadávaním a asanovaním sa im darilo zabrániť kalamitnému rozšíreniu podkôrneho hmyzu. Situácia sa radikálne zmenila po nadobudnutí účinnosti nového zákona o ochrane prírody a krajiny, odkedy lesníci nedostali výnimky na spracovanie kalamity. Celú situáciu zhoršilo kalamitné premnoženie podkôrneho hmyzu po novembri 2004. Kým pred novembrom 2004 evidovali lesníci približne 100 000 stromov napadnutých lykožrútom v územiach s piatym stupňom ochrany, v tomto roku je ich už vyše 215 000.
Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.