Slovenské zdravotné poisťovne začali od začiatku minulého roka vydávať európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Na základe tohto preukazu má aj slovenský poistenec nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v členských krajinách EÚ, v Nórsku, Lichtenštajnsku, na Islande a vo Švajčiarsku.
Preukaz je určený pre krátkodobé cesty, vrátane dovoleniek, služobných ciest, brigád, stáží, študijných pobytov a podobne. Je vhodný pre tých čo cestujú do uvedených štátov Európy, poznajú princípy zdravotného poistenia v krajine, do ktorej cestujú a nemajú záujem poistiť sa v komerčnej poisťovni.
Namiesto formuláru preukaz
Od začiatku minulého roka formulár E111 stratil platnosť a bol plne nahradený (EPZP). Európsky preukaz zdravotného poistenia je potrebný na to, aby občanovi Slovenskej republiky bola na území členského štátu Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru a Švajčiarska poskytnutá základná zdravotná starostlivosť v rovnakej miere a za rovnakých podmienok ako domácemu občanovi. Základná zdravotná starostlivosť sa poskytuje v takom rozsahu, aby sa poistenec nemusel vracať domov skôr ako pôvodne zamýšľal. Nesmie však ísť o zdravotnú starostlivosť, pre ktorú zámerne vycestoval do iného štátu. Na tohtoročnej letnej dovolenke teda môže byť poistenec slovenskej zdravotnej poisťovne na základe tohto preukazu ošetrený v tridsiatich európskych krajinách.
Ako si EPZP vybaviť
Na Slovensku v súčasnosti pôsobí šesť zdravotných poisťovní. O európsky preukaz zdravotného poistenia môže poistenec požiadať zdravotnú poisťovňu, v ktorej je poistený osobne na príslušnej pobočke. V poisťovni Dôvera môže poistenec požiadať o EPZP okrem toho poštou, faxom a emailom. Akceptovaný nie je iba telefonický spôsob. Poisťovne musia preukaz poistencom zo zákona vydať do 30 dní odo dňa podania žiadosti a jeho vydanie je bezplatné. Preukaz si poistenec môže prevziať osobne na pobočke. Všeobecná zdravotná poisťovňa napríklad doručí poistencovi európsky preukaz aj poštou na aktuálnu adresu uvedenú v databáze poisťovne a na prevzatie môže splnomocniť aj inú osobu. Platnosť európskeho preukazu zdravotného poistenia je maximálne päť rokov. Pokiaľ chce poistenec vycestovať do členského štátu do 30 dní odo dňa podania žiadosti a poisťovňa mu nestihne vydať EPZP, vydá mu náhradný certifikát k európskemu preukazu. Jeho platnosť je maximálne tri mesiace a poistenec ho získa na pobočke svojej zdravotnej poisťovne. Zástupcovia poisťovní však upozorňujú, že náhradný certifikát slúži skutočne len ako náhrada a nie je alternatívnym dokladom k EPZP. Vydávať by sa preto mal len v nevyhnutných prípadoch.
Ako EPZP používať
Poistenec, držiteľ európskeho preukazu zdravotného poistenia v prípade, že potrebuje na území vybraného štátu zdravotnú starostlivosť, predloží svoj preukaz lekárovi alebo priamo v nemocnici. Zdravotnícke zariadenie, kde preukaz platí, musí byť zahrnuté v systéme verejného zdravotného poistenia, t. j. poskytovateľ musí mať uzatvorenú zmluvu aspoň s jednou domácou zdravotnou poisťovňou. U súkromných lekárov a v súkromných nemocniciach preukaz neplatí. Po predložení preukazu lekárovi bude poistenec ošetrený za rovnakých podmienok ako domáci poistenci. To znamená, že pokiaľ si domáci poistenci musia za poskytovanie zdravotnej starostlivosti priplácať, musí spoluúčasť hradiť aj držiteľ EPZP. Okrem spoluúčasti by od slovenského občana nemala byť požadovaná žiadna iná platba. Poistenec však nemá nárok na poskytnutie zdravotnej starostlivosti, ktorá znesie odklad do návratu na Slovensko.
Ako požiadať o vrátenie zaplatených platieb
Môže sa stať, že od poistenca je pri ošetrení požadovaná hotovostná platba. Môže sa to stať najmä v prípadoch, že poistenec nemal pri sebe EPZP, prípadne navštívil súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. V niektorých krajinách však je nutné každú poskytnutú zdravotnú starostlivosť najskôr zaplatiť v hotovosti. V takýchto prípadoch je možné požiadať o refundáciu nákladov. O vrátenie peňazí je potrebné požiadať písomne alebo osobne na svojej pobočke, prípadne expozitúre zdravotnej poisťovne. K žiadosti je potrebné predložiť originály všetkých potvrdení o zaplatení. Zdravotná poisťovňa si však doklady a výšku platieb musí overiť na základe taríf, ktoré platia v krajine, kde bola zdravotná starostlivosť poskytnutá. Toto overovanie býva zväčša pomerne zdĺhavé a preplatenie vynaložených platieb preto určitú dobu trvá. Refundovaná nie je spoluúčasť, ktorú poistenec musel doplácať.
Komerčné poistenie ako doplnok
V mnohých európskych krajinách domáci občania platia pri ošetrení spoluúčasť (napríklad vo Francúzsku až 30 %). Tú samozrejme platí aj slovenský občan ak je v tejto krajine ošetrený. Keďže tieto doplatky refundované nie sú, zdravotné poisťovne zvyčajne odporúčajú uzatvoriť si pred cestou do zahraničia aj komerčné zdravotné poistenie. Pri komerčnom cestovnom poistení je navyše možnosť komplexného zdravotného poistenia, asistenčné služby a možnosť pripoistiť sa aj proti iným rizikám.
(efa)
Zdroj: www.apollo.sk