SME
Streda, 29. marec, 2023 | Meniny má Miroslav

Veľkomesto so šarmom malého mesta

V Kodani som bol iba dvakrát v živote. Prvý raz som sa tu zastavil v decembri 1971 na dva dni a jednu noc po dvojtýždňovom pobyte v Štokholme, kde bolo síce krásne, ale s ľuďmi som tam veľmi nedokázal nadviazať kontakt.

Vstup do Christianie.Vstup do Christianie. (Zdroj: REUTERS)

Do Dánska som sa vtedy prepravil loďou. Prístav v Kodani a osadenstvo prvého hudobného klubu dýchli na mňa úplne inou atmosférou a o chvíľu sa so mnou pustilo do debaty viacero ľudí. Skrátka – iný kraj, iný mrav.

Aj preto som sa teraz uprostred mája vrátil do Kodane rád a zvedavý; navyše sa mi dostal do rúk prieskum, v ktorom dvadsaťtisíc ľudí zo 180 oblastí v pätnástich štátoch EÚ (teda ešte bez novej desiatky členov) hodnotilo mieru svojho šťastia a celkovej spokojnosti so životom.

Viac než bohatstvo je viera v občiansku spoločnosť

SkryťVypnúť reklamu

Na prvom mieste sa ocitli Dáni. Z výskumu vyplynulo, že miera šťastia výrazne závisí od dôvery občanov vláde, polícii a právnemu systému; že dôležitejšia než bohatstvo je viera v občiansku spoločnosť, kde sa ľudia vzájomne podporujú a veria si. „Je to naozaj tak?“ opýtal som sa v Kodani naturalizovanej Slovenky pani Ľubice Pedersen, ktorá vyštudovala vedu o výtvarnom umení a pracuje tu ako profesionálna prekladateľka.

„Zrejme áno,“ usmieva sa, „možno to súvisí aj s tým, že Dáni sú skromní. Málo ľudí tu má málo prostriedkov, a ešte menej ich má príliš veľa. Spoločnosť je rovnostárska, v uliciach Kodane nevidno množstvo žobrákov a v okrajových štvrtiach nie sú obrovské prepychové vily so stálou ochranou. Dáni poctivo recyklujú odpad a odvážajú ho na triedené skládky, donekonečna diskutujú o veciach verejných v množstve spolkov a združení, zastávajú práva aj tej najprapodivnejšej menšiny, nikto sa tu netituluje, všetci si tykajú a žiaci oslovujú učiteľov krstným menom. Dáni patria k najmenej skorumpovaným národom v Európe, ktorý má najväčšiu dôveru k polícii. Panuje tu azda najvýraznejšia rovnosť v postavení mužov a žien.“

SkryťVypnúť reklamu

Vypočul som si so závisťou túto stručnú charakteristiku a dovolil si akurát zanadávať na počasie: vonku husto pršalo a fúkal nepríjemný vietor. Pani Ľubica sa mierne usmiala a odvetila: „Dáni vravia, že nejestvuje zlé počasie, iba nevhodné oblečenie.“

Vzápätí som neďaleko radnice zapadol do obrovského antikvariátu, kde existovalo jediné triedenie: chaos. Kopy kníh vedľa seba, pod sebou, v škatuliach, na širokých stoloch; a v tej mäteži sa prehrabávali knihomoli víriac okolo seba jemný prach.

Predstavil som si, ako by si tu nesmierne voľkali dvaja ľudia: Kornel Földvári a Jan A. Pitínský - ten ma poveril, aby som mu z Kodane doniesol fotku domu Sörena Kierkegaarda, ale nič podobné som nenašiel, iba desiatky jeho kníh v dánčine.

Hlavné mesto na ostrove

SkryťVypnúť reklamu

Kodaň je mesto na ostrove Sjaelland. Kto v Európe má čosi podobné: hlavné mesto kontinentálnej krajiny na ostrove!? Krajiny s piatimi miliónmi obyvateľov (ako Slovensko), s polmiliónovým hlavným mestom (ako Bratislava). No, celkom tak to nie je, spolu so širokou oblasťou priliehajúcich mestských častí – tzv. Veľká Kodaň – má takmer dva milióny: žije tu teda tretina Dánov. Ale čo je ešte dôležitejšie: toto veľké mesto je príjemné, neprepchaté autami, s vynikajúcimi podmienkami pre cyklistov (5 miliónov Dánov má 4 milióny bicyklov).

Keď sa plavíte vyhliadkovou loďou po kanáloch, ktoré sa vinú od prístavu až takmer do centrálnych častí mesta, vnímate kompaktnú a komornú (!) panorámu nenarušenú jedinou výškovou budovou. Tu musím svoje rozprávanie mierne prerušiť. Aby som pravdu povedal, jeden biely mrakodrap sa v panoráme mesta týčil ako výsmešný prst. A tak som sa pobral k opache. Keď som k nej dokráčal, zistil som, že je to jeden z kodanských chrámov, obstavaný lešením, ktoré bolo ovinuté bielou celtou. Chrám sa renovoval! V celom meste je jediná výšková hnusná škatuľa, týči sa neďaleko hlavnej stanice: hotel Radisson.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac šesť poschodí

To, pravdaže nie je len tak, pán hlavný architekt mesta Bratislavy a páni radní; v Kodani sa dodržiava rozhodnutie staré zopár storočí: nijaký dom nesmie mať viac ako šesť poschodí. Keď prechádzate – či už loďou alebo pešo – štvrťami okolo prístavu, vidíte desiatky starých skladov a budov prerobených na obytné domy, ale aj novostavieb, ktoré veľmi citlivo „kopírujú“ nielen výšku, ale aj materiály a siluety pôvodných stavieb.

Sú v nich luxusné byty, ale opäť nič megalomanské: nízke stavby s malými predzáhradkami, tehly a drevo... A drobné plôtiky! Okná obrátené k vode, vidíte do bytov. Tak je to aj v obyčajných mestských obyt­ných domoch. Nijaké záclony, za oknami nebývalo široké parapety, na nich kvety, večer lampy či sviečky. Ľudia sa neuzatvárajú, vpúšťajú si dovnútra svetlo, nebo, slnko i pohľady.

SkryťVypnúť reklamu

V prístavnej štvrti som videl sídlo najväčšej plavebnej spoločnosti: nijaký mrakodrap, ale niekoľko jednoduchých bielych šesťposchodových budov za sebou. Keby ich postavili nad seba, hneď by z nich bola 24-poschodová opacha. Mimochodom na ostrove, kde sa stavali lode, sa v hladine odráža moderná budova opery otvorenej v roku 2005 (1,5 miliardou dánskych korún prispela firma Maersk), na druhej strane zálivu sa dokončuje novostavba činoherného divadla (otvoria ju na budúci rok), v okolitých budovách zadaptovaných prístav­ných skladov a vojenských objektov sa skrývajú Akadémia umení, fakulta architektúry a konzervatórium, v priestoroch bývalej plynárne a elektrárne sú experimentálne divadelné scény.

Dolce far niente po dánsky

Nad hladinou kanála sa čierne blyští Kráľovská knižnica prezývaná „Čierny diamant“, presklenná nová budova obložená čiernym granitom zo Zimbabwe, v ktorej sa trblieta odraz slnkom zaliatych sčerených vĺn. Neďaleko je novostavba Amagerbanky, nijaká dvadsaťposchodová kukurica, ale trojposchodová elegantná a jednoduchá budova z keramických tehál. Dáni jednoducho nechcú byť „americkejší ako Američania“, ale ctia a rešpektujú vlastné tradície, vkus a prostotu. S citom, nenápadne, noblesne.

SkryťVypnúť reklamu

Keď už som pri tých kaná­loch: plavia sa tu rôzne člnky, lodičky, bárky (nijaké jachty či rýchle športové člny) – a na nich Kodančania popíjajú, čítajú, pofajčievajú vodné fajky i cigary a vyškierajú sa do slnka. Neviem, ako sa po dánsky povie „dolce far niente“, ale presne toto je ono!

A čosi podobné vidíte cez víkend aj v parkoch. Ľudia sa povaľujú v tráve, deti behajú a kopú do lopty, dámske krúžky alias „babince“ rozložené na dekách ako z Manetových obrazov klebetia a dvojica milencov na skromnej osuške si gurmánsky nalieva víno do vysokých štíh­lych pohárov.

Kultová Christiania

A pre nás – dnes starcov, no v šesťdesiatych rokoch mládež krstenú Wood­stockom a hnutím hippies - je v Kodani ešte jedno kultové miesto: Christiania. V roku 1971 armáda vyprázdnila priestory kasární a vojenské pozemky neďaleko jedného z centrálnych kanálov, a hneď na to ich obsadila nekonformná mládež, zväčša hippies, aby tu žili podľa vlastných zásad, vkusu i ideálov.

SkryťVypnúť reklamu

Bolo to ilegálne a všade na svete by ich hnali. Dáni ich tam však nielen nechali, ale v deväťdesiatych rokoch ich pobyt legalizovali a dohodli sa na platení poplatkov za spotrebu elektriny a vody. Odvtedy tu odrástli takmer dve generácie, v bizarných domčekoch a príbytkoch uprostred zelene a pri vode, v tisíchlavej enkláve fungujúcej podľa zásad priamej demokracie, v sociálnom „raji na zemi“ (len vďaka dánskej tolerancii a veľkorysosti).

Všetci sa tu poznajú, žijú tu početné rodiny, ale aj zdevastovaní narkomani, usporadúvajú sa koncerty, fungujú svojpomocné jasle a škôlky, divadlo aj kabaret, volený zástupca tejto „hippiesáckej komunity“ sedí v mestskom zastupiteľstve.

Samozrejme, že Christiania je dnes objektom turistického záujmu. Fotografovanie je zakázané. Ale napriek tomu, že sa z Christianie stal istý druh skanzenu, mnoho ľudí si tu zachovalo hrdosť a slobodu.

SkryťVypnúť reklamu

Aj takáto sloboda voľby však patrí k neobyčajne demokratickému a najstaršiemu kráľovstvu na svete, kde ľudia ochotne platia vysoké dane, aby v ich krajine nikto nemusel žiť nedôstojne.

Zrejme aj preto sa považujú za najšťastnejších obyvateľov v Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
  4. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
  5. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  7. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  8. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  1. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
  2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  3. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  4. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
  5. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
  6. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
  7. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  8. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
  1. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 20 085
  2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 8 295
  3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 747
  4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 730
  5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 4 681
  6. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 865
  7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 571
  8. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 2 278
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Vasiľov
  2. Vladimír Benčík: Rím - Tajomstvá Vatikánskych múzeí (1. časť)
  3. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
  4. Iveta Bakitová: Laponsko - výlet za polárnou žiarou
  5. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Čachtice
  6. Monika Kusendová: Karibsko-mexické dobrodružstvá: na lodi, ostrovoch i pevnine
  7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Liesek (I)
  8. Aleš Tvrdý: Sedem mŕtvych byvolov
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 098
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 791
  3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 086
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 6 201
  5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 559
  6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 943
  7. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 3 621
  8. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 352
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťZatvoriť reklamu