BRATISLAVA. Zástupcovia letových dispečerov opäť varovali, že sa vrátia k februárovému štrajku. Ministerstvo dopravy im totiž nechce poskytnúť výsledky medzinárodnej kontroly v štátnom podniku Letové prevádzkové služby (LPS) a podnik údajne stále používa nebezpečné postupy. Uviedol to šéf Združenia riadiacich letovej prevádzky Luboš Laurenčík.
Letoví dispečeri štrajkovali vo februári za odvolanie riaditeľa LPS Romana Biraóa, pretože podľa nich nezaistil bezpečnosť letovej prevádzky. S ministerstvom sa nakoniec dohodli, že fungovanie LPS skontroluje Európska agentúra pre bezpečnosť letovej prevádzky. Tá však podľa ministra dopravy Ľubomíra Vážneho žiadne podstatné chyby neodhalila.
„Vieme, že nálezy auditu potvrdili vážne nedostatky v spôsobe riadenia podniku,“ oponuje Laurenčík. Podľa neho originál výsledkov auditu nie je možné získať. Okrem toho vedenie LPS zavádza neodskúšané postupy, ktoré vlastným vyšetrovaním označilo za nebezpečné, tvrdí. Navigátori od februárového štrajku zostali v štrajkovej pohotovosti. „V prípade, ak minister dopravy nedodrží to, k čomu sa zaviazal, budeme nútení pristúpiť k opätovnému začatiu štrajkových aktivít,“ povedal Laurenčík.
Rezort dopravy však tvrdí, že sľuby, ktoré dal vo februári dispečerom pri vyjednávaní o ukončení štrajku, plní. Dispečerom vtedy okrem medzinárodného auditu sľubil aj možnosť kontrolovať jeho priebeh a prístup k zisteniam.
Výsledky auditu boli podľa Evy Benešovej z ministerstva dispečerom sprístupnené pri príprave akčného plánu na nápravu chýb, ktoré audit zistil. Ministerstvo tiež tvrdí, že dispečeri o sprístupnenie výsledkov auditu ešte nepožiadali oficiálnou cestou. Výsledky auditu sú však podľa hovorcu rezortu Mariána Jánošíka verejne dostupné na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Dostane ich každý, kto o ne požiada.
„Nemali sme prečo žiadať. S ministerstvom sme sa dohodli, že nám budú odovzdané všetky dokumenty,“ povedal Pavel Bugár. Počas februárového štrajku bol hovorcom dispečerov. Dodal, že riadiaci letovej prevádzky oficiálne o výsledky auditu požiadali v priebehu minulého týždňa. O ďalšom postupe navigátorov sa rozhodne na valnom zhromaždení Združenia riadiacich letovej prevádzky vo štvrtok.
Ministerstvo medzitým pokračuje v príprave akčného plánu na nápravu chýb, ktoré odhalil audit európskej bezpečnostnej agentúry. V priebehu júna by sa ním mala zaoberať vláda. Vážny pri prezentovaní výsledkov auditu v máji vyhlásil, že väčšina problémov by sa mala odstrániť do troch mesiacov.
Februárový štrajk časti letových dispečerov na 5 dní obmedzil prelety komerčných lietadiel nad Slovenskom. Hlavné slovenské letiská vybavovali lietadlá bez obmedzení. Lety, ktoré chceli cez slovenský vzdušný priestor len križovať, však museli voliť obchádzkové trasy. Slovensko spôsobilo niekoľko tisíc minút meškaní v európskom letovom systéme. Škody LPS dosiahli milióny korún a podnik sa vystavil riziku žalôb zo strany poškodených prepravcov.
Požiadavky dispečerov
uznané
zavádzanie odskúšaných systémov
výcvik a školenia
tréning a zdokonaľovanie leteckej angličtiny
neuznané
bezpečnosť letovej prevádzky
lepšie podmienky na výkon práce
odvolanie šéfa Letových prevádzkových služieb R. Bíra