Na poľskej Jantárovej ceste nájdete aj mesto Malbork, ktoré sa pýši najväčším zámkom v Európe v gotickom štýle. Malbork leží asi 60 kilometrov od Gdanska a za svoje sídlo si ho v 13. storočí zvolili križiacki rytieri. Impozantná stavba z tehál na 20-hektárovom pozemku zanechá veľký dojem. Skrýva však nielen dejiny križiakov a Poľska, ale aj fantastické zbierky šperkov z jantárov.Križiacki rytieri prišli na poľské územie na pozvanie šľachty a asi v roku 1274 začali stavať hrad pri rieke Nogat, ako stredisko výbojov proti pohanským Prusom. Prípravy na stavbu trvali od roka 1272. Najviac námahy pohltila produkcia približne 4 480 000 tehál, použitých v priebehu výstavby.
V roku 1276 osada, ktorá vznikla pri stavbe hradu, dostala mestské práva a nazvali ju Marienburg.
Keď sa do Malborka v roku 1309 presídlil veľmajster rádu nemeckých rytierov Siegfried von Feuchtwangen, mesto sa stalo trvalým sídlom veľmajstrov rádu, ktorí na takmer 200 rokov prebrali kontrolu nad okolitým územím. Začalo sa s prestavbami a prístavbami pôvodného hradu, ktorý pomenovali horným hradom. Základom hradného komplexu sa stal tzv. prostredný hrad a okrem neho pribudlo aj rozsiahle predhradie. Najväčší rozmah dosiahol hradný komplex za čias veľmajstra Winricha z Kniprode (1351 - 1382).
Nedobytná pevnosť
Foto: Foto - autorka |
Hrad nikdy nikto nedobyl. Pokúšali sa o to poľsko-litovské vojská pod vedením kráľa Vladislava II. Jagiella po úspešnej bitke pri Grunwalde 15. júla 1410, keď križiacke vojská utrpeli zdrvujúcu porážku. O Malbork bojovalo deväťtisíc poľsko-litovských vojakov a hrad bránilo asi tisíc križiakov. Hrad však zostal nedobytý.
Druhý pokus dobyť hrad sa uskutočnil v roku 1454. Tentokrát sa Poliaci dobýjali na hrad pol roka, ale bez úspechu. O tri roky neskôr poľský kráľ Kazimír IV. Jagelovský kúpil hrad za obrovské peniaze (190-tisíc maďarských florenov) od českých rytierov, u ktorých križiaci boli zadĺžení. Tento stav potvrdila aj torunská mierová zmluva z roku 1466.
Odvtedy vyše 300 rokov sídlili na zámku Poliaci. V poľských rukách ostal Malbork až do delenia krajiny v roku 1772. Hrad bol poškodený počas vojen so Švédskom a napoleónskych vojen. Preto ho od roku 1817 rekonštruovali.
S prestávkami pokračovali rekonštrukčne práce až do druhej svetovej vojny. Politická situácia Nemecka v tridsiatych rokoch sa odzrkadlila aj na každodennom živote zámku. Na hlavnej veži sa 1. mája 1933 objavila vlajka tretej ríše. V objekte sa často konali slávnosti s účasťou nacistických funkcionárov. Počas vojny hrad takmer zničili vojaci Červenej armády.
Čo skrýva zámok?
Zámok bol niekoľkokrát prestavovaný a modifikovaný. Menila sa aj funkcia zámku. Plnil úlohu kláštora, pevnosti, reprezentačnej rezidencie vládnucich, vojenských kasární a dnes je tu múzeum. Reštaurátorom sa ho podarilo opraviť do podoby z počiatku 14. storočia. Pevnosť zapísali na zoznam svetového dedičstva UNESCO v roku 1997.
Gigantická červená stavba sa vypína nad mestom a človek pri nej skutočne cíti rešpekt. Samotný hrad sa delí na tri časti: hrad, kaplnku Panny Márie a pokladnicu. Výstavy prebiehajúce v interiéri obsahujú zbierku stredovekého umenia, zbraní, mincí, medailí, železných a hrnčiarskych výrobkov.
Neoceniteľná je zbierka jantárov. Tá urobí dojem aj na najväčšieho ignoranta šperkov. Veľké množstvo zlatožltého drahokamu v rôznych farbách, tvaroch, veľkostiach, s kúskami dávnych živočíchov, ktoré akoby spali v medovom náleve, a to všetko v najfantastickejších šperkoch, aké dokáže ľudský um a ruky vytvoriť.
Oplatí sa vyšliapať aj po schodoch na zámockú vežu, odkiaľ je výhľad na okolie.
Turistické atraktivity
Každý rok toto mesto, ktoré ma štyridsaťtisíc obyvateľov, navštívi pol milióna turistov. Malbork sa nachádza na križovatke dôležitých ciest medzi Varšavou a Toruňom, Berlínom a Krolewcom a patrí do elitného zoskupenia Poľské gotické zámky. Najlepšie je naplánovať si návštevu mesta v júni, keď sa konajú Dni Malborka. Práve vtedy tu môžete navštíviť jarmok a uvidieť vystúpenia známych osobností či koncerty.
V júli sa na dva dni Malbork (21. - 22. júla) stáva stredovekým mestom a diváci si môžu pozrieť akciu Obkľúčenie Malborka - presnú rekonštrukciu historickej bitky z roka 1410. Ide o pompézne predstavenie, kde účinkuje niekoľko stoviek ľudí z celého Poľska aj zo zahraničia. Pri vystúpeniach sa využívajú svetelné efekty a divákom sa ponúkajú nielen dobové súboje, ale aj ukážky starých remesiel a na záver celej parády nesmie chýbať ohňostroj.
Od mája do polovice septembra sa vo večerných hodinách koná predstavenie Svetlo a zvuk - nasvietený je len zámok, počuť zvuky koňov, rytierov a o histórii zámku rozpráva lektor. Celé predstavenie trvá 50 minút.
Praktické informácie
Turistická informácia (v sezóne) Piastowska 15, tel. 00 48 55 273 49 90, e-mail: cit@um.malbork.pl
Turistické atrakcie
Múzeum, Staroncińska 5, rezervácia lístkov: 00 48 55 647 09 78, fax. 647 09 76, 647 09 77, kasa@zamek.malbork.pl, www.zamek.malbork.pl Múzeum - (otvorené každý deň, okrem pondelkov - v sezóne - od 9.00 do 19.00, mimo sezóny od 9.00 do 17.00)
Expozície
Prostredný zámok: porcelán, militaria, stredoveký systém kúrenia najväčšej miestnosti na zámku, Madonna, obytné vnútro a reprezentačné priestory v Paláci Veľkých majstrov
Vysoký zámok: kuchyňa, vitráže z 19. storočia, expozícia jantárov, výstavy: Na sakrálnom a besednom stole, Stredoveká kamenná a drevená socha
Predzámok: Palác Veľkých majstrov
Podujatia: v turistickej sezóne - plavba loďou po rieke Nogat, predstavenie v plenéri Svetlo a zvuk, Obkľúčenie Malborka, Dni Malborka, nočná prehliadka zámku v prítomnosti mnícha a sprievodcu.
Autor: Małgorzata Wojcieszyńska