Turisti majú v posledných rokoch čoraz väčší záujem o výlety do vinohradníckych oblastí, návštevy vínnych pivníc a ochutnávky tých najlepších vín. Vďaka "vínnej" turistike sa vínu a vinárom z nádherných oblastí Prímoria, ostrovov či vnútrozemia dostáva veľa pozornosti a záujmu.
Chorvátsko má mnoho pôvodných - autochtónnych - odrôd viniča, z ktorých by sa pri väčších investíciách v budúcnosti mohli vyrábať celosvetovo uznávané a vysoko hodnotené vína. Mnohí vinári oživujú aj staré vínne pivnice, aby víno, ktoré produkujú, malo čo najviac autentickosti ako pravý produkt z minulosti.
Víno sa za mnohé roky stalo tekutým sprievodcom rôznych domácich jedál, slávnostných príležitostí, sviatkov či bežných posedení s priateľmi, hosťami a ani v súčasnosti nikdy nechýba na stoloch spolu s chlebom a olivovým olejom.
Zaraďuje sa k svetovým
vínam
Víno je jedným z najpopulárnejších alkoholických nápojov a považuje sa za najdôležitejší prvok európskej a mediteránskej kuchyne i kultúry krajiny.
V Chorvátsku má v niektorých častiach krajiny pestovanie viniča a výroba vína mnohoročnú tradíciu. Záujem svetových odborníkov o chorvátske víno sa začal až koncom roku 2003.
Niektoré chorvátske vína boli vtedy dobre ocenené a zaradené do známej publikácie Sprievodca vínami od svetového publicistu a vydavateľa Hugha Johnsona. Na jar 2004 sa chorvátskym vínam dostalo mnoho pozornosti od odborníkov z Francúzska, keď vplyvný francúzsky časopis venujúci sa enológii La Revue du Vin de France udelil výnimočné recenzie vínu Plavac barrique z roku 1999, prošeku Hectorovich od hvarského vinára Andre Tomiča a vínu Plavac Murvica od vinára Hrvoja Bakoviça z ostrova Brač.
Ďalšie medzinárodné úspechy prišli v lete roku 2004, keď sa vinár Ivan Enjingi zo Slavónie stal absolútnym víťazom v kategórii kupážovaných (miešaných z rôznych odrôd) bielych vín podľa výberu odborníkov najprestížnejšieho svetového časopisu o vínach, britského Decantera.
Aj súťaže
S ohľadom na klimatické podmienky, tradíciu vinohradníctva a fakt, že sa tu nachádzajú dva chýrne vinárske závody, krajina by o pár rokov mohla pravidelne zaznamenávať významné úspechy na svetovom trhu s vínami.
Aby sa práca vinárov a vinohradníkov dostala do širšieho povedomia, organizuje Združenie vinohradníkov a vinárov pravidelne od roku 1994 medzinárodnú výstavu vína v Poreči.
Vinistra - ako sa nazýva výstava, sa organizuje pod záštitou chotvátskeho ministerstva pôdohospodárstva, lesníctva i vodného hospodárstva Chorvátskej republiky a na organizácii sa podieľajú mnohé významné turistické i vinárske inštitúcie. Okrem rôznych sprievodných akcií sa organizuje aj národná súťaž someliérov. (pj)