Kopce lákajú k letu do nebies, roztiahnutiu krídiel a jemnému vznášaniu sa po vetre.
Pod sebou vidíte jemné detaily pláží, kde more súperí s pobrežím a objíma ho vo svojom náručí.
Práve pre takýto výhľad a široké možnosti sem cestujú padáčkári či paraglajdisti. Najskôr vyjdú do hôr peši, odrazia sa z kopca a snažia sa pomocou veterných prúdov stúpať do neznáma. Horolezcov sem lákajú skaly a skalky v okolí riek a pri mori a môžu tak skĺbiť vodu so svojím koníčkom. Hory sú pre-tkané hlbokými jaskyňami, ktoré zas lákajú jaskyniarov.
Bohužiaľ, vojna zanechala v tejto krajine nezmazateľné stopy, vďaka ktorým sú niektoré oblasti pre lietanie nedostupné. Vidno to najmä na úseku Karlovac, okolo Plitvického jazera, v nádherných horských údoliach, ktoré sú na lietanie ako stvorené. Celá oblasť bola zamínovaná a tabuľky varujúce pred mínami môžete zazrieť aj v súčastnosti. Okolie hlavných ciest je bezpečné, avšak v horách sa na to spoľahnúť nedá.
Paraglajding
Nie je dobré stratiť sa a odle-tieť. Pobrežie na Makarskej je prevažne skalnaté, miestami zarastené trávou či kríkmi. Terén s vrcholkami okolo 1,5 kilometra vysokými je členitý, nie je ťažké sa tu stratiť, navyše tu takmer nie sú potoky či pramene. Ako varovanie poslúži príklad českého turistu spred ôsmych rokov, ktorý si naľahko vyšiel na kopec, aby si vyfotografoval kemp. Dodnes sa nevrátil.
Na Makarskej sa lieta prevažne nízko nad skalami, dostupnosť je asi do pol kilometra. Veľkým problémom môže byť pristávanie, lebo hory sa často končia priamo v mori, rovné miesta sú zastavané a ostatných, kde sa dá "aspoň nejako" pristáť, je málo.
Kaňoning
Na rozdiel od Slovinska je kaňoning v Chorvátsku menej známy. Pri kaňoningu vlastne ide o menšiu výpravu v málo prístupnom riečnom koryte či tiesňave, kombináciu skalného lezenia v strmých stenách riečneho kaňonu, zlaňovanie vodopádov spojené s plávaním v divokej vode rieky. V Chorvátsku si môžete kaňoning zatiaľ vyskúšať iba na rieke Cetina.
Igor Plávka, Michal Bujna
Zdroj a viac info na: www.chorvatsko.cz