Súboj zvádza s mestom Korčula.
Podľa obyvateľov juhodalmátskeho mesta Korčula, ktoré leží na rovnomennom ostrove, prišiel Marco v roku 1254 na svet práve tu. Keďže dôkazy nemá ani jedno mesto, rodné domy sú hneď dva. V tom v Korčuli je symbolické múzeum.
Do úzkej uličky neďaleko katedrály sv. Marka by ste ani nezabočili, jednoducho nevyzerá lákavo. Bedekre vás navigujú len zbežne, orientačné tabule chýbajú. V obchodíkoch so suvenírmi vás však usmernia.
Húf turistov stojí pred vchodom do úzkeho poschodového domu. Až keď sa dostanete dnu, pochopíte.
Hore vedú schody cez podesty až do veže. V priebehu stáročí totiž z domu zostalo len torzo, ktoré miestni udržiavajú. Pôvodne bol dom širší, dnes sú však z časti domu len obvodové múry, kde uprostred rástli obrovské zelené lopúchy.
O expozícii ako takej sa nedá hovoriť - je to len výstava kópií listín či mapy Polovej cesty do Číny. Schody sú také úzke, že musíte na podestách čakať. Z veže je nádherný výhľad na mesto, aj tu sa však musíte ústretovo striedať s ostatnými.
Je celkom možné, že sa práve v tomto dome nejaký Marco Polo predsa len narodil. Meno totiž bolo v meste v 13. storočí úplne bežné. Dokonca vraj dodnes ich potomkovia žijú v neďalekom Orebiči.
V dome v Korčuli sa údajne narodili aj jeho bratia. V roku 1271 sa Marco vybral do Kublajchánovej ríše. Bol jedným z prvých Európanov, ktorí prešli východnú Áziu. V roku 1298 sa vo vodách pri meste odohrala bitka medzi Janovčanmi a Benátčanmi. Víťazmi boli Janovčania, ktorí zajali aj Marca Pola.
Ten vo väzení v Pise spísal svoje zážitky z ciest, ktoré trvali 25 rokov.
(jač)