Vysoké Tatry 29. mája (TASR) - Dni otvorených dverí vo vysokohorských observatóriách, sériu prednášok, olympiádu či celoslovenský seminár pre učiteľov pripravujú tatranskí astronómovia v rámci projektu orientovaného na popularizáciu vedy.
"Pracoviská na Skalnatom plese a Lomnickom štíte po prvýkrát v tomto roku otvoria pre verejnosť 2. júna. Ďalšiu príležitosť ponúknu o týždeň neskôr 10. júna. Skúsenosti z vlaňajška potvrdzujú, že účastníci vítajú možnosť navštíviť kupolu s prístrojmi, vidieť a vyskúšať koronograf," uviedol pre TASR Vojtech Rušin z Astronomického ústavu SAV. Pripomenul, že pobyt na Lomnickom štíte je časovo obmedzený. "Od júla do októbra pripravíme ďalšie štyri stretnutia s verejnosťou. Budú raz mesačne, spravidla v sobotu." Okrem toho v sídle ústavu v Tatranskej Lomnici ponúknu exkurzie pre školy, ktoré prejavia záujem o astronómiu.
"V rámci Agentúry pre podporu vedy a výskumu sme podali tri projekty zamerané na popularizáciu astronómie. Prvý má názov Stretnutia s vesmírom, bude zahŕňať prednášky po celom Slovensku, stručný astronomický slovník na našej webstránke a Dni otvorených dverí na vysokohorských pracoviskách," spresnil Rušin.
Ďalším z projektov je astronomická olympiáda, ktorá bude prebiehať od roku 2007 do roku 2010 v dvoch kategóriách - pre školákov vo veku od 11 do 14 rokov a od 15 do 18 rokov. Zámerom je umožniť deťom a mladým ľuďom spoznávať krásy vesmíru. Tretí z projektov je regionálny, má názov Astronómia - veda pre žiakov a učiteľov. "Máme dohodu s piatimi školami v okrese Poprad, ktoré dostanú financie na nákup dataprojektorov, notebookov, žiaci budú môcť navštíviť pracovisko astronómov v Tatranskej Lomnici a naopak astronómovia budú popularizovať vedu v týchto školách," uviedol Rušin.
Vedecký tajomník Astronomického ústavu Ján Rybák doplnil, že v rámci projektu Stretnutia s vesmírom pripravujú astronomický seminár pre učiteľov základných a stredných škôl. Uskutoční sa 4. - 6. októbra. Určený je pedagógom, ktorí sa zaujímajú o najnovšie poznatky o Slnku a jeho akvitite, vplyv slnečnej aktivity na Zem, globálne klimatické zmeny, meteority a podobne. V rámci projektu uhradia 60 účastníkom náklady na dopravu, ubytovanie a stravovanie. Záujemcovia nájdu prihlášku aj na internete.