Brusel 22. mája (TASR) - Prevažná väčšina občanov Európskej únie podporuje zákaz fajčenia na pracoviskách a uzavretých verejných priestranstvách, vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorého výsledky dnes zverejnila Európska komisia.
Takmer polovica Európanov uviedla, že nikdy nefajčila a jeden z piatich respondentov s fajčením prestal. Najviac osôb, ktoré nikdy nefajčili, je v Portugalsku (64 percent) a na Slovensku (59 percent)
Jedna tretina Európanov sú fajčiari. V prípade Slovákov je to jedna štvrtina, pričom 81 percent z nich fajčí pravidelne. Celkovo 24 percent slovenských fajčiarov vyfajčí denne päť až deväť cigariet, 22 percent vyfajčí 10-14 cigariet a 20 percent menej než päť cigariet. Jedno percento slovenských fajčiarov uvádza vyše 40 cigariet denne.
Jeden z troch Európanov priznáva, že sa v uplynulých 12 mesiacov snažil prestať s fajčením. Najčastejšie sa o to pokúšali Briti (46 percent), Maďari (43 percent), Slováci a Íri (obe krajiny 40 percent). Polovica Slovákov, ktorí sa snažili prestať s fajčením, vydržala maximálne šesť dní. Jedna pätina dokázala vydržať bez fajčenia viac ako dva mesiace. Pri svojom poslednom pokuse prestať s fajčením takmer polovica britských fajčiarov požiadala o pomoc lekára alebo iného odborníka. Slováci a Litovčania takúto pomoc vyhľadali najmenej často, keď tento postup priznalo len jedno percento respondentov.
Najčastejším dôvodom, pre ktorý sa Európania vracajú späť k fajčeniu, je priveľký stres. U polovice Slovákov to bola neschopnosť dokázať premôcť túžbu zapáliť si a u tretiny spomínaný stres.
Väčšina Európanov je presvedčená, že existujú a rešpektujú sa zákony zakazujúce fajčenie na verejných priestranstvách, akými sú prostriedky verejnej dopravy, nemocnice, či školy. Tvrdí to aj 21 percent Slovákov, čo je najmenej v EÚ.
Takmer deväť z desiatich Európanov podporuje zákaz fajčenia v úradoch, uzavretých pracoviskách či uzavretých verejných priestranstvách. Takmer osem z desiatich podporuje aj zákaz fajčenia v reštauráciách, pričom vyše polovica je za absolútny zákaz fajčenia v týchto zariadeniach. V baroch či krčmách by fajčenia zakázalo 62 percent opýtaných. Zákaz fajčenia v reštauráciách podporuje alebo skôr podporuje aj 79 percent Slovákov, zatiaľ čo v prípade barov a krčiem je to 53 percent. Najväčšiu podporu má takýto zákaz u Írov, najmenší u Čechov.
Skoro polovica občanov únie považuje pasívne fajčenie za nebezpečné. Najviac tvrdení, že pasívne fajčenie nie je nebezpečné, sa zistilo v Poľsku. Jedna tretina fajčiarov uviedla, že fajčí doma aj v prítomnosti detí a jedna štvrtina aj v prítomnosti tehotných žien. Fínski, švédski a slovenskí fajčiari sa ukázali ako najohľaduplnejší, pretože najmenej často fajčia v prítomnosti nefajčiarov (30, resp. 32, resp. 43 percent). Najmenší ohľad na nefajčiarov berú španielski fajčiari, pretože vyše osem z desiatich fajčí aj v prítomnosti nefajčiarov. Deväť z desiatich Švédov si nikdy nezapáli v prítomnosti detí. Platí to aj pre vyše osem z desiatich Lotyšov, Grékov, Fínov a Slovákov. Slovenskí fajčiari patria spolu s lotyšskými, litovskými a maltskými k najohľaduplnejším voči tehotným ženám, keď vyše 90 percent uviedlo, že v takejto spoločnosti si nikdy nezapália. Najviac fajčiarov, ktorí siahnu po cigarete aj v prítomnosti dieťaťa či tehotnej ženy v aute, je medzi Dánmi.