SME

Yucatán polostrov mayských ruín a hojdacích sietí

Mexický polostrov Yucatán sme brázdili týždeň a nestačilo to na to, aby sme ho prešli celý. Na Yucatáne totiž treba spomaliť a aj pri mori treba ostať dlhšie ako jeden deň. Tento výbežok Mexika je rovnako rozmanitý ako celá krajina. Nemá hory, ale má ...

Chichén Itzá.Chichén Itzá. (Zdroj: AUTORKA)

Mexický polostrov Yucatán sme brázdili týždeň a nestačilo to na to, aby sme ho prešli celý. Na Yucatáne totiž treba spomaliť a aj pri mori treba ostať dlhšie ako jeden deň. Tento výbežok Mexika je rovnako rozmanitý ako celá krajina. Nemá hory, ale má mayské ruiny, španielske dedičstvo, tajuplné cenotes a nádherné pláže, kde netreba robiť vôbec nič, len ležať v piesku, objavovať podmorský svet a večer sa hojdať v hamake. Ako bonus je dobré jedlo, pivo alebo čerstvé ovocné šťavy. Kto sa teší na tequilu, neoľutuje.Vyrazili sme z Méridy, hlavného mesta štátu Yucatán, ktorý polostrovu dal meno. Je dobré požičiať si auto. Cesty sú rovné, lemované nízkou hustou džungľou a sú pomerne bezpečné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V noci však predsa len nie je múdre jazdiť. Ľahko sa môže stať, že zrazíte chodca či cyklistu, alebo rozbijete auto na spomaľovači jazdy. Takzvaných "topes" je všade neúrekom a zvyčajne splývajú s vozovkou.

Pritom značky hlavnej alebo vedľajšej cesty nenájdete a neplatí ani pravidlo pravej ruky. Za každou zákrutou si však môžete prečítať, že by ste nemali šoférovať unavení a po nehode nie je nič také ako predtým, alebo, že by ste za volantom nemali riskovať, keďže vás doma čaká rodina.

Mérida

Mérida je koloniálne mesto, ktoré nesie španielsky rukopis. Každý deň sa tu niečo deje, a keď máte šťastie ako my a zavítate doň počas veľkonočných sviatkov, polícia uzavrie centrum mesta pre autá. Potom môžete tancovať salsu spolu s meridianos aj s turistami, kde sa vám zachce. Nejaká kapela sa nájde na každej ulici.

SkryťVypnúť reklamu

Mérida má takmer 700-tisíc obyvateľov a rozkladá sa na severovýchode polostrova. Väčšina domov je nízkych, bez klasických šikmých striech, zoradených do pravouhlých očíslovaných ulíc, takže orientácia nie je zložitá. Mesto neleží pri mori, ale autom ste pri ňom za polhodinu. Domáci postavili diaľnicu bez jedinej

zákruty priamo k Mexickému zálivu a letovisko Progreso, vzdialené asi 50 kilometrov, je ich vysunutým domovom.

Ak si dáte kávu v kaviarni na začiatku známej promenády Paseo de Montejo, môže sa vám stať, že vás čašník usadí k oknu "s výhľadom na more". To, že sedíte pri kruhovom objazde v centre Méridy, nech vás nepletie. Paseo de Montejo nadväzuje na spomínanú diaľnicu. Zadívajte sa poriadne a za lukratívny flek sa poďakujte.

SkryťVypnúť reklamu

V Méride si určite nenechajte ujsť miestny trh, prehliadku koloniálnych budov, medzi nimi katedrálu stojacu na mieste pôvodného mayského chrámu, univerzitu, divadlo či antropologické múzeum. Cestou si dajte pozor na vreckárov a autobusy, ktoré na chodcov na preľudnených chodníkoch neberú ohľad.

Ak si požičiate auto, natankujte doplna a snažte sa o to inde ako v Karibiku a iných letoviskách. Štátne pumpy Pemex (jediné v krajine) môžu mať rozdielne ceny, respektíve vás ich zamestnanci v turistami vyhlásených miestach budú považovať za boháčov. Čo znamená, že cena bude vyššia.

Na cestu si nezabudnite kúpiť okrem vody aj marquesitu - palacinku so syrom a nutelou a nedajte sa odradiť touto kombináciou.

Cestou do Chichén Itzá

SkryťVypnúť reklamu

Jedna z najznámejších mayských pyramíd na svete leží asi na pol ceste z Méridy na karibské pobrežie. Je lepšie ísť po starej ceste, nová diaľnica naprieč poloostrovom je drahá, jej výhodou je len menej dier. Takmer všetky značky však turistov navádzajú práve na platenú diaľnicu, držte sa preto mapy.

Starou cestou aspoň zažijete niečo zo života miestnych. Pri každom spomaľovači v dedine sa snažia niečo predať, zvyčajne kokosové orechy a iné ovocie.

Zaraziť vás tiež môžu rozostavané domy, ktorých býva v dedine zvyčajne vždy viac ako tých hotových. Takmer každý druhý má omietku pomaľovanú bilbordmi politika, ktorý práve bojuje o priazeň v regionálnych voľbách. Vraj za to domácim platia. Kandidáti na prezidentské voľby, ktoré sa konali vlani v lete, sa vám zo stien prihovárajú dodnes a pravdepodobne to tak zostane až do ďalších volieb. Mexické príbytky sú na vidieku veľmi biedne. Miestnym často vidieť až do obývačky, veľakrát jedinej miestnosti, v ktorej zaručene visí minimálne jedna hojdacia sieť a hučí malý televízor.

SkryťVypnúť reklamu

Ručne pletené siete - hamaky, ktoré sa tradične vyrábajú na Yucatáne, dostať na každom kroku. Kúpte si aspoň jednu. Leží sa v nej veľmi príjemne.

Pod pyramídami

Chichén Itzá je najslávnejšié mayské a toltécke archeologické nálezisko na Yucatáne a zároveň najlepšie zreštaurované. Najväčšia pyramída El Castillo je 25 metrov vysoká a ohúri vás hneď po vstupe. Tento chrám začali Toltékovia stavať v 11. storočí na pôvodne menšej pyramíde z roku 800 n. l. a v skutočnosti je to mayský kamenný kalendár.

Mayovia boli známi matematici a astronómovia. Používali numerický systém od jeden do dvadsať a vymysleli nulu. Pyramída El Castillo je rozdelená na osemnásť terás, ktoré predstavujú osemnásť dvadsaťdňových mesiacov mayského kalendára a každé zo štyroch schodísk chrámu má 91 schodov. Spolu s plošinou na vrchole pyramídy je to 365 dní v roku.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho vytvára svetlo pozdĺž hlavného schodiska v čase jarnej a zimnej rovnodennosti neuveriteľnú tieňohru, ktorá pripomína šplhajúceho sa hada. Operený had bol maysko-toltéckou kultúrou veľmi uctievaný.

V Chichén Itzá je okrem El Castilla ešte veľa pozoruhodných stavieb, napríklad ihrisko na loptové hry, chrám tisícich stĺpov, observatórium, tržnica alebo sauna.

V okolí predávajú domáci remeselné výrobky, indiánske masky, striebro či tradičné oblečenie. Zmes je to neuveriteľná, dajú sa však nájsť krásne ručne robené kúsky. Zjednávajte cenu, ušetríte.

Atrakciou náleziska je posvätné cenote - vápencová prepadlina plná sladkej vody, z ktorej hlbín archeológovia a potápači vylovili tisícky ľudských kostí a šperkov.

Cenote

SkryťVypnúť reklamu

Obetné cenote v Chichén Itzá však nie je jedinou na Yucatáne. Cenotes sú kdekoľvek a v horúcich dňoch vás príjemne schladia. Vo väčšine z nich sa totiž dá, na rozdiel od toho posvätného, plávať. Niektoré sú dokonca hotovými jaskyňami, v ktorých sa dá v sprievode profesionálov potápať.

Cenote Ik kil, neďaleko od Chichén Itzá, je prepadlina hlboká desiatky metrov. Jej dno je plné priezračnej vody na kúpanie.

Pobrežie

Na karibskom pobreží je na výber viacero letovísk. Niektoré z nich sú však len umelo vybudované turistické raje, kde si zaplávate aj s delfínmi.

Celkom príjemným miestom, kde zostať, je mestečko Playa del Carmen, ktoré však z roka na rok rastie a pomaly stráca na svojom šarme rybárskej dediny a prístavu potápačov. Naďalej však má biele pláže, tyrkysové more a trajekt vás odtiaľto odvezie na známy ostrov Cozumel. Koralové útesy v jeho blízkosti sú po Austrálii údajne druhým najkrajším miestom na svete, kde sa oplatí šnorchlovať.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by vás však po pár dňoch v Karibiku unavoval príliš vlhký vzduch a stovky turistov, zmeňte more. To v Mexickom zálive nie je také priezračné ako Karibik. V Celestúne, asi hodinu od Méridy, však budete na bielej pláži plnej mušlí prakticky sami. Spoločnosť vám bude robiť zopár Mexičanov a desiatky vtákov, ktoré tam žijú. Rozprávkové pelikány, kormorány a čajky sú všade, kam sa pozriete. Okrem toho sa loďkou môžete vybrať do lagúny za nádhernými plameniakmi.

Za návštevu stojí aj Campeche. Prístav má bohatú pirátsku históriu, ktorú dodnes pripomínajú zvyšky opevnení a bášt kedysi siahajúcich až do mora. Španieli ich v 17. storočí stavali 18 rokov potom, čo piráti mesto úplne vyplienili.

Autor: Jana Hoffstädterová-Hoschek

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 416
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 584
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 242
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 819
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 480
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 214
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 839
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 360
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 659
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 59 444
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 880
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 483
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 918
  6. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 20 090
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 544
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 13 570
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu