Bratislava 17. mája (TASR) - V súvislosti s otvorením oficiálneho začiatku letnej turistickej sezóny, vydáva TASR profil piatich destinácií, ktoré sú v ostatných rokoch z pohľadu Slovákov stabilne najžiadanejšie.
Názov: Egyptská arabská republika Medzinárodná poznávacia značka (MPZ): ET Internetová doména: .eg Čas k SEČ: +1 hodina Rozloha: 1 001 450 km2 Počet obyvateľov: 76 117 421 Hl.mesto v slovenčine: Káhira (6 850 000 obyv.) Úradný jazyk: arabský jazyk je oficiálny, používa sa aj anglický a francúzsky jazyk Mena: 1 egyptská libra (L.E.) = 100 piastersov Platí obojstranná vízová povinnosť.
Celková bezpečnostná situácia v Egypte je dobrá. Od roku 1981 je uplatňovaný výnimočný stav a v tejto súvislosti musia aj zahraniční turisti v Egypte rešpektovať daný stav. Po luxorskom atentáte 17. novembra 1997 egyptské úrady posilnili ochranu všetkých pamiatok a turistických atrakcií. Neodporúča sa cestovať do niektorých governorátov v strednom Egypte (Minja, Asjút, Sohág a Kena), kde je každý cudzí návštevník stredobodom pozornosti, aj polície. V oblastiach Horného Egypta egyptská bezpečnosť organizuje prepravu v konvojoch. Egyptská vláda pokračuje v programe likvidácie protipechotných mín a iných výbušnín, ktoré boli rozmiestnené počas predchádzajúcich vojen s Izraelom na mnohých miestach Sinaja a tiež na pobreží južne od Suezu. Riziko výbuchu mín je predovšetkým v pohraničných oblastiach Líbyjskej púšte, v regióne západne od el Alameinu, vo východnej časti polostrova Sinaj a na hraničných zónach s Izraelom. Neodporúča sa preto kúpanie mimo frekventovaných turistických lokalít či opustenie vyznačených turistických ciest v uvedených oblastiach. Je zakázané fotografovať vojenské a policajné objekty, železničné stanice, mosty, osôb v uniformách, vojenskú a policajnú techniku. V prípade prichytenia hrozí turistom zabavenie filmu.
Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča slovenským občanom, aby zvážili cesty smerujúce na Sinajský polostrov.
Existuje obojstranná vízová povinnosť pre cestovné pasy. Vstupné víza do Egypta je možné získať aj po prílete do krajiny, na medzinárodných letiskách v Káhire, Hurgháde a Šarm-eš Šejchu. Víza je možné dostať aj na niektorých hraničných priechodoch, napr. v Tabe, na hraniciach s Izraelom. V tomto prípade má však vízum limitovanú platnosť iba pre oblasť Sinajského polostrova. Platnosť cestovného pasu musí byť dlhšia minimálne o 3 mesiace po ukončení platnosti udeleného víza.
Pre turistov, ktorí sa rozhodnú cestovať do Egypta automobilom, je potrebné mať doklad od miestnych úradov a povolenie na prechod hraníc len cez určený hraničný priechod. Na automobil sa počas pobytu v Egypte uvaľuje zvláštny colný režim a vyžaduje sa zloženie vysokej kaucie, ktorá je pri odchode vrátená. Aktuálne informácie je možné získať na internetovej stránke Ministerstva zahraničných vecí Egypta www.mfa.gov.eg, časť The Consular Section. Súčasťou stránky je aj formulár žiadosti o egyptské vízum.
Pri príchode aj odchode z Egypta cudzinec vyplňuje imigračnú kartu, v ktorej okrem nacionálií uvádza aj miesto pobytu. Povinnosť registrácie pobytu nad 7 dní na Ministerstve vnútra (Mogamma) bola už zrušená. Platnosť víza predĺži úrad na Mogamme. Egyptská strana turistom spravidla toleruje prekročenie doby pobytu asi o 14 dní, dlhšie nepovolené prekročenie môže mať za následok finančnú pokutu alebo deportáciu.
Zdravotnícky systém sa v Egypte opiera o sieť štátnych a súkromných nemocníc. Za všetky poskytnuté zdravotnícke služby sa v štátnych zariadeniach platia poplatky. Tie sú v porovnaní so súkromnými lekárskymi zariadeniami nepatrné. Cudzincom sa však odporúčajú súkromné zdravotné zariadenia, kvôli väčšej hygiene a bezpečnosti. Odporúča sa tiež uzavrieť zdravotné poistenie na Slovensku. Je dôležité prihliadať na hygienickú úroveň stravovacieho zariadenia, nekonzumovať zmrzliny, jahody, tepelne neupravené jedlá a nepiť vodu z verejnej vodovodnej siete. Voda sa odporúča piť len z plastikových fliaš, ktoré boli podané zaplombované.
Základným špecifikom krajiny je islam. Muslimovia sú citliví na niektoré prejavy európskeho správania, ktoré urážajú ich náboženské cítenie, napr. intímne prejavy na verejnosti. Odporúča sa vhodné oblečenie nielen žien, vyhnúť by sa mali aj hlbokým výstrihom. Napriek tomu, že v medzinárodných hoteloch a špecializovaných obchodoch je možné kúpiť alkohol, na verejnosti sa jeho konzumácia neodporúča.
Napriek tomu, že v Egypte je relatívne rozšírené používanie kreditných a platobných kariet, preferuje sa hotovosť, najmä v menších obchodoch. Egyptská mena nie je konvertibilná, preto sa neodporúča jej prevážanie do SR, kde neexistujú možnosti na jej výmenu.
Turisti by si mali overiť kvalitu cestovnej kancelárie (CK), s ktorou cestujú. Praxou osvedčené je uzavretie individuálneho poistenia na cesty a pobyt, pokiaľ nie je súčasťou ponuky a služieb cestovky. Zastupiteľský úrad SR nerieši úroveň kvality ubytovania ani iné zmluvné nedorozumenia medzi zákazníkmi a ich CK. V prípade potreby kontaktujte ambasádu SR v Káhire: Egyptská arabská republika - Veľvyslanectvo SR Embassy of the Slovak Republic 3, Adel Hussein Rostom Dokki, Giza Ramses Post Office P.O.Box 450/11794 Cairo Egypt Tel.: 00 20 / 2 / 33.58.240, 33.57.544, 33.76.901 Fax: 00 20 / 2 / 33.55.810 Konzulárny úrad: PORT SAID Honorary Consulate of the Slovak Republic El Nahda Street Nř5 P.O.Box 457 Port Said Egypt Tel.: 00 20 / 66 / 32.23.22 Fax: 00 20 / 66 / 32.36.66 Konzulárny úrad: ALEXANDRIA /Egypt/ Honorary Consulate of the Slovak Republic Alexandria Arab Republic of Egypt
Egypt leží na severovýchode Afriky. Jeho brehy obmýva Stredozemné a Červené more. Hranice Egypta na rozdiel od iných krajín sú takmer priamočiare, čo je pre Európanov netypické, avšak v púšti iný spôsob nie je možný.
Najznámejším obdobím v dejinách Egyptu je obdobie vládnutia faraónov. Egypťania delia svoju históriu na históriu Starej, Strednej a Novej ríše (Zlaté obdobie). Pyramídy patria do obdobia Starej ríše. Najznámejšími pyramídami sú Cheopsova, Chefrénova a Mykerínova pyramída. Novodobé dejiny sú zviazané so stavbou Suezského prieplavu, so získaním nezávislosti a snahou o budovanie dobrých vzťahov s okolitými krajinami. Ide o jednu z najstarších civilizácií na Zemi, ktorá sa môže popýšiť množstvom pamiatok a zaujímavostí. Alexandria - Kájtbátova pevnosť z 15. storočia, Mešita Abú al Abbáse, Múzeum gréckeho a rímskeho staroveku, Múzeum krásneho umenia, Antoniove záhrady. Oáza Síwa - raj s palmami a prameňmi. Káhira - mesto založené v 10. storočí, Egyptské múzeum, Múzeum moderného umenia, Káhirská veža, Obelisk Ramzesa II., Botanická záhrada, ZOO, Mešita Al Akmar z 12. storočia, Múzeum islamského umenia, Mešita Mohameda Alího, Náhorná plošina Gíza, Chufevova pyramída (patrí medzi 7 divov sveta), Cheopsova, Chefrénova a Mykerínova pyramída, Sfinga. Sákkara - kráľovské pohrebisko. Memfida - bývalé kráľovské mesto, Kolos Ramzesa II., Alabastrová sfinga. Dendara - Chrám bohyne Hathóry. Luxor - Chrám v Luxore, Kolos Ramzesa II., Obelisk. Údolie kráľovien - Hrob Nefertari, Hrob Titi, Hrob Amón her chepešewa, Hrob Cha em Waseta a ďalšie, Chrám Hatšepowety. Edfú - Hórov chrám. Hurgháda - raj pre potápačov. Nachádza sa na západnom pobreží Červeného mora a patrí medzi vyhľadávané strediská (piesočnaté pláže, rozmanitý podmorský život. Výhodou strediska je možnosť výletov napr. do Luxoru a Údolia kráľov. Abú Simbel - Chrám v Abú Simbel, Malý chrám. Suezský prieplav - spojenie Stredozemného a Červeného mora. Dĺžka prieplavu je 195 kilometrov a šírka 365 metrov. Medzi najznámejšie turistické strediská patria: Káhira - ako veľkomesto ponúka pestrú mozaiku orientálneho života. Najväčšou výhodou Káhiry je blízkosť jedného zo 7 divov sveta - pyramíd. Pyramídy ležia na náhornej plošine v Gize, ktorá sa nachádza západne od Káhiry. Šarm eš-Šejch - je to najznámejšie stredisko na polostrove Sinaj. Vyniká vďaka úžasnému podmorskému životu, ktorým je Červené more všeobecne známe. Pestré koraly a ryby rôznych tvarov a farieb, vhodné podmienky na potápanie - ponuka strediska, ktoré leží pod horou Sinaj, známe ako Mojžišova hora.
V rekreačných oblastiach je spravidla dostupné obľúbené potápanie sa až smerom ku koralovým útesom.
mitt ku pop